fonradar

Anonim Şirketlerde Yönetim Kurulu Üyesinin Sorumluluğu Hak.

Bir anonim şirkette %1 hissemiz olup aynı şirkette yönetim kurulu üyeliğimiz var. Yönetim Kurulu üyeliğimiz var ancak temsil ve ilzam yetkimiz yok. Şirketteki diğer yönetim kurulu üyesi olan şirket ortağı (%99 hisseye sahip) olanların biri yönetim kurulu başkanı biri de başkan yardımcısı dır. Bizim yönetim kurulu üyeliğimiz var , başka bir yetkimiz yok. Şimdi şirketin sgk ve vergi borcundan dolayı malıma haciz geldi. sorumlu olmadığımı nasıl ispat ederim.

Sorumlusunuz. Yönetim Kurulu bütün olarak AŞ nin temsil ve ilzama (borçlanma) yetkili organıdır.

Nizm Dostum,

Sorumludurlar doğru. Ancak Temsil ve İlzam yetkisi Yönetim Kurulu seçiminden sonra kendi aralarında yapacakları ilk toplantıda karar alınan ve tescil edilen bir bağımsız işlemdir. (Eğer ana sözleşmede bununla ilgili özel bir madde yoksa, ki uygulamada da hiç rastlamadım). Arkadaşımızın yetkisi yok ama derdi var şu an.

Yeni TTK da yapılan iç yönerge ile kimlerin nelerden sorumlu olduğunu belirleme yoluna gidiyorlar ama bende daha yapana rastlamadım.