Asgari geçim indirimin tahakkuku

merhaba ; bir işçi için asgari geçim indirimi yıllık tahakkuk ettirebilirmiyim ?

59,74 *12 = 716,88

----- ../..---------

360 ASG.GEÇ.İND. 716,88

335 ASG.GEÇ.İND. 716,88
-----../..------

yıl içinde çıkış yada ek olursa ek mahsup kesiyorum.

bu muhasebe kaydı doğrumudur ?

iyi çalışmalar

Ynt: Asgari geçim indirimin tahakkuku

AGİ'yi yıllık yapmanız yanlış olur. Henüz hak kazanılmamış bir ödemeyi için tahakkuk yapmış oluyorsunuz. Ayrıca muhtasar beyannamede de aylık olarak mahsup edildiği için, yıllık yapmanızdaki amaç nedir.

devam eden işçilerimiz için 1 yıllık tahakkuk ettirip her ayın sonunda bodro tahakkuku yaparak düşüyoruz.

Selamlar
Kayıtların aylık mı yıllık mı yapılacağı bir yerde yazmaz.Fakat mahsup işlemi aylık (veya üç aylık) yapıldığı için ay bazında ücret bordrolarını yaparken bu tutarları da tahakkuk edeceksiniz.Ay bazında da yapmanın bir avantajı da kontrolun daha sağlıklı olmasını sağlar.Unutmayınız muhasebe kayıtları kendiniz için olduğu kadar 3.kişiler içinde anlaşılır olmalıdır.Yıl bazında tahakkuk yaparsanız aylık kontrolleri ben nasıl yapacağım veya tahakkuk eden ile ödenenleri nasıl karşılaştıracağım..Birde bu açıdan düşünün.
Saygılar.

tüm personel için alt hesap açıyorum. yukarıda sadece ana hesap bazında yazdım. mizana baktığınız zaman kişi bazında görebiliyorsunuz. karmaşık değil.açıklaycı.

Genel mizan aldığınızda 360 kümülatif rakam gerçeği yansıtmayacak.Eksik kalacak.Bence de gereksiz kayıt

AGİ yıllık tahakkuk ettirilemez. Ödenecek vergileri maskelemiş olursunuz. Ayrıca per. olmayan borç kaydı olmuş olur.

ücret tahakkukunda herşeyi yerli yerinde yazım
ufak bir fark çıkıyor
bu da gelir vergisi indiriminden yararlanan ( özürlü kadrosu ) işçiler yüzünden oluştu diye düşünüyorum
bu fark için ne yapmalıyım
tşk ler