Aralık 2010 Finansal Hedef : Nokta Atışı

Ynt: Aralık 2010 Finansal Hedef : Nokta Atışı

sm³ ' Alıntı:
hayır hayır bu kayıt 360 la başlayıp daha sonra borcun 368 e atılması kaydı, ben açılış fişine 368 ile başlayıp daha sonra borcun ertelenmesindeki kaydı soruyorum...

O zaman sadece gecikme zammının muhasebe kaydı yapılırdı. 689 B 500, 369 A 500

açılış fişini 368 le yapamassınızki..öye bir hesap yok ara bilançoda:)

life ' Alıntı:
Yusuf Sürmen resmen hesap adını vermiş "ödenecek vergi ve fonlar" diye buda 360 hesaptır.Tartışılacak bir yanı yok ki! Açılışı 360 yapanlar doğrudur bence.

arkadaşa katılıyorum, sorudaki bütün veriler hesap adı şeklinde, böyle değil de işte depodaki kırtasiye malzemeleri 10.000 gibi veri verse ve hesap adını bulmamızı istese haklısınız da adam direk hesap adı vermiş...

Diyelim ki 360 hesapta kaldı, ertelendiği için gec. zammı hesaplanıyor, süre önemli değil mi? Kaç aylıksa o kadar gec. zammı? O yüzden 368 hesaba, ödenmediği zaman alınmalı ki gec. zammı ona göre hesaplansın.

368 hesap olabilir diye düşünüyorum ama yani böyle bir soru da gerçekten pes dedirtecek türden...

şöyle de düşünülebilir, ödenmeyen borcun üzerinden 7-8 ay geçmiş, bu kadar süre zaten faiz işlemiş, bunu 3 ay daha uzatıp faizi de yüzde 10 üzerinden anlaşmışlar...

Arkadaşlar, ben biraz araştırdım, edindiğim sonuç şu:

1.12.2010 da 360 hesaba alınır.(açılış kaydı)

5.12.2010 da 368 hesaba alınıyor. 368 hesaba alınması için; "ödemedik hadi 368 hesaba alalım" mantığı yok, bunun için ilgili idare makamlarına başvurmak gerekiyor. işletme de 5 aralıkta vergi dairesi ile konuyu görüşmüş, ayrıca gec. zammını tespit etmiş. Dolayısıyla 5 .12 de 368 hesap çalışır.

saygılar,
mustafa

hmmm mantıklı teşekkürler...

Soru=
05.12.2010
İşletme bilançoda yer alan 2009 kurumlar vergisi borcunu ?..Vergi Dairesiyle anlaşarak 0.10 gecikme faiziyle birlikte 3 ay ertelemiştir.

CEVAP 1
----------------/--------------------
360 hs. 5000
689 hs 500
368 hs 5000
381 hs 500
vergi borcu ertelenmesi
----------------------------------
Cevap 2
360 hs 5000,00
689 hs 500,00
368 hs 5000,00
369 hs 500,00
vergi borcu ertelenmesi
-------------------------------------
Cevap 3

360 hs 5000,00
689 hs 500,00
368 hs 5500,00
vergi borcu ertelenmesi
---------------------------------

*381 hesap nedir? Ne zaman kullanılır?

381 Gider Tahakkukları Hesabı: İçinde çalışılan dönemde ortaya çıkmış olmakla birlikte ödenmesi gelecek aylarda yapılacak giderlerin izlendiği hesaptır.

381 Gider Tahakkukları Hesabının İşleyişi: Dönem sonunda, döneme ait olarak hesaplanacak tutarlar ilgili gider ve zarar hesapları karşılığında bu hesaba alacak kaydedilir. Sonraki dönemde, alacakların kesinleşmesiyle hesaptaki tutarlar bu hesabın borcuna karşılık ilgili hesapların alacağına kaydedilerek kapatılır.

*369 hesap nedir? Ne zaman kullanılır?

369- ÖDENECEK DİĞER YÜKÜMLÜLÜKLER HESABI?

?Özel bölümlerinde tanımlananlar dışında kalan yükümlülüklerin izlendiği hesaptır.

İşleyişi:
Tahakkuk ettirilmesini gerektiren olaylar ve işlemler ortaya çıktıkça anılan hesaplar alacaklanır, ödemeler yapıldıkça borçlanır.?

işletmenin bütün borçlarının bilançoda yer almasını gerektiren bilanço ilkesi gereği, ve dönem içinde doğan tüm giderlerin doğduğu döneme kaydedilmesini gerektiren ?Dönemsellik İlkesi? gereği, vadesi geçmiş olduğu için "368" hesaba aktarılan vergi ve sosyal güvenlik borçlarının 31.12. tarihi itibariyle oluşmuş gecikme zamları da hesaplanıp tahakkuk ettirilerek "369- Ödenecek Diğer Yükümlülükler" hesabına alacak kaydedilmelidir. Zira bu gecikme zamları da işletmenin oluşmuş borçlarıdır ve işletme kişiliğinin gideridir. Giderin doğuş zamanı da ödenme tarihi değil, tahakkuk ettiği tarihtir. Sonuçta, Tam Açıklama ve Dönemsellik İlkeleri gereği, 31.12 itibariyle oluşan gecikme zammı borcu bilançoda, oluşan gecikme zammı gideri de o dönemin gelir tablosunda yer almalıdır.

*368 hesap nedir ne zaman kullanılır?

Muhasebe Sistemi Uygulama Genel Tebliği?nde ?368- VADESİ GEÇMİŞ ERTELENMİŞ VEYA TAKSİTLENDİRİLMİŞ VERGİ VE DİĞER YÜKÜMLÜLÜKLER? hesabının açıklaması ve işleyişi aşağıdaki gibidir:

?Kanuni süresi içinde ödenmeyen vergi ve yükümlülükler ile erteleme ve taksitlendirme süresi bilanço tarihinde bir yıldan az olan vergi ve yükümlülükleri kapsar.

İşleyişi:

Vadelerinde ödenmeyen vergi ve diğer yükümlülüklerle erteleme veya taksitlendirme süresi bir yıldan az olanlar ile vadesi bir yılın altına düştüğü için "438" no.lu hesaptan bu hesaba aktarılanlar, hesabın alacağına kaydedilir. Ödenmeleri halinde hesaba borç kaydedilir. Ancak, vadesi geçmiş vergi ve diğer yükümlülüklerde erteleme veya takside bağlama süresi bir yılı aşanlar bu hesabın borcu karşılığında "438- Kamuya Olan Ertelenmiş veya Taksitlendirilmiş Borçlar" Hesabı'na aktarılır.?

Sonuç=
381 olamaz çünkü bu hesap genellikle faturası gelmiş ama ödemesi diğer döneme sarkan elektrik, su gibi giderlerde kullanılıyor.Birde kredi alımlarında; diyelim ki 2010 yılının Ocak ayında vadesi 2011 Ocak olan 100.000 lira kredi aldınız. Faizini 2011 Ocakta ödeyeceksiniz ama 2010 yılına isabet den kısmını gider yazmanız lazım. İşte bu gibi durumlarda bu hesabı kullanıyoruz. Sonra 2011 Ocakta kredinin faizi ödendiğinde hesabı kapatıyoruz..

369 olamaz çünkü bu hesap kanunda da yazıldığı gibi 31.12.2010 gecikmiş vergilerin hesaplanıp tahakkuk ettirilerek izlendiği hesap. Soru 31.12.2010 tarihinde vergi borcu şu kadar gecikme zammı tahakkuk etti deseydi o zaman bu hesabı kullanacaktık ama yıl içinde yapılan bir işlem olduğundan bu hesabına kullanmak yanlış düşüncesindeyim.

Sonuç olarak 368?in içine hem anapara hemde faizi yazmak daha mantıklı görülüyor. Bu soruyu araştırırken fark ettim eğer soru Kurumlar Vergisi değilde Sosyal Güvenlik borcu olsaydı o zaman işimiz zordu çünkü işin içine Nazım Hesaplar giriyormuş?

Saygılar.

vay bee, adam hepimizi prof. yapmadan geçirmiycek heralde...

erkan212 ' Alıntı:
Soru=
05.12.2010
İşletme bilançoda yer alan 2009 kurumlar vergisi borcunu ?..Vergi Dairesiyle anlaşarak 0.10 gecikme faiziyle birlikte 3 ay ertelemiştir.

CEVAP 1
----------------/--------------------
360 hs. 5000
689 hs 500
368 hs 5000
381 hs 500
vergi borcu ertelenmesi
----------------------------------
Cevap 2
360 hs 5000,00
689 hs 500,00
368 hs 5000,00
369 hs 500,00
vergi borcu ertelenmesi
-------------------------------------
Cevap 3

360 hs 5000,00
689 hs 500,00
368 hs 5500,00
vergi borcu ertelenmesi
---------------------------------

*381 hesap nedir? Ne zaman kullanılır?

381 Gider Tahakkukları Hesabı: İçinde çalışılan dönemde ortaya çıkmış olmakla birlikte ödenmesi gelecek aylarda yapılacak giderlerin izlendiği hesaptır.

381 Gider Tahakkukları Hesabının İşleyişi: Dönem sonunda, döneme ait olarak hesaplanacak tutarlar ilgili gider ve zarar hesapları karşılığında bu hesaba alacak kaydedilir. Sonraki dönemde, alacakların kesinleşmesiyle hesaptaki tutarlar bu hesabın borcuna karşılık ilgili hesapların alacağına kaydedilerek kapatılır.

*369 hesap nedir? Ne zaman kullanılır?

369- ÖDENECEK DİĞER YÜKÜMLÜLÜKLER HESABI?

?Özel bölümlerinde tanımlananlar dışında kalan yükümlülüklerin izlendiği hesaptır.

İşleyişi:
Tahakkuk ettirilmesini gerektiren olaylar ve işlemler ortaya çıktıkça anılan hesaplar alacaklanır, ödemeler yapıldıkça borçlanır.?

işletmenin bütün borçlarının bilançoda yer almasını gerektiren bilanço ilkesi gereği, ve dönem içinde doğan tüm giderlerin doğduğu döneme kaydedilmesini gerektiren ?Dönemsellik İlkesi? gereği, vadesi geçmiş olduğu için "368" hesaba aktarılan vergi ve sosyal güvenlik borçlarının 31.12. tarihi itibariyle oluşmuş gecikme zamları da hesaplanıp tahakkuk ettirilerek "369- Ödenecek Diğer Yükümlülükler" hesabına alacak kaydedilmelidir. Zira bu gecikme zamları da işletmenin oluşmuş borçlarıdır ve işletme kişiliğinin gideridir. Giderin doğuş zamanı da ödenme tarihi değil, tahakkuk ettiği tarihtir. Sonuçta, Tam Açıklama ve Dönemsellik İlkeleri gereği, 31.12 itibariyle oluşan gecikme zammı borcu bilançoda, oluşan gecikme zammı gideri de o dönemin gelir tablosunda yer almalıdır.

*368 hesap nedir ne zaman kullanılır?

Muhasebe Sistemi Uygulama Genel Tebliği?nde ?368- VADESİ GEÇMİŞ ERTELENMİŞ VEYA TAKSİTLENDİRİLMİŞ VERGİ VE DİĞER YÜKÜMLÜLÜKLER? hesabının açıklaması ve işleyişi aşağıdaki gibidir:

?Kanuni süresi içinde ödenmeyen vergi ve yükümlülükler ile erteleme ve taksitlendirme süresi bilanço tarihinde bir yıldan az olan vergi ve yükümlülükleri kapsar.

İşleyişi:

Vadelerinde ödenmeyen vergi ve diğer yükümlülüklerle erteleme veya taksitlendirme süresi bir yıldan az olanlar ile vadesi bir yılın altına düştüğü için "438" no.lu hesaptan bu hesaba aktarılanlar, hesabın alacağına kaydedilir. Ödenmeleri halinde hesaba borç kaydedilir. Ancak, vadesi geçmiş vergi ve diğer yükümlülüklerde erteleme veya takside bağlama süresi bir yılı aşanlar bu hesabın borcu karşılığında "438- Kamuya Olan Ertelenmiş veya Taksitlendirilmiş Borçlar" Hesabı'na aktarılır.?

Sonuç=
381 olamaz çünkü bu hesap genellikle faturası gelmiş ama ödemesi diğer döneme sarkan elektrik, su gibi giderlerde kullanılıyor.Birde kredi alımlarında; diyelim ki 2010 yılının Ocak ayında vadesi 2011 Ocak olan 100.000 lira kredi aldınız. Faizini 2011 Ocakta ödeyeceksiniz ama 2010 yılına isabet den kısmını gider yazmanız lazım. İşte bu gibi durumlarda bu hesabı kullanıyoruz. Sonra 2011 Ocakta kredinin faizi ödendiğinde hesabı kapatıyoruz..

369 olamaz çünkü bu hesap kanunda da yazıldığı gibi 31.12.2010 gecikmiş vergilerin hesaplanıp tahakkuk ettirilerek izlendiği hesap. Soru 31.12.2010 tarihinde vergi borcu şu kadar gecikme zammı tahakkuk etti deseydi o zaman bu hesabı kullanacaktık ama yıl içinde yapılan bir işlem olduğundan bu hesabına kullanmak yanlış düşüncesindeyim.

Sonuç olarak 368?in içine hem anapara hemde faizi yazmak daha mantıklı görülüyor. Bu soruyu araştırırken fark ettim eğer soru Kurumlar Vergisi değilde Sosyal Güvenlik borcu olsaydı o zaman işimiz zordu çünkü işin içine Nazım Hesaplar giriyormuş?

Saygılar.

Arkadaşlar ben bu soruda 368 ci değil 438 ciyim. Neden derseniz ödeme diğer yıla sarkıyor. Diyeceksiniz vadesine 1 yıldan az var ben de diyeceğimki neye göre 1 yıldan az, siz diyeceksiniz ki işlem tarihinden itibaren 1 yıldan az. Şimdi 368 hesap ve benzeri hesapların işleyişine bakalım ?Kanuni süresi içinde ödenmeyen vergi ve yükümlülükler ile erteleme ve taksitlendirme süresi BİLANÇO TARİHİNDE bir yıldan az olan vergi ve yükümlülükleri kapsar." Bilanço tarihi diyor işlem tarihi değil. Bilanço tarihi nedir yıl sonu yani 31/12/2010 (eğer ara bilanço çıkarmıyorsa spk vs.) Bana göre bu tutar bilanço tarihinde yani 01/01/2011 açılış bilançosu ile 368 hesaba alınacak bu süreye kadar uzun vadeli olarak yani 438 hesapta takip edilmeli derim ben. Leasing işlemi gibi düşünün 12.ayda kiraladığımız 3 yıl vadeli bir işlemi kayıtlarımıza nasıl alıyoruz.

Bu sadece benim yorumum. Teşekkürler

Bence konuyu biraz dinlendirelim çünkü hayal gücümüzü kullanmaya başladık.

(Kanımca hesaplar 360, 368 ve 369 şeklinde. )

Aslında bu tarz yazışmalar faydalı ama işi çığırından çıkartmamak gerek. Yoksa tam bir kafa karışıklığı olur ki en son istediğimiz şey.
Saygılar
mustafa

hayal gücü lafı uygun olmamış bence, çünkü arkadaşlar kitabi bilgiler yazıyorlar, hayali hesaplar yazmıyorlar...

saygılar...

Arkadaşlar ben bu soruda 368 ci değil 438 ciyim. Neden derseniz ödeme diğer yıla sarkıyor. Diyeceksiniz vadesine 1 yıldan az var ben de diyeceğimki neye göre 1 yıldan az, siz diyeceksiniz ki işlem tarihinden itibaren 1 yıldan az. Şimdi 368 hesap ve benzeri hesapların işleyişine bakalım ?Kanuni süresi içinde ödenmeyen vergi ve yükümlülükler ile erteleme ve taksitlendirme süresi BİLANÇO TARİHİNDE bir yıldan az olan vergi ve yükümlülükleri kapsar." Bilanço tarihi diyor işlem tarihi değil. Bilanço tarihi nedir yıl sonu yani 31/12/2010 (eğer ara bilanço çıkarmıyorsa spk vs.) Bana göre bu tutar bilanço tarihinde yani 01/01/2011 açılış bilançosu ile 368 hesaba alınacak bu süreye kadar uzun vadeli olarak yani 438 hesapta takip edilmeli derim ben. Leasing işlemi gibi düşünün 12.ayda kiraladığımız 3 yıl vadeli bir işlemi kayıtlarımıza nasıl alıyoruz.

[/quote]
Bende 438 yaptım. Ancak şimdi aklıma geldi. Ben bu hesabın ismi cevap anahtarının arkasında "438 Kanunla ertelenmiş veya taksitlendirilmiş ...." şeklinde yazıyor diye aklımda kalmış. Bende aynısını yazdım. Siz hatırlıyormusunuz doğrusunu. Normalde Kamuya olan ertelenmiş veya taksitlendirilmiş borçlar olacak tasınavda nasıldı tam hatırlayamıyorum.
Stonhand arkadaşımızın dediği çıkıyor; soruların cevaplarını geç açıklıyorlar ki verdiğimiz cevapları işin gücün arasında unutalım da hakkımızı arayamayalım.

Soner KOCACI ' Alıntı:

Bende 438 yaptım. Ancak şimdi aklıma geldi. Ben bu hesabın ismi cevap anahtarının arkasında "438 Kanunla ertelenmiş veya taksitlendirilmiş ...." şeklinde yazıyor diye aklımda kalmış. Bende aynısını yazdım. Siz hatırlıyormusunuz doğrusunu. Normalde Kamuya olan ertelenmiş veya taksitlendirilmiş borçlar olacak tasınavda nasıldı tam hatırlayamıyorum.
Stonhand arkadaşımızın dediği çıkıyor; soruların cevaplarını geç açıklıyorlar ki verdiğimiz cevapları işin gücün arasında unutalım da hakkımızı arayamayalım.
[/quote]
438 Kamuya olan ertelenmiş........

Tüh o soruda gitti desene. (438 olsa bile :))

ekmekci ' Alıntı:
Bence konuyu biraz dinlendirelim çünkü hayal gücümüzü kullanmaya başladık.

(Kanımca hesaplar 360, 368 ve 369 şeklinde. )

Aslında bu tarz yazışmalar faydalı ama işi çığırından çıkartmamak gerek. Yoksa tam bir kafa karışıklığı olur ki en son istediğimiz şey.
Saygılar
mustafa

Farkındaysanız sorunun cevabını, ?bence, kanımca veya Deha ya göre, Yusuf Hocaya göre? şeklinde ifadelerle cevaplandırmadım. Forumda arkadaşlarımızın bu soruya verdiği 3 cevaptan yola çıkarak, Konu ile ilgili kanunları tarayarak hangi cevabın doğru olabilirliğini açıklamaya çalıştım. Sizde biliyorsunuz ki muhasebede hayal gücü olmaz, kanuna bakarsınız yevmiye maddesini yaparsınız. İşin kolayına kaçıp Deha böyle cevaplandırmışsa doğdudur demek yanlıştır. Bu soru yarın meslek hayatımızda karşımıza çıkarsa ki çıkma ihtimali yüksek bir konu, doğrusunu kendimiz bulup yapmalıyız ki bizden hesap soracaklara bu maddeyi neye istinaden verildiğini ispatlayalım.

Örneğin arkadaşlarımız burada 438 hesabın kullanılması gerektiğini yazmış.

Eğer ben 438 hesap olamaz diyorsam bunu ispatmam gerekir oda bence kanımca şeklinde değil kanunla olur.

Nedir 438 hesap

438 Kamuya Olan Ertelenmiş Veya Taksitlendirilmiş Borçlar Hesabı: Kamuya olan vergi ve benzeri borçlardan vadesinde ödenmeyip ertelenmiş veya taksite bağlanmış olup bir yıldan daha uzun bir sürede ödenecek olan kısmının izlendiği hesaptır.

Soru ile ilişkilendirirsek doğru bir tespit yapmış arkadaşlarımız borç 2011?de ödenecek bu hesabın yukarıdaki kanuna göre 438 olamayacağını söyleyemeyiz.CEvabın bu şekilde olması ihtimali yüksek ancak;

31.12.2010?da bu borcun vadesi 1 yıla düşeceğinden 438?den 368?e alacağımızdan (nasıl dönem sonlarında 280 hesabı 180?e 31.12.?de alıyorsak) ,eğer almazsak 2011 açılış bilançosunda 438 le açılış yaparız ki o zamanda açılış bilançosunda bakan 2012 yılına ait borcumuz var zanneder .Buda açıklık ilkesine aykırı)

438 yazmaktan sa 368 yazmanın daha doğru olacağını düşünüyorum. Yok ben 438 yazdım diyorsanız o zaman dönem sonunda 368'e almanız icap ederdi ki sonuçta sizinkisi uzun yoldan bizim kisi kısa yoldan sonuca ulaşmak olur.Her iki cevaptada sonuçta Kapanış Bilançosunda 368 olmalı.

Saygılar;

Soruda vergi borcunun 3 ay ertelendiği söyleniyor. Bunu uzun vadeli hesaplara almamız mümkün değil. Çünkü uzun vadeli hesaplara almamız için vadesi 1 yıldan fazla olmalı. Hesap dönemi değişse de 1 yıldan kısa sürede ödeyeceğimiz için uzun vadeli hesaplarda izlenemez.