Asgari Ücret Torba Yasa

Üyelik
30 Kas 2017
Mesajlar
1
Konum
istanbul
Bildiğiniz üzere asgari ücretin bin 404 tl nin altına düşmemesine ilişkin torba yasa meclisten geçti ancak vergi dilimine asgari ücretliler ağustos ayından bu yana girmiş bulunmakta kasım ayı bordrolarını yaptığımız şu günlerde geriye dönük ağustos, eylül, ekim aylarının vergi dilimine giren farkları ne olacak bu konuda bilgisi olan var mı acaba
teşekkür ederim.
 

Tahsin Kurt

Tanınmış Üye
Platin Üye
Üyelik
5 Nis 2007
Mesajlar
8,236
Konum
İstanbul
Merhaba
Bilinen şu; torba yasa mecliste kabul edildi,resmi gazetede yayınlanması bekleniyor (bugünkü gazetede yok ama eli kulağında)
Yasalaşmadan elimiz kolumuz bağlı.Yasalaşacak,belki bazı programlar bu konuda güncellemeye gidecek vs. bekliyoruz şu an için.
 

ysfemr

Katkı Sunan Üye
Üyelik
16 Şub 2015
Mesajlar
108
Konum
İstanbul
Plan bütçe komisyonunun meclise gönderdiği madde aşağıdaki gibidir,


MADDE 16- 193 sayılı Kanuna aşağıdaki geçici madde eklenmiştir.
“GEÇİCİ MADDE 87- 2017 yılı Eylül, Ekim, Kasım ve Aralık aylarına ilişkin net ücretleri bu Kanunun 103 üncü maddesinde yazılı tarife nedeniyle 32 nci maddedeki esaslara göre sadece kendisi için asgari geçim indirimi hesaplanan asgari ücretlilere 2017 yılı Ocak ayına ilişkin ödenen net ücretin altında kalanlara, bu tutar ile 2017 yılı Eylül, Ekim, Kasım ve Aralık aylarına ilişkin olarak aylık hesaplanan net ücreti arasındaki fark tutar, ücretlinin asgari geçim indirimine ayrıca ilave edilir. Bu fıkrada geçen net ücret, yasal kesintiler sonrası ücret tutarına asgari geçim indiriminin ilavesi sonucu oluşan ücreti ifade eder. Bu Kanunun bu maddeye aykırı olan hükümleri 2017 yılı Eylül, Ekim, Kasım ve Aralık ayları için uygulanmaz.

Bu maddenin yayımlandığı tarih itibarıyla birinci fıkrada yer alan dönemlere ilişkin olarak verilmiş olan muhtasar beyannamelerde beyan edilen ve birinci fıkra hükmü kapsamında ilave asgari geçim indirimi uygulanamaması nedeniyle çalışanlarca fazla ödenen vergiler, bunlara iade edilmek üzere, vergi sorumlularınca bu maddenin yayımı tarihinden sonra verilecek muhtasar beyannameler üzerinde hesaplanan vergiden mahsup edilmek suretiyle reddolunur.

Bu maddenin uygulanmasına ilişkin usul ve esaslar ile mahsup şeklini ve dönemini belirlemeye Maliye Bakanlığı yetkilidir.”
 
Üyelik
6 Eyl 2010
Mesajlar
3,396
Konum
Lüleburgaz
Yani diyorki önceki aylarda eksik ödenen tutarlar topluca işçiye ödenecek ve ilk muhtasarda işveren bu tutarı indirim yapacak.
 

ysfemr

Katkı Sunan Üye
Üyelik
16 Şub 2015
Mesajlar
108
Konum
İstanbul
konuyu açan arkadaş ağustos yazdığı için bu kısmı paylaştım kanunda eylül ayından başlıyor
 

Benzer konular

Üst