Anonim Şirkette Ortaklıktan Ayrılma

Bir anonim şirket ortağıyım. Ortaklıktan ayrılmak istiyorum. Diğer ortaklar hissemi almak istemiyorlar Hisselerimi değeriyle nasıl devredip ortaklıktan ayrılabilirim. Bana yardımcı olursanız çok sevinirim

Hisse devrinin geçerli olabilmesi için yönetim kurulunun bunu kabul edip, karar defterine kararını almaları ve pay defterine de işlemeleri gerekir.

Bir anonim şirket ortağıyım. Ortaklıktan ayrılmak istiyorum. Diğer ortaklar hissemi almak istemiyorlar Hisselerimi değeriyle nasıl devredip ortaklıktan ayrılabilirim. Bana yardımcı olursanız çok sevinirim

Öncelikle hisselerinizi alacak birini bulmanız gerekir. Gerisi şekil şartı kolay halledilir.

Sayın Nizam Güroy şirkette%25 ortağım Diğer ortaklarla aramızda uyuşmazlıklar var. Hisselerimi dışardan alacak biri yok diğer ortaklara devretmek istiyorum.Şirket ile ilgili hiç bilgi alamıyorum. Yönetim ve denetim kurullarında yokum. Bu hisseleri nasıl devredebilirim. Bana bilgi verebilirmisiniz

Devir edemezsiniz. Ancak şirketin tasfiyesini isteyebilirisiniz. Mahkeme yoluyla

Merhaba
Benim bir A.Ş de % 4 ortaklığım var. Yönetim kurulunda değilim. Kar dağıtımı olmuyor , şirketin hakim ortağın firmalarından alacağı mevcut. Şirketle ilgili hiç bilgi alamıyorum. Bu şirketten mahkeme yoluyla ortaklıktan ayrılabilir miyim ? Hisselerimi piyasa değerinden hakim ortağa mahkeme kararı ile devretmem mümkün mü? Hakim ortak hisselerimi bedelsiz devretmemi istiyor.
Bu konuda cevap verebilirseniz çok sevinirim.
Saygılarımla

Ana sözleşmeye ve hisselerin cinsine şekline bakmak lazım (hamiline, nama, kurucu). Hamiline ise zaten sorun yok. Teslim ile ,nama yazılı ise ciro ve teslim ile gerçekleşir ama şirket yönetim kurulunun onay verip pay defterine yazılmasına karar vermesi lazım.
Onay vermez ise dava açılabilir.

Son düzenleme:
Nizam bey ilginiz ve cevabınız için teşekkür ederim. Hisse senetleri hamiline yazılı olduğunu biliyorum. Mahkeme ye vererek , hisselerimi hakim ortak a satabilir miyim ? Hisselerimi hakim ortak piyasa değerinden mi yoksa defter değeri üzerinden mi alır?

Saygılarımla

Nizam bey ilginiz ve cevabınız için teşekkür ederim. Hisse senetleri hamiline yazılı olduğunu biliyorum. Mahkeme ye vererek , hisselerimi hakim ortak a satabilir miyim ? Hisselerimi hakim ortak piyasa değerinden mi yoksa defter değeri üzerinden mi alır?

Saygılarımla

Hayır zorla hakim ortağa satamazsınız, ancak başkasına kimseye sormadan satabilirsiniz.

Nizam bey merhaba
Peki hisselerimi ortak olduğum şirket e satabilir miyim. Daha doğrusu mahkeme hisselerimi şirketin alması yönünde karar verebilir mi?
Saygılarımla

Nizam bey merhaba
Peki hisselerimi ortak olduğum şirket e satabilir miyim. Daha doğrusu mahkeme hisselerimi şirketin alması yönünde karar verebilir mi?
Saygılarımla

Hayır bunun olabilmesi için şirketin yetkili organlarının karar alması lazım. Yani zorla olmaz.