Asgari Ücret Tarifesine Uyuluyor mu?

Evet arkadaşlar,
tartışmak istediğim konu işte bu
bence çok önemli bir konu
50 ytl ye defter tutanlar var
herkes bu konudaki fikirlerini ve yaşadıklarını
çözüm önerilerini yazarsa sevinirim.

Not: Lütfen başlık açmadan önce Forum Kuralları'nı okuyunuz. Forum'da büyük harflerle başlık açmak yasaktır.

Ynt: Asgari Ücret Tarifesine Uyuluyor mu?

Bana göre,Makbuz keserken uyuluyor ama aylık ücretlerde uyulmuyor..

Geçen ay bir eczane bize defterini vermek istedi geldi görüştük 350 ytl fiyat verdik şu anda 100 ytl veriyorum dedi inanamadım

Ama 100 ytl ye defterini tutan arkadaş zaten 100 ytl lik iş yapmış 2007 son dönem geçisine 3 kere düzeltme vermiş ocak ayında birisi işe girmiş aya tamamlamamış eksik bildirge vermiş V.s. Vs.

Gerçek ten bazı sektörler veya bazı mükellef grupları için tarife çok yüksek anlıyorum.Uygulamada rakamlar çok büyük kalıyor tarife 300 ytl ise 250 ye falan tutmayıda anlıyorum .ama 30 ytl ye işletme 80-100 ytl'ye bilanço nasıl yapılır anlayamıyorum.

yapılır akın abi yapılır,
daha geçenlerde bir müşterimizin kiracısının stopajını bir senedir yanlış orandan kesip veren ve daha sonra telefonda bize, "ne var ki canım bunda bunlar önemli şeyler değil biz burda yüz defter tutuyoruz, bunları hallederiz" diye cahilce bir yaklaşım sergileyen meslek mensuplarımız var... yüz defteri kaç liraya ve kaç elemanla tuttuklarına isterseniz hiç girmeyelim...

Bizlerin en büyük sorunu zaten,ne vergi idaresi ne oda ne mevzuat ne de başka bir kurum.En büyük derdimiz bu işi hakkıyla yapmayan meslektaşlarımız...Asıl bunlarla boğuşuyoruz.Maalesef...

İdealist davranmak bu mesleğin özünü oluşturan yegane kuraldır.Peki hangimiz ne kadar doğruyuz?Vicdan muhasebemizi yapabiliyormuyuz.Bir adım sonrasını düşünebilirsek haksız rekabetten vazgeçer ve açgözlülüğü bir kenara bırakabilirsek inanın herşey olağanüstüleşecektir..Herşey istemekle başlar..Bizler birçok şeyin düzelmesini isteyen yeni nesil muhasebecileriz,öyle zorluklar çekerek bir yerlere gelmeye çalışıyoruzki damdan düşen halden anlar lafı hak getire..Hala umudum var...

geçen hafta 4 sigortalısı olan ve işlem hacmi gayet yüksek olan bir ltd için fiyat verdim ve bana ümraniyede 150 ye bakıyolar müşavir hanım ne diyosunuz siz dediler.siz düşününnn ???

Yakında yeni Türk Ticaret Kanunu ile SMMM'lere bağımsız denetçilik yetkisi verilecek.
Buna paralel olarak SM'leri de bağımsız denetim yapabilmeleri için SMMM sınavına girdirip 2 yıl içerisinde ruhsatlandıracaklar.
Yurt sathında 70.000 civarında SMMM sıfatına haiz bağımsız denetim yapma yetkisi olan meslek mensubu olacak.
Siz o zaman görün tarife nasıl deliniyormuş.
Örneğin her ay en az 2-3 gün çalışma yapılıp denetlenebilecek bir A.Ş'den aylık tarife gereği farzedelim 450 YTL talep ettiniz.
Emeksiz ruhsat sahibi bir diğeri gelecek, "makbuz KDV'si + Stopaj + 15 YTL'ye tamamdır diyecek."
yani söylemek istediğim şu:
eğer emeğimizin karşılığını gerçekten almak istiyorsak, emek vermeden ruhsat sahibi olmuş,maddi manevi bilimsel bedeller ödemeden biryerlere gelmiş, teknik bilgisi zayıf arkadaşların sayısının azalması gerekiyor.
Ancak o zaman fiyatta değil kalitede rekabet edilebilir hale gelinir.

Ben anlamıyorum nasıl oluyor da 50-60 liraya defter tutuyorlar. Makbuzu tarifedeki gibi kesip kendi paylarından mı indirim yapıyorlar. Geçenlerde bir moda evi ile görüştüm. Asgari ücretin altına düşemeyeceğimi söyledim. Siz ne fiyat düşünüyordunuzki muhasebecinize dedim. 30 lira dedi. Ben tutamam dedim. Pazarlık mı yapıcaz yani dedi. Şaşırddııımmm :)

Arkadaşlar, TTK ile birlikte gelecek olan denetçiliği bağımsız çalışanlar yapabilecek. Yani 70.000 kişi değil yaklaşık 12.000 kişi denetçi olabilecek. Bu nedenle ben fiyatların düşeceğini değil aksine artacağını düşünmekteyim. Çünkü; mali müşavirlerin işi iki katına çıkacak. Belli bir doyuma gelen mali müşavir belli bir rakamın altında iş yapmayacak yaparsa yetişemeyecek. Bu nedenle daha iyi olacağını düşünüyorum. Şu an TTK denetçiliğinin asgari ücreti 144,- YTL. Mali müşavir kendine 10 şirket bulsa 1.440,-YTL yapar bu da ofis giderlerini karşılar. Ayrıca yürürlükteki TTK'ya göre yanılmıyorsam 3 ay 6 ay gibi periyotlarla gidilip kasa vs. denetimleri yapılıyor ve denetim tamamlanıyor. Fazla iş yükü de olmayacağından temiz para.

bu hafta bir inşaat firması sahibi geldi ofisime kiptaşın evlerini yapıyormuş taşeron olarak pendik tarafındaki işi bitmiş tepecik tarafından iş almış 24 ayda 80 trilyonluk işin 5 trilyonluk kısmını(eski para) yapacağını anlattı bazı dönemler en az 15 en fazla 150 işçi olabileceğini vs anlattıktan sonra muhasebe ücretini konuşmaya gelince benim söylediğim rakam çok geldi beyfendiye ve o beni benden çok şaşırttı pendikteki işinde ymm nin defterini tuttuğunu ve karşılığında 250 ytl aylık aldığını söyledi ymm lere yasak defter tutamaz dediğimde ben orasını bilmem belki başkası adına tutmuştur ama ben onu tanırım dedi. Daha ne diyelim arkadaşlar.

Bence bu işi türmob ve oda çözer.Meclise yasa çıkarıp bir SMMMnin tuttuğu defter sayısını kısıtlamaları için talepte bulunabilirler.100-200 hatta 300e yakın defter tutan SMMM tanıyorum.Bürosuna uğramıyor bile.Lise mezunu mali tablo nedir bilmeyen elemanlarla yürütüyor işini.Yani imzasını attığı beyanname tamamen yetersiz eğitim almış görerek öğrenmiş elemanların eseri.Bu iş böyle yapılabilecekse boşuna okuyup ağır sınavlardan geçiyoruz o zaman.Mümkün değil bir SMMMnin bu kadar deftere tek başına yetişmesi.Elemanları işlese kendisi kontrol etse bile yinede yetiştiremez bu kadar defteri.Kısıtlama getirilirse SMMMler defterlerinde eleme yapar emeklerini ucuza satmazlar.Hem böylelikle mesleğe yeni başlamış insanlarada mükellef bulmak kolaylaşır aynı zamandada yapılan işin kalitesi artar.....Haksızmıyım:))

ERIN_BROCKOVICH ' Alıntı:
bu hafta bir inşaat firması sahibi geldi ofisime kiptaşın evlerini yapıyormuş taşeron olarak pendik tarafındaki işi bitmiş tepecik tarafından iş almış 24 ayda 80 trilyonluk işin 5 trilyonluk kısmını(eski para) yapacağını anlattı bazı dönemler en az 15 en fazla 150 işçi olabileceğini vs anlattıktan sonra muhasebe ücretini konuşmaya gelince benim söylediğim rakam çok geldi beyfendiye ve o beni benden çok şaşırttı pendikteki işinde ymm nin defterini tuttuğunu ve karşılığında 250 ytl aylık aldığını söyledi ymm lere yasak defter tutamaz dediğimde ben orasını bilmem belki başkası adına tutmuştur ama ben onu tanırım dedi. Daha ne diyelim arkadaşlar.

sn ERIN_BROCKOVICH,

ymm liğin geleceği bizim ana kazancımızın sonu. bunu çoğu meslektaş göremiyor, ciddiye almıyor, ya da elindeki defterler şimdilik ymm lerin ciddiye almadığı defterler.

ymm ler defter tutamaz deniyor.doğru kanunda var. peki tam tasdik anlaşması yaptığı defterleri kim tutuyor. tam tasdik anlaşması yaptığı firmaların defterlerini smmm tutma zorunluluğu yok. sonuç olarak tam tasdik anlaşması yaparak defter tutuyorlar.

şu anda ymm sayısı çok fazla değil. ama inanın 2-3 yıl sonra ymm ler bizim defterlerimize göz dikecekler. çünkü para kazanmak zorundalar.

bu arada sn fatma nur,
ben odaların bir şey çözebileceğine inanmıyorum.

saygılarımla