Askere Giden İşçinin Tazminatı

firmada çalışan mühendis arkadaş askere gidiyor. asker dönüşü bizde çalışacağını söyledi. tazminatını ödememiz gerekirmi. ödenecekse ne zaman ödememiz gerekiyor?
ödenmeyecekse geldiğinde kıdemi kaldığı yerden mi devam eder teşekkürler

Askerlik nedeniyle ayrılanlara eğer 1 yılı aşmışsa tazminat ödenir.

eğer personeliniz askerden geldikten sonra çalışmak isterse tazminat vermeyebilirdiniz.sizinde çalıştırma zorunluluğunuz olur.
bu işlemler içinde ibraname düzenlenir.ek 2 sinde askerlik nedenini gösteriniz.
personelinizle sizin aranızda olan bi anlaşmadır ,çalıştırmazsanız tazminat ödeme zorunluluğunuz vardır.

ebruşah' Alıntı:
eğer personeliniz askerden geldikten sonra çalışmak isterse tazminat vermeyebilirdiniz.sizinde çalıştırma zorunluluğunuz olur.
bu işlemler içinde ibraname düzenlenir.ek 2 sinde askerlik nedenini gösteriniz.
personelinizle sizin aranızda olan bi anlaşmadır ,çalıştırmazsanız tazminat ödeme zorunluluğunuz vardır.

Anlayamadım;
İbraname niçin düzenleniyor?
Kıdemi devam edecekse işyerini niçin ibra edecek?
İşyeri ödemek zorunda ise ve ödemeye de razıysa, ama askelik sonrası da çalıştıracağı için ödemiyorsa ortada dava konusu olacak bir durum yoktur. Bu durumda ibra niçin gerekli? :!:

ibraname hazırlanmasındaki amaç askere gidecek olan personelin
askerlik sonrasında tazminatı alıp almaması v.s gibi konularda şirketimize aleyhine sorun çıkmaması açısındandır.

ebruşah' Alıntı:
ibraname hazırlanmasındaki amaç askere gidecek olan personelin
askerlik sonrasında tazminatı alıp almaması v.s gibi konularda şirketimize aleyhine sorun çıkmaması açısındandır.

Arkadaşım, yazımı eksik okuduğunuz düşüncesine kapıldım.
İşyeri tazminatı vermek zorunda, ve zaten vermek te istiyor.
Askerlik dönüşü personel işine ya devam edecek veya askerlik öncesi çalışmalarına karşılık tazminatını alacak. Hukuk konusu olacak bir durum yok ki ortada.
Yoksa var mı? :wink:

Sn ebruşah,

Yanlış anlamadıysam siz diyorsunuz ki askere gidene tazminat ödemesen de ibraname imzalat öyle mi?

Peki siz hakkınız olan bir tazminatı almadığınız halde firmayı aldım diye ibra edermisiniz?
Neyin ispat şartı anlayamadım?

hayır yanlış anladınız tazminatı aldığına dair zaten ibraname düzenlendi.