Antrepoya Gelen Malların Ba Bildirimi

bil_gin

Tanınmış Üye
Yurt dışından gelen malları antrepoya alıp buradan devir yoluyla satmak istiyoruz. Gelen malların bir kısmını devir yoluyla müşterilere satmayı bir kısmını da kendimiz ithal etmeyi düşünüyoruz. Bu malların stok hesaplarına alınma tarihi olarak hangi tarihi dikkate almamız gerekmektedir? Ayrıca ba da bildirim yaparken hangi tarihte bildirim yapmamız gerekiyor?

Yurt dışından gelen malları antrepoya alıp buradan devir yoluyla satmak istiyoruz. Gelen malların bir kısmını devir yoluyla müşterilere satmayı bir kısmını da kendimiz ithal etmeyi düşünüyoruz. Bu malların stok hesaplarına alınma tarihi olarak hangi tarihi dikkate almamız gerekmektedir? Ayrıca ba da bildirim yaparken hangi tarihte bildirim yapmamız gerekiyor?

Yardımcı olabilecek var mı?

gümrükte devir yaptığınız ve stoğunuza aldığınız tarihi ba da bildirebilirsiniz

İnceledim abi tam olarak kafamdaki soruları cevaplamıyor bu özelgeler. Malı antrepoda satış yoluyla devir ettiğimde bs de bildireceğim bu kısımda sıkıntı yok. Bildirimi yaparken gümrük beyannamesi düzenleniyorsa oradaki değere göre bildirim yapacağım. Yalnız aynı malı ba da hangi tarihte bildireceğim? Antrepoya ilk girdiği dönemde mi yoksa satışı yaptığım dönemde mi?

Ba/Bs bildirimi ile ilgili 396 sayılı kdv tebliğinde malların kısım kısım ithal edilmesi durumunda ayrı ayrı bildirilmesi gerektiği hususu var. Bu ifadeden yola çıkarsak malların antrepoya geldiğinde bildirilmemesi gerekir diye düşünüyorum. Bence sizin ithal ettiğiniz/edeceğiniz kısmı gümrük beyannamesine göre bildirmeniz, devrettiğiniz kısmı da devir tarihinde BA bildiriminde göstermeniz gerekir...

İnceledim abi tam olarak kafamdaki soruları cevaplamıyor bu özelgeler. Malı antrepoda satış yoluyla devir ettiğimde bs de bildireceğim bu kısımda sıkıntı yok. Bildirimi yaparken gümrük beyannamesi düzenleniyorsa oradaki değere göre bildirim yapacağım. Yalnız aynı malı ba da hangi tarihte bildireceğim? Antrepoya ilk girdiği dönemde mi yoksa satışı yaptığım dönemde mi?

Devrettiğiniz malları gb ye göre değil, faturaya göre bildirin Malları devrettikten sonra gb sizi bağlamaz. Devralan da buna göre bildirim yapar. Benim çok sayıda devirli mal alışım var, karşılıklı olarak fatura tutarlarını esas alıyoruz.

Devrettiğiniz malları gb ye göre değil, faturaya göre bildirin Malları devrettikten sonra gb sizi bağlamaz. Devralan da buna göre bildirim yapar. Benim çok sayıda devirli mal alışım var, karşılıklı olarak fatura tutarlarını esas alıyoruz.

Üstat şu kısmı kastediyorsunuz sanırım; Ayrıca, malın gümrük sahasına getirildikten sonra kısım kısım ithalatın gerçekleşmesi durumunda, her bir işlemin gerçekleştiği tarih dikkate alınarak bu Tebliğde belirtilen haddi aşması halinde form Ba bildirimine dâhil edilecektir.
Gümrük beyannamesi olduğu için beyandaki bedellerden bildirim yapılması daha doğru olur diye düşünüyorum.
Peki antrepoya gelen malları ve bu mallar için yapılan masrafları nasıl muhasebe kayıtlarına alacağız?