AŞ.lerde Yönetim Kurulu Üyesi Ve Ortakların Hisse Devirleri

asuri33

Katkı Sunan Üye
Merhaba Arkadaşlar

Anonim şirkette yönetim kurulundan 1 üye ve 2 ortak hisselerini devredecekler.Hisse devri sonucunda şirket 2 ortakla devam edecek bu ortaklar aynı zamanda yönetim kurulunda olacak yönetim kurulunun 2 kişiden oluşmasıyla ilgili anasözleşme tadili yapıldı.Sorum:Bu konuda nasıl bir yol izlemeliyim.
Devirler noterden mi olacak tescil zorunluluğu var mı genel kurul yapılacak mı Ayrıca tüm ortaklara ait geçici ilmuhaber mevcut devir miktarları tüm ortaklarda 1 er pay 100 TL dir şirketin sermayesi 4.600.000 TL dir noter masrafı fazla olur mu? Bu konuda yardımcı olursanız çok sevinirim şimdiden tşklr.

Noterden devre gerek yok. Ana sözleşme değiştirilmiş. Genel kurul yapıp yeni yönetim kurulu belirleyin. Zaten o zaman tescil de yapılmış olucaktır.

Ana sözleşmenin tadil edildiği Genel Kurulda büyük ihtimal yeni Yönetim Kuruluda seçilmiştir.Kontrol edin, tekrar seçmeye gerek olmayacaktır.

Arkadaşlar yukarıdaki soruma yeterince cevap alamadım aş de hisse devrini ilk defa yapıyorum lütfen yardımcı olur musunuz?

Ortak sayısı azaldığı ve yönetim kurulu değiştiği için;
Hisse devri noterden yapılacak
Yönetim ortak çıkışı ile ilgili karar alacak
Yönetim yeniden oluştuğu için ayrıca karar alınacak
Bu kararlar Tic.Sic. tescil ettirilecek.

Yönetim Kurulunun kaç üyeden oluşacağına dair tadil tasarısının yapıldığı genel kurulu yaptığınızı söylüyorsunuz.
Bu genel kurulun içinde hisse devirlerini yapmadıysanız, şimdi yapacaksınız.Bu da notere onaylattırılmadan da yapılabilir.Devir sözleşmeleri yaparsınız, karşılıklı imzalanır, y.k.kararı alınır, pay defterine işlenir, o kadar.
İlk yapılacak o.genel kurul/o.ü.genel kurulda tescil edilmiş olur.

Yönetim Kurulunun kaç üyeden oluşacağına dair tadil tasarısının yapıldığı genel kurulu yaptığınızı söylüyorsunuz.
Bu genel kurulun içinde hisse devirlerini yapmadıysanız, şimdi yapacaksınız.Bu da notere onaylattırılmadan da yapılabilir.Devir sözleşmeleri yaparsınız, karşılıklı imzalanır, y.k.kararı alınır, pay defterine işlenir, o kadar.
İlk yapılacak o.genel kurul/o.ü.genel kurulda tescil edilmiş olur.

Evet işte bende söyledim sn Zindan da aynı şeyi yazdı. Başka ne istiyorsunuz?

Merhabalar. Anonim şirkette ortağın hissesini satmaya ilişkin ana sözleşmede sınırlama getirilebilinir mi? İleri de oluşabilecek sıkıntılara tedbir almak amacıyla. Ayrıca hisse satışına sınırlama getirilecek kişinin hakları ne olabilir? Teşekkürler

Merhabalar. Anonim şirkette ortağın hissesini satmaya ilişkin ana sözleşmede sınırlama getirilebilinir mi? İleri de oluşabilecek sıkıntılara tedbir almak amacıyla. Ayrıca hisse satışına sınırlama getirilecek kişinin hakları ne olabilir? Teşekkürler
TTK da böyle birşey olacağını sanmıyorum. Herkes özgürdür, İstediği şeyi yapabilir. Sonuçta ticaret yapılıyor. Duygusal düşünmemek lazım. Payı aldığından daha iyi bir rakam ediyor ise satabilir.

Yapılabilir. Ana sözleşmeye diğer ortakların rızası olmadan satılamaz, yada satılırsa önce diğer ortakların alma hakkı olur gibi maddeler eklenebilir.

teşekkür ederim sayın zindan. Peki holdinglerde iç yönerge düzenleme zorunluluğu var mı? İç yönerge ile hisse satışına kısıtlama getirebilir miyiz?

Holdingler konusunda çok bir bilgim yok. Ama İç Yönerge ile olabileceğini düşünmüyorum, ana sözleşme değişikliği yapılmalıdır.