Asgari Ücretle Çalışacak SMMM' ler Aranıyor.

mnazif

Katkı Sunan Üye
TOBB ne bağlı meslek odaları bünyesinde çalıştırılmak üzere MÜNHAL sayıda Asgari Ücretle çalışacak SMMM'ler aranıyor.
İmza
TÜRMOB

Gerekçe: VERGİ USUL KANUNU SİRKÜLERİ/31
Konusu :e- Beyanname
213 sayılı Vergi Usul Kanununun mükerrer 257 nci maddesinin Bakanlığımıza verdiği yetkiye istinaden; 5362 Sayılı Kanuna göre kurulan meslek odalarının ve birliklerinin, işletme hesabı esasına göre defter tutan üyelerine ait beyanname, bildirim ve eklerini elektronik ortamda göndermeleri uygun görülmüştür.

Ynt: Asgari Ücretle çalışacak SMMM'ler aranıyor.

Önemli bir konu olduğu için tam metni vermek istedim;

Vergi Usul Kanunu Sirküleri/31

Tarih 17/01/2008
Sayı VUK-31/2008-1 /e-Beyanname-9
Kapsam

T.C.

MALİYE BAKANLIĞI

Gelir İdaresi Başkanlığı

VERGİ USUL KANUNU SİRKÜLERİ/31

Konusu :e- Beyanname
Tarihi : 17/01/2008
Sayısı : VUK-31/2008-1 /e-Beyanname-9
İlgili olduğu maddeler : 213 sayılı Vergi Usul Kanununun 5228 sayılı Kanunla değişik 28 ve mükerrer 257 nci maddeleri
213 sayılı Vergi Usul Kanununun mükerrer 257 nci maddesinin Bakanlığımıza verdiği yetkiye istinaden; 5362 Sayılı Kanuna göre kurulan meslek odalarının ve birliklerinin, işletme hesabı esasına göre defter tutan üyelerine ait beyanname, bildirim ve eklerini elektronik ortamda göndermeleri uygun görülmüştür.
Buna göre, üyelerinden işletme hesabı esasına göre defter tutan mükelleflere ait beyannameleri elektronik ortamda göndermek üzere aracılık yetkisi almak isteyen meslek odalarının ve birliklerinin, örneği bu sirküler ekinde (Ek:1) yer alan " İşletme Hesabı Esasına Göre Defter Tutan Mükelleflerin Beyannamelerinin Elektronik Ortamda Gönderilmesine Aracılık Yetkisi Talep Formu ve Taahhütnamesi"ni doldurarak kanuni temsilcisi veya yetkilendirdikleri kişiler vasıtasıyla bağlı bulundukları vergi dairesine müracaat ederek kullanıcı kodu, parola ve şifre almaları gerekmektedir.

Bu şekilde talepte bulunan meslek odalarının ve birliklerinin bağlı bulundukları vergi dairesince, öncelikle meslek odasının vergi dairesindeki sicil kayıtlarında faaliyet kodunun "911203" , meslek birliğinin faaliyet kodunun ise "911103" olarak kayıtlı olup olmadığı kontrol edilecek, faaliyet kodunda farklılık var ise faaliyet kodu meslek odaları için "911203", meslek birlikleri için "911103" olarak düzeltilecektir. Bu işlemi takiben meslek odasına veya birliklerine 340 Sıra No.lu Vergi Usul Kanunu Genel Tebliğinde belirtilen esaslar doğrultusunda kullanıcı kodu, parola ve şifre verilecektir.

Diğer taraftan, 15 Sıra No.lu Vergi Usul Kanunu Sirküleri gereğince basit usulde vergilendirilen üyelerine ait beyannamelerin elektronik ortamda gönderilmesine aracılık yetkisi almış bulunan meslek odalarına ayrıca yeni bir kullanıcı kodu, parola ve şifre verilmeyecektir. Ancak, meslek odalarının daha önce almış oldukları kullanıcı kodu, parola ve şifre ile işletme hesabı esasına göre defter tutan üyelerinin beyannamelerini elektronik ortamda gönderebilmeleri için örneği bu sirküler ekinde (Ek:1) yer alan " İşletme Hesabı Esasına Göre Defter Tutan Mükelleflerin Beyannamelerinin Elektronik Ortamda Gönderilmesine Aracılık Yetkisi Talep Formu ve Taahhütnamesi"ni doldurarak bağlı bulundukları vergi dairesine teslim etmeleri gerekmektedir.

Üyelerinden işletme hesabı esasına göre defter tutan mükelleflerin beyannamelerini elektronik ortamda göndermek için aracılık yetkisi verilmiş olan meslek odaları ve birlikleri, üyeleriyle örneği bu sirküler ekinde (Ek:2) yer alan, "Elektronik Beyanname Aracılık Sözleşmesi"ni düzenleyecekler ve sözleşmelerin bir örneğini üyelerine verecekler, bir örneğini de gerektiğinde ibraz edilmek üzere muhafaza edeceklerdir.

Diğer taraftan, işletme hesabı esasına göre defter tutan meslek odası ve birlik üyesi mükelleflerin istemeleri halinde, beyannamelerini 340 Sıra No.lu Vergi Usul Kanunu Genel Tebliği uyarınca aracılık yetkisi almış meslek mensupları vasıtasıyla da gönderebileceği tabiidir.

Duyurulur.

Kemal UNAKITAN

Maliye Bakanı

Geçmiş olsun.

Bizlerin beyannamelerinide bağlı bulunduğumuz TÜRMOB versin o zaman.Hiç değilse bir işe yaramış olur.

sayın ZİNDAN, TÜRMOB'u kim takar.

TÜRMOB'un etkisi olsa böyle bir sirkü çıkmazdı. o yüzden TÜRMOB'a beyanname gönderme yetkisi vermezler.çünkü etkisi yok.

haliyle bizim beyannameleri de terziler odası verir.(hani kendi söküklerini dikemiyor ama kendi işleri dışındaki işleri yapabiliyorlar ya o nedenle)

Bu odalar para toplamaktan başka işler yapıyorlar mı?
Yani gerçekten bilgim olmadığı için soruyorum. mesleğimiz için neler yapıyorlar.

nguroy ' Alıntı:
Bu odalar para toplamaktan başka işler yapıyorlar mı?
Yani gerçekten bilgim olmadığı için soruyorum. mesleğimiz için neler yapıyorlar.

üstadım,oraların keyfini çıkarıyorlar.

Asgari ücret tarifesi 2 adet kağıttan oluşan bu tarife 100 TL, inanamıyorum. Bu tarife için 100 TL ödemek zorunda olduğuma inanamıyorum:(

SİBEL ' Alıntı:
Asgari ücret tarifesi 2 adet kağıttan oluşan bu tarife 100 TL, inanamıyorum. Bu tarife için 100 TL ödemek zorunda olduğuma inanamıyorum:(

anlayamadım,yada yanlışmı anladım

Ynt: Asgari Ücretle Çalışacak SMMM' ler Aranıyor.

ben bu tebliği çıkartan maliye bakanlığını kınıyorum. Ayrıca Türmob u konıyorum. Böyle şey mi olur ya. bu kurum bizim haklarımızı hiç koruyamıyor. Bence biz boşa çaba sarfediyoz. turmob un borusu bize ötüyor. Bu kadar pasif kurum mu olur. Kimse bu kurumu takmıyor. Ancak üyelerine ve stajerlerine borusu öten kurum. Yazık ama gerçekten yazık.

bu böyle forumda yazmakla karşı çıkılacak şey değil arkadaşlar, buyrun sokağa dökülelim hakkımızı isteyelim. yalnız hocanın fil hikayesine dönmesin tabii.

Merhaba Arkadaşlar

Bu konu citten mesleğimizin yaptığı işin büyük bir kısmının başka kurumlara devri anlamına geliyor. Ben TURMOB dan bu konu ile ilgili bir çalışmalarının olup olmadığını bilgi isteme yasası içerisinde sordum. Cevabı gelince buraya ekleyecem. Bence herkes aynı şekilde sorsun. Bu şekilde etki yaratabilriz. Ve TURMOB'a çalışması için destekte olabiliriz.

BİLGİ İSTEME METNİM

Merahaba:

Aşagıdaki Sirkülerin Mesleğimize olumsuz etki etmesi nedeniyle bu sirkülere karşı bir çalışmanız varmı? Dava Açma, Görüşme vs gibi...

VERGİ USUL KANUNU SİRKÜLERİ31 Konusu e Beyanname Tarihi 17012008 Sayısı VUK3120081 eBeyanname9 İlgili olduğu maddeler 213 sayılı Vergi Usul Kanununun 5228 sayılı Kanunla değişik 28 ve mükerrer 257 nci maddeleri 213 sayılı Vergi Usul Kanununun mükerrer 257 nci maddesinin Bakanlığımıza verdiği yetkiye istinaden 5362 Sayılı Kanuna göre kurulan meslek odalarının ve birliklerinin, işletme hesabı esasına göre defter tutan üyelerine ait beyanname, bildirim ve eklerini elektronik ortamda göndermeleri uygun görülmüştür

Ya arkadaşlar bir çözüm üretmemiz gerek ama ne yapmalıyız burda kendi kendimize konuşuyoruz ama sesimizi kimseye duyuramıyoruz sanki üstümüzde karabulutlar geziniyor bütün olumsuzluklar arka arkaya geliyor yani ben smmm stajyeri olarak yol yakınken dönsemmi diyorum

SAYI : 08/ 2077
KONU : Tebliğ Hk.
BÖLÜM : Başkanlık
18.01.2008

TURMOB GENEL BAŞKANLIĞINA
ANKARA

340 Sıra No.lu Vergi Usul Kanunu Genel Tebliği ile;
- 3568 sayılı Serbest Muhasebecilik, Serbest Muhasebeci Mali Müşavirlik ve Yeminli Mali Müşavirlik Kanunu uyarınca çıkarılan tebliğlere göre, aktif büyüklükleri ve net satış hasılatları belli bir tutarın üzerinde olması nedeniyle beyannamelerini meslek mensubuna imzalatmak zorunluluğunda bulunmayan mükelleflerin, tam otomasyona geçmiş vergi dairelerine verilecek beyannamelerini elektronik ortamda kendileri veya meslek mensupları aracılığı ile gönderebilecekleri,
- Aktif büyüklükleri veya net satış hasılatları nedeniyle, beyannamelerini meslek mensuplarına imzalatmak zorunluluğu bulunan mükelleflerin de tam otomasyona geçmiş vergi dairelerine verilecek beyannamelerini yetki almış meslek mensupları vasıtasıyla gönderebilecekleri,
Yönünde düzenleme yapılmış, bu yetki ile Maliye Bakanlığı elektronik ortama geçen vergi daireleri ile sınırlı olmak kaydıyla hadlere bakılmaksızın işletme defterine tabi olan vergi mükellefler dahil olmak üzere 20.09.2007 tarihinde yayımladığı 28 no lu VUK sirküsü ile başta gelir, kurumlar, KDV, muhtasar vb. beyannamelerin meslektaşlar aracılığıyla gönderilmesini zorunlu hale getirmişti. Bizce de doğru olan bu uygulama, önce Ocak 2008 içersinde verilecek beyannamelere kadar ertelenmiş, Bu süre içersinde Odalarımız bu uygulamaya destek olmak amacıyla elektronik ortamda gönderilecek beyannameler için üyelerini bilgilendirmiş, ücret tarifelerine sembolik ücretler koyarak hazırlıklarını tamamlamıştır.
Meslek örgütlerimizin ve meslektaşlarımızın bu olumlu yaklaşımlarına rağmen Maliye Bakanlığı siyasi bir karar ile 17.01.2008 tarihin de yayımladığı 31 sayılı Vergi Usul Kanunu sirküsü ile ? 213 sayılı Vergi Usul Kanununun mükerrer 257 nci maddesinin Bakanlığımıza verdiği yetkiye istinaden; 5362 Sayılı Kanuna göre kurulan meslek odalarının ve birliklerinin, işletme hesabı esasına göre defter tutan üyelerine ait beyanname, bildirim ve eklerini elektronik ortamda göndermeleri uygun görülmüştür.? Gibi yasa ve yönetmeliklere aykırı bir uygulama ile yetkiyi Meslek odaları ve birliklere de tanımıştır.
20.09.2007 tarihinden bu yana geçen 4 ay gibi kısa bir sürede, Maliye Bakanlığı?nın uygulamada bu kadar değişim yapması ve değişikliği yaparken işletme hesabı esasına göre defter tutan üyelerine ibaresini yazarken hadleri aşan, aşmayan TÜM ÜYELERİ içinde yetki vermiş olmasını anlamak mümkün olmamıştır.

Maliye Bakanlığı?nın, 31 sayılı VUK sirküsü ile değiştirdiği bu uygulama, VUK mükerrer 227 md. İle 340 nolu VUK genel tebliğinin önüne geçmiştir. Bu yanlış uygulama meslektaşlarımız arasında ciddi infial yaratmış olup, Bu örgütlü yapımıza ragmen bakanlığın bizi hiçe sayarak uygulamaları keyfi olarak değiştirmesi tarafımızdan anlaşılamamıştır.

Konunun ve yapılan hatanın önemi nedeniyle uygulamamıza yön verilmesi açısından görüşünüze ihtiyaç duyulmuştur.

Gereğini bilgilerinize arz ederiz.

Saygılarımızla,

Feyzullah.TOPÇU
Başkan
izsmmmo

(izsmmmo Web sayfasından alıntı yaptım. Serdar YILMAZ)

Merhaba

Arkadaşlar Bursa SMMM odasıda bu olaya karşı çalışmalara başlamış. ilgili Alıntı Aşağıda.

V.U.K? nun Esnaf Odalarının e-beyanname gönderme yetkisi ile ilgili hatalı uygulaması hakkındaki Sirküler 31? ile ilgili Yönetim Kurulumuz 18.01.2008 tarihinde saat 16:00 da Oda Merkezinde olağanüstü toplantı yaparak aşağıdaki kararları almıştır.

1- 19.01.2008 tarih saat 13:00? de Oda toplantı salonunda basın açıklaması yapılmasına.

2- Oda İnternet Sitesinde konu ile ilgili duyuru yapılmasına.

3- TÜRMOB ve tüm SMMM Odalarına Bilgilendirme yapılmasına.

4- Bursa?daki meslektaş milletvekilleriyle görüşülerek sirkülerin gözden geçirilmesinin talep edilmesine.

5- TBMM? de görev yapan bütün meslektaş (parti ayrımı yapmaksızın) milletvekillerine konu ile ilgili yazı gönderilmesine.

6- Basın açıklaması ile ilgili meslektaşlarımıza SMS yoluyla bilgi verilmesine, oy birliği ile karar verilmiştir.

BURSA SMMM ODASI
YÖNETİM KURULU

Bursa ve İzmir çalışıyor.Diğerleri nerede???
...

Bu mesleğimize yapılmış bir haksızlıktır.

Türmobun Siyasilere ve Gelir İdaresine borusunun ötmediğini açıkça gördük.

Benim fikrimce;
Halbuki bu tebliği çok basit bir yöntemle geri adım attırıp, geri çekmek Türmobun elindedir.

Tek yapacağı el altından (gayri resmi) bir duyuru yayımlayarak, Sm/Smmm lerin müşterilerine vergi ödemeleri çıkarmamalarını bilgisini verip, bu uygulamayı yıl sonu beyannamelerinde bir yapsak, Maliye gelirlerindeki düşüşü gözle gördüğü an, geri adım atacaktır.

Yoksa türmob siyasilere baskı yapacakmış felan, .. sözünü geçirebileceğini sanmıyorum arkadaşlar.

Kolay gelsin.

5362 Sayılı Esnaf ve Sanatkârlar Meslek Kuruluşları Kanunu

Üyelik şartları

MADDE 7. ? Oda üyeliği için aşağıdaki şartlar aranır:

a) Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak veya yabancı devlet tabiiyetinde bulunmakla beraber Türkiye'de sanat ve ticaret yapıyor olmak.

b) Medeni hakları kullanma ehliyetine sahip olmak.

c) Vergi mükellefi olmak ya da vergiden muaf olmak.

d) Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği bünyesindeki odalara kayıtlı olmamak.

Bırakın asgari ücretle, üste para vererek çalışacak SMMM'ler aranıyor. .....

1-Basit usül kayıt tutma, fiş/fatura dağıtımı,
2-Basit usül muhasebe işleri,
3-Basit usül beyannamede oda yetkilisi imza sütunu açılması, beyanname gönderme aracılık yetkisi,
4-İşletme hesabı esasına tabi üyelerin beyanname gönderme aracılık yetkisi,
5-
6-
7-
8-
9-
...
n-

Devam edip gitmeyeceğine kim emin olabilir? !!! .....