Araç Alım Satımında KDV Ve Kar Durumu

Merhaba,

Yakın zaman içinde limited şirketimizin iş alanlarını genişleterek iş kollarımız arasına araç alım satımını da ekledik (araç kiralama yok, sadece alım-satım). Fakat bu süreçte aracın alım ve satış süreçlerindeki KDV ve kar hesaplamaları konusunda gerek mali müşavirimle konuşmalarımda gerekse internet üzerinden yaptığım araştırmalarda net bir sonuca varamadım, dolayısıyla örnek üzerinden size sormak istiyorum:

Örnek olarak 100.000 TL ile bir ikinci el araç almış olalım (ticari değil, binek otomobil). Bu aracı da KDV dahil (%1 fatura kesiyorum) 110.000 TL bedelle satmış olalım.

1 - Aracı vergi mükellefiyeti olmayan son kullanıcıdan aldığım takdirde KDV olmayacağı için 100.000 TL benim araç alırkenki giderim.

Satarken ise 108.911 TL araç bedeli 1089 TL de %1 KDV'si olmak üzere 110.000 TL bedelle sattığım araçtan da 108.911 TL - 100.000 TL = 8.911 TL üzerinden gelir vergimi ödeyip, indirim konusu yapılamadığı için de 1089 TL KDV'yi de ödeyeceğim. Burada problem yok.

2 - Aracı vergi mükellefiyeti olan ve %1 KDV ile bana satan yerden aldığımda 99009 TL + %1 KDV 991 TL = 100.000 TL bana fatura kesecek, ben de yine satarken 108.911 TL + 1089 TL KDV = 110.000 TL fatura keseceğim. Bu sefer 108.911 TL - 99.009 = 9902 TL üzerinden mi gelir vergimi ödeyeceğim, yoksa indirim konusu yapılamayan KDV gider olarak gösterilebilir mi?

Buradaki hesaplamada ne gibi bir yol izlenmesi gerekiyor?

3 - En önemlisi olarak aynı aracı %18 KDV ile aldığımı varsayalım (binek otomobili %18 KDV ile satabilen firmalar mevcut). 84.745 TL + 15,255 TL KDV = 100.000 TL olarak fatura kesildiğinde, ben de aynı aracı 108.911 TL + 1089 TL KDV = 110.000 TL üzerinden satarsam benim ödemem gereken gelir vergisi miktarı 108.911 - 84.745 TL = 24.166 TL üzerinden mi hesaplanacaktır? Yoksa buradaki %18 KDV indirim konusu olamadığı için bunu gider olarak gösterip yine 100.000 TL'nin tamamını gider kabul etme şansım var mıdır?

Benim için burada en önemlisi, bana %18 KDV ile fatura edilen bir aracın beni zarara sokup sokmayacağını öğrenebilmektir. Bu konuda yardımcı olabilirseniz çok sevinirim.

Sayın tng157;

Yakın zaman içinde limited şirketimizin iş alanlarını genişleterek iş kollarımız arasına araç alım satımını da ekledik (araç kiralama yok, sadece alım-satım). Fakat bu süreçte aracın alım ve satış süreçlerindeki KDV ve kar hesaplamaları konusunda gerek mali müşavirimle konuşmalarımda gerekse internet üzerinden yaptığım araştırmalarda net bir sonuca varamadım, dolayısıyla örnek üzerinden size sormak istiyorum:

Örnek olarak 100.000 TL ile bir ikinci el araç almış olalım (ticari değil, binek otomobil). Bu aracı da KDV dahil (%1 fatura kesiyorum) 110.000 TL bedelle satmış olalım.

1 - Aracı vergi mükellefiyeti olmayan son kullanıcıdan aldığım takdirde KDV olmayacağı için 100.000 TL benim araç alırkenki giderim.

Satarken ise 108.911 TL araç bedeli 1089 TL de %1 KDV'si olmak üzere 110.000 TL bedelle sattığım araçtan da 108.911 TL - 100.000 TL = 8.911 TL üzerinden gelir vergimi ödeyip, indirim konusu yapılamadığı için de 1089 TL KDV'yi de ödeyeceğim. Burada problem yok.

**Buraya kadar yazdıklarınızda sorun yok.

2 - Aracı vergi mükellefiyeti olan ve %1 KDV ile bana satan yerden aldığımda 99009 TL + %1 KDV 991 TL = 100.000 TL bana fatura kesecek, ben de yine satarken 108.911 TL + 1089 TL KDV = 110.000 TL fatura keseceğim. Bu sefer 108.911 TL - 99.009 = 9902 TL üzerinden mi gelir vergimi ödeyeceğim, yoksa indirim konusu yapılamayan KDV gider olarak gösterilebilir mi?

**Burada indirim yapılmayan kdv yok ki işiniz araç alım, satım olduğu için alımda ödediğiniz 991-tl'yi satışta tahsil ettiğiniz 1.089.-tl kdv'den düşeceksiniz Zira, Kanun'un 30'uncu maddesinin b bendinde ise faaliyetleri kısmen veya tamamen binek otomobillerinin kiralanması veya çeşitli şekillerde işletilmesi olanların bu amaçla kullandıkları hariç olmak üzere işletmelere ait binek otomobillerinin alış vesikalarında gösterilen KDV'nin vergiye tabi işlemler üzerinden hesaplanan KDV'den indirilemeyeceği hüküm altına alınmıştır.

3. Madde de yazdıklarınıza gelince Katma Değer Vergisi yönünden ;

KATMA DEĞER VERGİSİ KANUNU YÖNÜNDEN

3065 sayılı Katma Değer Vergisi (KDV) Kanunu'nun 28'inci maddesinin Bakanlar Kuruluna verdiği yetkiye dayanılarak yayımlanan 2007/13033 sayılı Kararname ile mal teslimi ve hizmet ifalarına uygulanacak KDV oranları belirlenmiştir. Kararname eki (I) sayılı listenin 9'uncu sırasına göre TGTC nin 87.03 tarife pozisyonunda yer alan binek otomobilleri ve esas itibariyle insan taşımak üzere imal edilmiş diğer motorlu taşıtlardan kullanılmış olanların teslimlerinde % 1, KDV Kanunu'nun 30'uncu maddesinin b bendine göre binek otomobillerinin alımında yüklenilen KDV'yi indirim hakkı bulunan mükelleflerin, bu araçları tesliminde ise % 18 oranında KDV uygulanmaktadır.

Söz konusu Kararnamenin 1'inci maddesinin beşinci fıkrasında (I) sayılı listenin 9'uncu sırasında yer alan "kullanılmış" deyiminin 4760 sayılı Özel Tüketim Vergisi Kanunu'na göre ÖTV ye tabi olmayan taşıtları ifade edeceği belirtilmiştir.

2008/13426 sayılı BKK ekli Kararnamenin 2'nci maddesinde ise KDV Kanunu'nun 30'uncu maddesinin b bendine göre binek otomobillerin alımında yüklenilen KDV'yi indirim hakkı bulunan mükelleflerin, kiralamak veya çeşitli şekillerde işletmek üzere iktisap ettikleri ve 31/12/2007 tarihi itibarıyla aktiflerinde veya envanterlerinde bulunan binek otomobillerinin iktisap tarihinden itibaren 2 yıl geçtikten sonra teslime konu olması halinde bu teslimde % 1 oranında KDV uygulanacağı ifade edilmiştir.

Kanun'un 30'uncu maddesinin b bendinde ise faaliyetleri kısmen veya tamamen binek otomobillerinin kiralanması veya çeşitli şekillerde işletilmesi olanların bu amaçla kullandıkları hariç olmak üzere işletmelere ait binek otomobillerinin alış vesikalarında gösterilen KDV'nin vergiye tabi işlemler üzerinden hesaplanan KDV'den indirilemeyeceği hüküm altına alınmıştır.

Ayrıca, 54 No'lu KDV Sirküleri'nde kullanılmış araç satışında uygulanması gereken KDV oranı; 57 No'lu KDV Sirküleri'nde de binek otomobillerin alımında ödenen KDV'nin indirim konusu yapılıp yapılamayacağı hakkında gerekli açıklamalar yapılmıştır.

Buna göre,

1- Başkasına ait binek otomobillerinin satışına aracılık edilmesi halinde teslim satıcı ile alıcı arasında gerçekleşmektedir. Bu işlemde satıcının mükellef olmaması halinde KDV uygulanmayacaktır.

Satıcının mükellef olması ve binek otomobilin alımında ödenen KDV'yi indirme hakkının bulunması halinde, bu teslimde % 18 KDV uygulanacak ve satıcı tarafından beyan edilecektir.

Satıcının mükellef olması ve binek otomobilin alımında ödenen KDV'yi indirme hakkının bulunmaması halinde, satışta % 1 KDV uygulanacak ve satıcı tarafından beyan edilecektir.

Bu satışlara aracılık nedeniyle komisyon vb. adı altında sağlanan gelirler % 18 oranında KDV'ye tabi olacak ve aracılık bedeli üzerinden hesaplanacak bu tutar aracı firmalarca beyan edilecektir.

2- Kullanılmış binek otomobillerin satın alınıp işletme adına kayıt ve tescil ettirildikten sonra satışa sunulmasında alış sırasında satıcının durumuna bağlı olarak % 1 veya % 18 olarak ödenen KDV'nin indirim konusu yapılması mümkün olmayıp gider veya maliyet olarak dikkate alınması gerekmektedir.

Ferhat Bey bilgilendirmeniz için çok teşekkür ederim.

Özür dileyerek tekrar detaylandıracağım, lütfen acemiliğime veriniz. Çünkü hala kendi kafamda 3. konuyu kanun maddesini detaylıca okumama rağmen netleştiremedim. İlk iki konuda netiz, buradaki değerlendirmeniz için çok teşekkür ederim.

Fakat sunduğum 3. örnek için Yani 84.745 TL + 15,255 TL üzerinden %18 KDV = 100.000 TL olarak fatura ile aldığım binek ikinci el otomobili kendim KDV dahil 110.000 TL'ye satmam durumunda

Benim keseceğim faturadaki KDV yüzdesi, ödeyeceğim KDV miktarı, ve benim üzerinden gelir vergisi ödeyeceğim kar miktarım ne olacaktır, bunu rakamlandırabilir miyiz? Çünkü anladığım kadarıyla benim ilk gönderdiğim mesajımda yazdığım detaylar yanlış oluyor.

Çok teşekkürler.

Aracın alış bedeli 84.75.-tl satış bedeli kdv dahil 110.000 bunun kdv hariç rakamı 93.220

kar durumu 93.220-84.745 = 8.475.-TL kar

Gelir Vergisi ( diğer gider ve gelirler göz önünde bulundurulmadan ) 8.475.-*%22 = 1.864,57

Kdv durumu= 15.255-16.779,60=1.524,60 ödeme ( Araç satışında ticari olarak düşünüp kdv'yi %18 olarak dikkate aldım

Tamam 01.06.2018 tarihinden sonra sadece karın üzerinden Vergi ve Kdv hesaplanacak yani 8.475*22 ve 8.475*%18 gibi

Aracın alış bedeli 84.75.-tl satış bedeli kdv dahil 110.000 bunun kdv hariç rakamı 93.220

kar durumu 93.220-84.745 = 8.475.-TL kar

Gelir Vergisi ( diğer gider ve gelirler göz önünde bulundurulmadan ) 8.475.-*%22 = 1.864,57

Kdv durumu= 15.255-16.779,60=1.524,60 ödeme ( Araç satışında ticari olarak düşünüp kdv'yi %18 olarak dikkate aldım

Tamam 01.06.2018 tarihinden sonra sadece karın üzerinden Vergi ve Kdv hesaplanacak yani 8.475*22 ve 8.475*%18 gibi

Ferhat bey verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederiz.

Bizim de bir aile şirketimiz var. Araç kiralama (filo) şirketlerinden kullanılmış otomobil statüsünde araç alıp satıyoruz. Bu araçlara filo şirketleri %18 KDV faturası kesmektedir. Biz bu araçları sattığımızda nasıl bir faturalandırma yapacağız. Bu konuda 3 adet görüş var:

1) Hangi KDV oranı ile alırsan o oran ile satış yapılır. Yani %18 KDV ile almış isek aynı şekilde %18 KDV ile satış yapacağız.

2) Tüm araç bedelinden %1 oranında KDV kesilir.

3) Sadece araç maliyeti ile satış maaliyeti arasındaki meblağ yani kârın %1 i oranında KDV kesilir.

Her mali müşavir bize farklı bilgi vermektedir.

Bu konuda bize yardımcı olabilirseniz çok sevinir şimdiden teşekkür ederiz.

Ferhat bey verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederiz.

Bizim de bir aile şirketimiz var. Araç kiralama (filo) şirketlerinden kullanılmış otomobil statüsünde araç alıp satıyoruz. Bu araçlara filo şirketleri %18 KDV faturası kesmektedir. Biz bu araçları sattığımızda nasıl bir faturalandırma yapacağız. Bu konuda 3 adet görüş var:

1) Hangi KDV oranı ile alırsan o oran ile satış yapılır. Yani %18 KDV ile almış isek aynı şekilde %18 KDV ile satış yapacağız.

2) Tüm araç bedelinden %1 oranında KDV kesilir.

3) Sadece araç maliyeti ile satış maaliyeti arasındaki meblağ yani kârın %1 i oranında KDV kesilir.

Her mali müşavir bize farklı bilgi vermektedir.

Bu konuda bize yardımcı olabilirseniz çok sevinir şimdiden teşekkür ederiz.

Öncelikle aile şirketinizin faaliyeti nedir.Araç kiralama işi mi yapıyorsunuz yoksa galericilik mi ?

Merhaba
Araç alım satım(galericilik) ile uğraşan mükellefimiz araç alımı yaptı, bu aracı aktife kaydedeceğim, iş ile ilgili kullanacağını söyledi, alım satım için alınan araçların kdvsini indirebiliyoruz ama galerici mükellefin aldığı aracı aktife kaydedersek kdv’yi indirim konusu yapabilir miyiz ?

Aracin maliyetine ekleyeceksiniz kdv'yi, yani amortisman yoluyla giderlestirilecek dogal olarak

kdv ve ötv’yi maliyete alıyorum dediğiniz gibi, amortismanı da 320.000 tl’ye kadar mı ayırabileceğim ?

Tek seferde de giderlestirilebiliyormus ötv ve kdv gerçi. Bu durumda sınır 150000, maliyet+giderler icin evet 320000

Ötv ve kdv’yi maliyete ekleyeceğim, ötv ve kdv hariç tutarı 170 bin üzerinde ise, toplam fatura tutarı 320 bin tl’yi geçmiyorsa bütün tutara amortisman ayırabilir miyiz ? Amortisman yazma sınırı 170 bin sadece ötv ve kdv gider yazılırsa mı geçerli ?

Vergiler haric bedelin 170000 tl'lik kismi amortismana tabi gider olarak yazilabiliyor, uzeri kkeg, vergilerin 150000 tlyi asan kismi kkeg. Dediginiz gibi olsaydi bu ayrimlandirmayi yapmayip vergiler dahil 320000 tl derlerdi sadece.

Vergiler haric bedelin 170000 tl'lik kismi amortismana tabi gider olarak yazilabiliyor, uzeri kkeg, vergilerin 150000 tlyi asan kismi kkeg. Dediginiz gibi olsaydi bu ayrimlandirmayi yapmayip vergiler dahil 320000 tl derlerdi sadece.
  1. Binek otomobil kiralanması durumunda aylık 6.000 TL ye kadar olan tutar gider olarak dikkate alınabilecek. 6.000 TL ve üstü KANUNEN KABUL EDİLMEYEN GİDER olarak kayıtlara alınacaktır.
  2. Binek otomobil alımında gider olarak indirim konusu olarak kayıtlara alınacak KDV ve ÖTV toplam tutarı 150.000 TL olarak belirlenmiştir.
  3. Binek otomobil alımında Amortisman olarak indirim konusu yapılabilecek tutar KDV ve ÖTV hariç 170.000 TL
  4. Vergilerin maliyete eklendiği veya binek otomobilin ikinci el olarak alınması durumunda amortisman olarak ayrılacak 320.000 TL olarak belirlenmiştir.
  5. Binek otomobile ait yapılan yakıt, sigorta, tamir, bakım ve onarım vb. giderlerin %70 i gider olarak indirim konusu yapılabilecek %30 u ise yine K.K.E.G olarak dikkate alınacak.
4.madde benim biraz kafamı karıştırdı, kdv ve ötv’yi maliyete alınca 320 bin tl olarak ayıracaksınız demiş, ötv ve kdv’yi maliyete ekleyince 320 bin tl’yi aşmaz ise 170 bin tl üstü mesela 180 bin tl olunca, 10 bin tl amortismanı kkeg mi olacak ?

31/12/2021 tarihinde araç alındı, kıst amortisman olarak sadece aralık ayına amortisman yazacağım 2021 yılı için, kıst amortisman hesaplamasıda bu tutar sınırına göre mi olacak ?