fonradar

Aralık Ayı Finansal Muhasebe Sınavı İle İlgili

sınav değerlendirmesi yapılırken mesela yevmiye maddelerinde yanlışım oldu dolayısıyla karda yanlış çıkar yansıtmalarda ki rakamlarda buna bağlı olarak yanlış olur acaba komisyon gider hesaplarının yansıtılmasını, gider hesaplarının yansıtma hesaplarıyla kapatılmasını gelir ve gider hesaplarının kar zarara aktarımı ve kapanış kaydının nasıl yapıldığı üzerine mi puan verir yoksa yevmiye maddesi hesap adları ve doğru tarafa yazılıp yazılmadığını dikkate almaksızın bakiyelere mi bakar örnek ben 17 sorudan 11-12 doğru yaptım ama diğer yansıtmalar ve gelir gider hesaplarının aktarımı doğru yani toplamda 24 madde olsa 18 madde doğru 6 madde yanlış ama dönem karını yanlış buldum ayrıca yevmiye madde numaraları,yevmiye maddelerinin açıklamalarını defterei kebir kayıtlarını yaptım bu kağıt 50 yi almaya yetermi acaba

sınav değerlendirmesi yapılırken mesela yevmiye maddelerinde yanlışım oldu dolayısıyla karda yanlış çıkar yansıtmalarda ki rakamlarda buna bağlı olarak yanlış olur acaba komisyon gider hesaplarının yansıtılmasını, gider hesaplarının yansıtma hesaplarıyla kapatılmasını gelir ve gider hesaplarının kar zarara aktarımı ve kapanış kaydının nasıl yapıldığı üzerine mi puan verir yoksa yevmiye maddesi hesap adları ve doğru tarafa yazılıp yazılmadığını dikkate almaksızın bakiyelere mi bakar örnek ben 17 sorudan 11-12 doğru yaptım ama diğer yansıtmalar ve gelir gider hesaplarının aktarımı doğru yani toplamda 24 madde olsa 18 madde doğru 6 madde yanlış ama dönem karını yanlış buldum ayrıca yevmiye madde numaraları,yevmiye maddelerinin açıklamalarını defterei kebir kayıtlarını yaptım bu kağıt 50 yi almaya yetermi acaba
kimse kesin bilemez ancak ben yeteceğini düşünüyorum. umarım geçer notu alırsınız.

Borcunu 5 gün gecikmeli ödeyen müşteri Bay A’ya 400,- TL + %18 KDV bedelli vade farkı faturası
kesilmiş, ilgili tutar müşterinin cari hesabına işlenmiştir.

ana faaliyet konusu olan alım satımla ilgili vade farkı kesmiştir. bu yüzden bence 602 hesap doğru. çünkü satmış olduğu malın geciken ödemesi ile ilgili vade farkı kesilmiştir. diğer gelirler hesabı doğrudur diye düşünüyorum.

Kasada yapılan sayımda , 7.430,-TL bulunduğu tespit edilmiştir. Ortaya çıkan farkın hepsinin sonuç
hesaplarına aktarılmasına karar verilmiştir...

burda da muhtemelen çift yevmiye kaydı baz alınmıştır tesmer tarafından. 100-397 sonrasında 397-679 olarak. deha birleştirmiş olabilir işlemi.

şöyle de düşünüyorum. yevmiyeler 75 puan. deha da 24 yevmiye kaydı var. birde bu kayıt eklenirse 25 yevmiye olacak. her yevmiye 3 puan olacak.

İşte muhasebeci mantığınla düşünerek yanlış kayıt yapıyorsun bu girdiğin sınav akademik bir sınav aslında 602 nolu hesabın tanımı yazdığında bak orada ince bir yer var SATIŞ TARİHİNDEKİ VADE FARKLAR diyor.

aslında bu örneği okusan anlarsın bunlar ince detaylar adamda kimin bunu bildiğini kimin bilmediği anlamak için soruyor.

örneğin: taraflar arasında sözleşmede vade farkı belli edilmiş ise buradaki vade farkı 602 nolu hesaba işlenecektir

---------------/----------------
120 x Firması 118
600 Y.İçi Satışlar 100
391 Hes.KDV 18
--------------/--------------------

daha sonra vade farkı uygulandığında
-----------/---------------
120 X Firması 23,6
602 Diğer Gelirler 20,00
391 Hes.Kdv 3,60
------------/------------------

Tarafların arasında herhangi bir sözleşmeden doğan vade farkı yok ise ve gününde ödenmeyen alacaklar için uygulanacak vade farkı için yapılması gereken kayıt;

1. kayıt
---------------/----------------
120 x Firması 118
600 Y.İçi Satışlar 100
391 Hes.KDV 18
--------------/--------------------

2,kayıt
-----------/---------------
120 X Firması 23,60
642 faiz gelirleri 20,00
391 Hes.Kdv 3,60
------------/------------------

orada sözleşme demiş mi açıkca belirtmiş gecikmeden kaynaklı vade farkı.Sen büroda neden fiyat farkı faturasını o şekilde işlediğini patronuna sor ve o faturayı neden öyle kestiğinide kesen mükellefine sor.Sen böyle biliyorsan patronunda buna izin veriyorsa zaten olay trajik muhasebeci modu sen mali müşavir olacaksın.

bürodaki muhasebeyle Akademik Finansal Muhasebe çok farklıdır.

kolay gelsin.

sonuclar acıklanınca herkes görücek neye puan verilmiş verilmemiş diye. bu kadar gerilmeye gerek yok gibi.
boşverin oldu bitti.

canan gerilme değil ben zaten geçen dönem belgemi aldım.Sadece cevaplara bakarken gözüme takıldı.Arkadaşında iddasına cevap verdim.

Bilgi tecrübeyle kazanılır.Yanlış bileceğine doğru bilsin.

Faturalara Konan Vade Farkı Kaydı

b-Vade Farkı

Fatura ile ilgili genel açıklamamızdan sonra, şimdi de hukuki sorunları çözmemize yardımcı olacak bir ikinci kavram olan vade farkı üzerinde duracağız. Belirtelim ki, vade farkı kanunlarda yer almayan, son yıllarda ülkenin içinde bulunduğu enflasyonist ortam sebebiyle yargı kararları ile ortaya çıkmıştır. Söz konusu yargı kararlarının bir kısmında vade farkı temerrüt faizi olarak kabul edilmiş,[18] bir kısmında da faiz olarak nitelendirilmemiştir.[19][20] Ancak incelemekte olduğumuz kararda ise vade farkının mal ve hizmet bedelinin ödenmesi gereken günde ödenmemesi halinde alacağın gecikmesi nedeniyle ulaştığı miktar yani mal veya hizmetin yeni fiyatı olduğu, sonucuna varılmıştır. Öğretide ise, süresinde ödenmeyen mal bedeli dolayısıyla faiz dışında ödenmek zorunda kalınan ek bir miktar olarak tarif edilmiştir.[21] Vade farkı faiz niteliğinde olmayıp, bununla bir malın bedelinin ödeneceği tarihteki değeri belirlenmek istenmektedir. Bu sebeple zamanında malın bedeline vade farkı eklenmekte ve bununla enflasyonist bir ortamda ticaret yapan tacirin, malın değer kaybetmesi sonucu zarara uğramaması sağlanmış olmaktadır.

şimdi; sen istediğin gibi yorumlarsın ben istediğim gibi yorumlarım. bana göre 602 doğrusudur. sen 642 diyebilirsin akademik olarak muhasebeci ve yan muhasebeci olarak ayrım yapabilirsin. ama uygulamada bana benim bildiğim doğrultuda hata yaptığımı iddia edemezsin. çünkü yorum farkı var. makaleye okursan demek istediğimi anlarsın

ayrıca: bu sınavların akademik muhasebeci ve yan muhasebeci olarak ayrım yaptığına innamıyoum. öyle olsa vergi de uygulama sorusunu yapamayanı bırakırlar. öyle olsa muhasebe de yapılan her yanlış kayıt için bırakırlar. bu sınav muhasebecileri ayırt etmek için değil tamamen para odaklı bir sınav bana göre.

ayrıca bir konuyu öğretmek istiyorsanız ilk önce öğretmenin ne anlama geldiğini öğrenin. üslup da sertlik var. bu şekilde konuşuyorsanız herkesle bence ilk önce kendinize bir öğretmen olun

Tek düzen zaten başlı başına yorumdur.Ama doğru yorum gerektirir.

sen bildiğin gibi işle elbet bir gün doğrusunu görürsün mal alıştaki vade farkını sormuş 153 e alt hesap ve 612 diğer indirimleri kullanırsın.

neyse herkesin bildiği kendine doğrudur.

Dönem sonu işlemlerinde, bankadan gelen ekstreye göre şirketin kredilerine 8.000 TL faiz tahakkuk ettirilmesi ile ilgili bir işlem vardı. Ben bankanın dönen sonu itibariyle gerçekleşen faiz tutarını hesaplayıp kredi borcu üzerine yüklediğini yani gerçekleştiğini düşünerek ilgili kaydı 780-300 olarak yaptım. Sınavdan sonra konuştuğum herkes, soruda tahakkuk dediği için 379 yada 381 hesapların kullanılacağını söylüyordu.

Deha'nın açıkladığı cevaplarda onlarda 300 hesabı kullanmışlar. Burada da yoruma açık bir durum var aslında. Önemli olan soruyu gördüğümüzde ne yapılması gerektiğini bilmemiz. Sınavı okuyan kişilerin 300-379 yada 602-642 olup olmaması üzerinde çok fazla duracaklarını tahmin etmiyorum. Sonuçta bu bir yorum meselesidir. Aynı şekilde mesela şirketin vadesi gelmemiş senetsiz ticari alacağını vadesinden önce bankaya devretmesi sorusunda, 6.000 TL lik farkın finansman giderimi yoksa reeskont giderimi olması gerektiği konusunda çok düşündüm. En sonunda vadesinden önce tahsil edildiği için gerçekleşmemiş bir tutar olarak yorumlayıp 657 hesabı kullandım. Elbette ki doğru olanı yapmak mali tabloları doğru bir biçimde düzenlemek önemli. Ama kağıtları okurken, yapan kişinin ne yapmasını bilip bilmediğini de test ettiklerini düşünüyorum.

Tahminen 4 yevmiye kaydında kullandığım hesaplarda hata / yorum farkı var. Ama sınavda bulduğum dönem sonu karı ile Deha'nın açıkladığı cevaplara göre çıkan kar arasında 67 TL fark var.

Kötü bir puan alacağımıda düşünmüyorum. Umarım herkes için en iyisi olur.

Dönem sonu işlemlerinde, bankadan gelen ekstreye göre şirketin kredilerine 8.000 TL faiz tahakkuk ettirilmesi ile ilgili bir işlem vardı. Ben bankanın dönen sonu itibariyle gerçekleşen faiz tutarını hesaplayıp kredi borcu üzerine yüklediğini yani gerçekleştiğini düşünerek ilgili kaydı 780-300 olarak yaptım. Sınavdan sonra konuştuğum herkes, soruda tahakkuk dediği için 379 yada 381 hesapların kullanılacağını söylüyordu.

Deha'nın açıkladığı cevaplarda onlarda 300 hesabı kullanmışlar. Burada da yoruma açık bir durum var aslında. Önemli olan soruyu gördüğümüzde ne yapılması gerektiğini bilmemiz. Sınavı okuyan kişilerin 300-379 yada 602-642 olup olmaması üzerinde çok fazla duracaklarını tahmin etmiyorum. Sonuçta bu bir yorum meselesidir. Aynı şekilde mesela şirketin vadesi gelmemiş senetsiz ticari alacağını vadesinden önce bankaya devretmesi sorusunda, 6.000 TL lik farkın finansman giderimi yoksa reeskont giderimi olması gerektiği konusunda çok düşündüm. En sonunda vadesinden önce tahsil edildiği için gerçekleşmemiş bir tutar olarak yorumlayıp 657 hesabı kullandım. Elbette ki doğru olanı yapmak mali tabloları doğru bir biçimde düzenlemek önemli. Ama kağıtları okurken, yapan kişinin ne yapmasını bilip bilmediğini de test ettiklerini düşünüyorum.

Tahminen 4 yevmiye kaydında kullandığım hesaplarda hata / yorum farkı var. Ama sınavda bulduğum dönem sonu karı ile Deha'nın açıkladığı cevaplara göre çıkan kar arasında 67 TL fark var.

Kötü bir puan alacağımıda düşünmüyorum. Umarım herkes için en iyisi olur.

67 TL fark ise büyük olasılıkla personel ücret kaydından geliyordur. Ama gelir ve gider hesaplarında yapılan bir hata bile tüm dönem sonu kayıtlarını etkiliyorsa 18 puan kafadan gidiyor demektir :(

Evet ücret tahakkukundan geliyor, Asgari geçim indirimi tutarını 770 hesaba atmıştım ben. 136 hesap olarak düşünmedim hiç. 18 puan olan nedir? Neyin puanı gidiyor ? Mali tablolardan verdikleri puanlar mı?

70 li hesapların gelir tablosuna yansıtılması, yansıtmaların kapatılması, gelir ve giderlerin dönem karı zararına devri gibi dönem sonu kayıtları toplam 6 maddeden oluşuyor. Her madde de 3 puana sahip olduğu için bu kayıtlar yanlış oluyor. :( Bilanço hesaplarını ilgilendiren hatalar dönem sonu kaydını ve Bilançoyu bozuyor.
1 tane bile gelir tablosunu ilgilendiren hata, hem kapanış kayıtlarını hemde gelir tablosunu etkiliyor.

Umarım öyle değildir.

Ama bu mantıkla ilerlersek, düzenlemiş olduğumuz mali tablolardaki tutarlarda yanlış oluyor yani onlardan da puan alamamamız gerekir. Umarım öyle değerlendirilmiyordur.

kapanışlarda 6 tane kayıttan bahsediyoruz öncelikle kapanış yevmiye kaydıyla bu 7 olmayacak mı?
şimdi gelir gideri etkileyen bir yanlış yevmiye maddesi varsa bu 6 sorunun karşılığı 18 puan çöpmü birde şöyle bakalım mevzuya gelir gidere yansımayan bir yevmiye maddesinde yanlış yapıldı dolayısıyla kar zararı etkilemiyor bu sefer sadece ilgili yevmiye maddesi yanlış diğer kapanış kayıtları doğru anamına mı geliyor?

Evet, Kapanışta dahil. Yevmiye kayıtlarının puanları eşit. Bu sınavda 75 puan verilmiş. Toplam da da 25 madde var kapanış dahil. Böylece bir soru 3 puan eder.
Eğer bilanço hesaplarıyla ilgili bir hata olursa bu sonuç hesaplarını etkilemez, ama kapanış maddesini etkiler. Bir kaç hata gelir ve bilanço hesapları ile ilgiliyse sadece kapanış kayıtlarından 21 puan gidiyor. Geriye kalıyor 54 puan. Buradan hatalı kayıtlar da düşülüyor. Umarım böyle durumlarda gidişata bakıp 3-5 puan için bırakma yoluna gitmiyorlardır.

çok mantıksız bir şey bu ama ben ilgili yansıtmaları gelir ve gider hesaplarını muhasebe maddeleri anlamında doğru yerlere atmışım muhasebe fişlerinin açıklamaları doğru bunlar hiç mi değerlendirilmez bu konuda net bir bilgisi olan varsa bir bilgi lütfen eğer yaptığımız bir yanlış kapanış hesaplarını bu kadar etkiliyorsa çok acımasız bir puanlama söz konusu

arkadaşlar finansal muhasebe yapılabilir düzeyde gelmiş. sorulara bakıyorum. elemece bir soru yok. smmm olcak arkadaşlarımız bu sınavdaki soruları en azından 50 puan alacak bir kağıt vermişlerdir umarım.

merhaba arkadaşlar,öncelikle sınava hazırlanan arkadaşlara yürekten başarılar dilerim,emek veren kimsenin emeği boşa gitmez inşallah,
bende ilk kez haziran 2013 de sınava gireceğim,yeni yeni çalışmaya başlıyorum,umarım geç kalmamışımdır.
özellikle finansalla ilgili sınav koşulları konusunda soru işaretlerim var,daha evvel sınava girmiş arkadaşlar bahsedebilirlerse çok sevinirim.
yevmiye maddeleri için boş A4 kağıt mı veriliyor,kaç sayfa veriliyor,sayfa sıkıntısı yaşanıyormu,şekil olarak nelere dikkat etmek gerekiyor vs.
tşk.