Aracılık Edilen Hizmetin Faturası

3 aktor var musteri araci(ben) ve tedarikci(restaurant vs..)

Durum 1

1) Ben restaurant ile bir sozlesme imzaliyorum. Bu sozlesmede musteriye internet uzerinden sunacagim hizmet karsiliginda restaurantdan alacagim komisyonu belirtiyorum ve restaurantin musteriye sunacagi fiyat konusunda anlasiyorum.

2) musteri benim e-ticaret sitemdeki sirket hesabima bagli sanal pos uzerinden restaurantin sunacagi hizmeti satin aliyor.

3) musteri restauranta gidiyor

4) Musteri benim eticaret sitem uzerinden satin almis oldugu hizmeti restaurantta kullaniyor

5) Restaurant musteriye benim musteriye sundugum fiyat uzerinden fis fatura vs.. kesiyor.

6) (Benim sanal posum uzerinden gecen tutar) - (komisyon bedeli) kadar tutari restauranta, komisyon faturasiyla birlikte gonderiyorum.

Sorum su: Ben restauranta gonderdigim paranin cikisini muhasebemde nasil gosterecegim? Sonucta bu sistemde benim sanal posumdan gecen tutar kadar fatura kesmemis oluyorum. Restaurant o bedeli musteriye kesmis oluyor. Yani ben firma adina tahsilat yapmis oluyorum ama bunun muhasebesel kaydini nasil gosterecegimi cozemiyorum.

sayisal ornek:

m = musteri
r = restaurant
b = ben

m, b ye 50 tl odeme yapiyor.
r, m ye 50 tl kadar fatura fis vs.. kesiyor
b, r ye 50 - 10(komisyon bedeli) = 40 tl para gonderiyor (10 tl lik komisyon faturasiyla beraber)

bu sistemde restauranta gonderilen 40 tl lik tutarin muhasebe kaydini nasil yapiyoruz?

Durum 2

1) Ben restaurant ile bir sozlesme imzaliyorum. Bu sozlesmede musteriye internet uzerinden sunacagim hizmet karsiliginda restaurantdan alacagim komisyonu belirtiyorum ve restaurantin musteriye sunacagi fiyat konusunda anlasiyorum.

2) musteri benim e-ticaret sitemdeki sirket hesabima bagli sanal pos uzerinden restaurantin sunacagi hizmeti satin aliyor.

3) musterilere teker teker fatura kesiyorum

4) musteri restauranta gidiyor

5) Restaurant bana bu giden (musteri sayisi * tutar) kadar fatura gonderiyor

6) Ben de restauranta parasini (Benim sanal posum uzerinden gecen tutar) - (komisyon bedeli) + komisyon faturasi seklinde gonderiyorum.

Sayisal ornek:

m = musteri
r = restaurant
b = ben

m, b ye 50 tl lik odeme yapiyor
b, m ye 50 lik fatura kesiyor
m, r de yemek yediginde fis fatua vs... almiyor
r, b ye 50 tl lik fatura kesiyor
b, r ye 50 - 10(komisyon bedeli) para yolluyor (komisyon faturasiyla birlikte

Sorum Su:
b, m ye neye istinaden,
r, b ye neye istinaden fatura kesiyor

Durum 3

3) musterilere teker teker fatura kesiyorum

4) musteri restauranta gidiyor

5) restaurant bana bu (giden musteri sayisi * tutar) - (komisyon bedeli) tutarinda fatura kesiyor

6) Restaurantin gonderdigi faturaya istinaden restauranta odeme yapiyorum. (komisyon faturasi yok)

Sayisal ornek:

m = musteri
r = restaurant
b = ben

m, b ye 50 tl lik odeme yapiyor
b, m ye 50 lik fatura kesiyor
m, r de yemek yediginde fis fatua vs... almiyor
r, b ye 40 tl lik fatura kesiyor
b, r ye 40 tl lik fatura gonderiyor (komisyon faturasi yok)

bu case te 10 tl b'nin kari

Sorum Su:

Bu yontem muhasebesel olarak dogru mudur?

Tercih ettiğimiz sistem 1. Sistem, ve grupanya, şehirfırsatı vs. gibi fırsat siteleri bu sistemi kullanıyor. Ama muhasebe kayıtlarını ne şekilde yapıyorlar ? Yani sanal poslarından geçen tutarı faturalandırmıyor ? ve firmaya para gönderirken muhasebe çıkısını nasıl yapıyor ?

Ynt: Aracılık Edilen Hizmetin Faturası

birinci durum şu şekilde olabilir..

çekilen tutarı avans hesıbınıza işlersiniz
108 borçlu (50) 340 alacaklı(50)

lokantaya komisyon faturası kestiğinzde

340 (B)____50
600 (A)__________8
391 (A)__________2
100 (A)__________40

kaydını yaparsınız. lokantanın kaydı ise normal satış kaydı olacaktır.

600 alacaklı 45 diyelim 391 alacaklı 5 toplam 50 TL.
borç tarafında ise 40 TL nakit gösterilir 10 TL de açık hs.atılır.

sizden gelen komisyon faturasını gören lokanta 10 TL yi ilgili aktif veya gider hesabına borç kaydeder, üstte kalan açık hesapla da futarayı kapatır.

görüşündeyim.