fonradar

Asgari Ücret Desteği 2019

ceres

Tanınmış Üye
Merhaba,
Asgari ücret desteği 2019 ödemeleri için ben şu sonucu çıkarttım.

• Ocak/2018 - kasım/2018 dönemlerinde en düşük sigortalı sayısı olan ay baz alınacak. (sgdp liler hariç)
Örneğin ben ocak /2018 dönemindeki sayıyı baz alacağım çünkü en düşük çalışan sayım o ayda.
• 2019 yılındaki aylarda , ocak ayındaki kişi sayımın üzerinde olmam lazım. (sgdp liler hariç)2019 da her ay ki çalışan sayımın , ocak /2018 deki sayımı aşması durumunda 12 ay boyunca indirim alabilirim.
• Ocak / 2019 da ki asgari ücret desteğimi şubat/2019 da ki bildirgemden itibaren ekranda görebilir, mahsup edebilirim.

Asgari ücret desteği ile ilgili konuyu doğru mu anlamışım acaba ? varsa düzeltmelerinizi rica ediyorum.

Kolay gelsin…

Hepsi doğru. Ancak uygulama bu ay sonu başlar mı hemen orası muamma. Birkaç ay sonra da başlayabilir. Göreceğiz bakalım.

teşekkür ederim Emrah Bey,
bence öbür ay sistemde göreceğiz indirimi,
çünkü okuduğum yazıda ; indirim miktarı ilgili ayı takip eden aydan mahsup edilir yazmakta.
o yüzden şuanda indirimi göremiyoruz.
çok teşekkür ediyorum, iyi çalışmalar dilerim...

Merhaba, bir işyeri farklı ildeki işyerleri arasında nakil yapıyor ve sayılardan dolayı bu kişiler için asgari ücret desteği önceki işyerinde alamazken nakil oldukları işyerinde sayı tuttuğu için alabilir mi, sgk belki alabilir diyor, bana çok mantıksız geldi, siz bu konu hakkında ne dersiniz, teşekkürler

Sgk'nın verdiği bütün teşvikleri (ki yeni torba yasada bir tane daha geliyor 3 ay süreyle) hepsini iptal edeceksin.Adam gibi bir tane hadi olmadı 2 tane teşvik koyacaksın.Millette seçip uygulayacak.Bu nedir Allahaşkına? 7-8 tane teşvik var.Hangisi uyar,hangisinden alalım diye hesaplamaktan iş yapamaz olduk.Böyle rezil bir sistem olmaz yaa.Günü kurtarma politikalarıyla hiçbir yere varamayız.5 yıllık 10 yıllık kalkınma planları yapmak lazım.Hepsini sadeleştireceksin ve uzun bir süreye yayacaksın.Kaldı ki ben teşvik olayına tamamen karşıyım.Teşvik verme,1 yıl süreyle sgk primlerini 10 puan düşür,1 yıl izle,bak bakalım,piyasada hareketlilik oluyor mu olmuyor mu?

şirketler arası nakillerde, nakil olan personel , yeni yerde teşvik sayısına ilave olmuyor.
özellikle yazıyordu.

Tahsin Bey,
Birde geçen senenin ortalaması diye bir madde var ki, çoğu firmanın önünde engel diye düşünüyorum.

Merhaba, bununla ilgili şöyle bir madde var; "İstihdam kaydırılması suretiyle ya da yeni ad altında işletme açılması yöntemiyle asgari ücret desteğinden muvazaalı olarak faydalandığı tespit edilen işverenlerden, asgari ücret destek tutarları gecikme cezası ve gecikme zammı ile birlikte geri alınır."