fonradar

Askerlik Nedeniyle İhbar Süresi?

Merhaba, işçi askerlik şubesinden yoklama tebliği geldikten sonra işyerine askere gitmek istediğini bildirip kıdem tazminatını ve işyerinden hemen ayrılmak ister ise işyeri ihbar süresini uygular mı?Yasal bir dayanağı var mıdır? Bu konuyla ilgili mevzuaatta madde, hüküm veya emsal dava var mı?Yardımcı olursanız memnun olurum...

Ynt: Askerlik Nedeniyle İhbar Süresi?

Askerlikte ihbar tazminatı olmaz.

İhbar tazminatından bahsetmiyorum. İhbar süremi kullanmak zorunda mıyım?Askerlikten dolayı ihbar süresini kullanmadan ayrılabiliyor muyum?

Yasal bir dayanak olup olmadığını bilmiyorum ancak uygulanmayacağını düşünüyorum.
Öncelikle ihbar tazminatının oluşmadığı bir durumda ihbar süresi ve önelinin de uygulanması mantıksız.
İkincisi ihbar önelini uygulamaya kalksa bile ne yapılacak işçi askere ihbar süresi kadar geçmi gönderilecek!!!
Askere gitme tarihi çok önceden belli olursa, bu durumda işten çıkış nedeni askerlik değil, istifa olacaktır ve burada uygulanabilir diye düşünüyorum.Ama aradaki bu sürenin ne kadar olması gerektiği de tartışmaya açık sanırım.!

Bu makaleyide okuyunuz belki işinize yarar!
http://www.alomaliye.com/eylul_06/huseyin_firat_askere.htm

ÖZET: İşten ayrılışından üç ay sonra zorunlu askerlik hizmetine başlayan işçinin, işten askerlik nedeniyle ayrıldığının kabulü ve bu şekilrde biten sürenin kıdem tazminatı hesabında dikkate alınması gerekir.

Gerçekten de Yüksek Mahkeme verdiği çeşitli kararlarda bir ay, üç ay, ve hatta beş buçuk ay gibi süreleri de askerlik nedeniyle fesih olarak kabul etmiştir.

O halde konuyla ilgili olarak şöyle düşünebiliriz. Askerliğini yapmamış olan bir İşçinin askere gitmeden makul bir süre önce işyerinden ayrılmak istemesi kabul edilir bir taleptir ve bu ayrılışın askerlik nedeniyle olduğu kabul edilerek kıdem tazminatı ödenmelidir. Makul sürenin tayini ise Yargı kararlarına baktığımızda beş aya kadar varmaktadır. Daha uzun süreler ise feshin askerlik sebebiyle olmayacağı şeklinde yorumlanmaktadır.

mavi_buz ' Alıntı:
İhbar tazminatından bahsetmiyorum. İhbar süremi kullanmak zorunda mıyım?Askerlikten dolayı ihbar süresini kullanmadan ayrılabiliyor muyum?

Askerlik halinde ihbar öneli söz konusu değildir.Hemen ayrılabilirsiniz.

Muvazzaf askerlik dışında da bu geçerli midir? Yani uzun dönem normal er statüsünde yapılacak askerlikte ihbar süresi olur mu?Henüz silüsümü almadım ama yakında alacağım. Bu durumda sadece elimde yoklamaya çağırıldığımla alakalı bir belge bulunmaktadır.
İşten askerlikten dolayı ayrılmak istediğimi bildirir Örnek dilekçe var mıdır?
Teşekkür ederim

mavi_buz ' Alıntı:
Muvazzaf askerlik dışında da bu geçerli midir?
http://www.tdksozluk.com/s/muvazzaf/
Muvazzaf olmayan askerlik nedir?
Askeri bir kurum içinde görevli olarak askerlik yapan herkes muvazzaf askerdir.
Normal er, yedeksubay, kısa dönem , uzun dönem, orta dönem...olarak yapılacak askerlik görevleri nedeniyle sözleşme feshinde ihbar süresine uyma zorunluluğu bulunmamaktadır.