Anonim Şirketlrde Amme Alacağının Ödenmesi ve YK Sorumluluğu

Anonim şirketlerde şirket ortaklarının sorumluluğu nasıldır?Amme alacağından dolayı ortaklar sorumlumudur?Sadece yönetim kurulu mu sorumludur?Yönetim kurulunun sorumluluğu nasıldır?Bilgi verebilirseniz sevinirim.

Tam olarak anlatmak gerekirse amme alacağından dolayı Maliye'den gelen borç yazısındaki rakamı şirketin malvarlığı ile ödeme gücü yok ise borç nasıl ödenecektir?

İyi çalışmalar

Sayın semerkant.
Anonim şirkette kanuni temsilci durumunda olmayan hissedarların amme alacağına karşı bir sorumluluğu bulunmuyor. Kanuni temsilci durumunda olan (Yönetim kurulu başkan ve üyesi) hissedarlar amme alacağına karşı kendi mal varlıkları ile de sorumludurlar. Ancak, ödenmeyen amme alacağının kanuni temsilci durumunda olan hissedardan aranabilmesi için, kamu alacağının asıl borçlusu olan anonim şirketin mal varlığından tahsil imkanı bulunmaması gerekiyor. Bunun için de alacaklı kamu idaresinin, asıl borçlu şirkete karşı yapılan takip muameleleri sonucunda, kamu alacağının şirket bünyesinden tahsil imkanının bulunmadığının ortaya konması gerekir.
İyi günler.

Borcun Şirketin malvarlığından tahsil edilememesi halinde Yönetim Kurulu üyelerinin malvarlığı ile sorumlulukları nasıl olacaktır?Üyelerin borcu paylaşımları nasıl düzenlenmektedir?

AŞ. Ortakların sorumluluğu hisseleri oranında oluyorda Yönetim Kurulu üyelerinin borç sorumluluğu malvarlıklarını da kapsamıyor mu?

A.Ş de yönetim kurulu üyesi olmayan ortaklar amme alacaklarından sorumlu tutulmazlar.
V.U.K 10. maddesi ile, sorumlulukların kanuni temsilcilere ait olduğu, bu ödevlerini yerine getirmeyenlerin mal varlıkları ile sorumlu olacağı, hüküm altına almıştır. A.Ş lerde kanuni temsilci, yönetim kuruludur. Yönetim kurulunun temsil ve idare görevleri vardır. Amme borcunu ödemek yönetim kurulunun idare görevidir. Görüldüğü üzere, bu ödevlerini zamanında ve eksiksiz olarak yerine getirilmesi konusunda, yönetim kurulu üyeleri kanuni temsilci olarak yükümlü kılınmışlardır. Yönetim kurulunun bir veya bir kaç üyesi, örneğin vergi konusundaki işlerle ilgili sorumlu kılınmışlarsa, sorumluluk onlara aittir. Böyle bir görev ayırımı yapılmadı ise, tüm yönetim kurulu üyeleri bütün mal varlıkları ile müteselsilen sorumludurlar. Hisse oranları dikkate alınmaz. Vergi hukukunda, bütün sorumluluk halleri sınırsız, tüm mal varlığını kapsayacak şekilde düzenlenmiştir.
Yönetim kurulu üyelerinin sorumluluğu görev yaptığı süre ile sınırlıdır. Görevden ayrılan üyelerin, bu hususun tescil ve ilan ettirilmesi konusunda titizlik göstermeleri gerekir. İdare bu konuda tescil ve ilana itibar eder.
İyi günler.