Askerlik Nedeniyle Kıdem Tazminatı Alma

Merhaba Arkadaşlar;
Benim bir sorum olacak.Bizde bir personel askerlik nedeniyle işten ayrıldı. Biz de sülüs kağıdını getirmeden kıdem tazminatı ödemesini yaptık.Fakat arkadaş son sağlık muayenesinde kilo fazlalığından ötürü askerliği 1 sene ertelendi. Şimdi biz bu parayı geri alabilir miyiz?

Bence alamazsınız, sonuçta ayrılma sebebi gerçekten askerlik, ancak son kontrolda erteleme almış, kişinin kontrolunde olan bir durum değil.

Paylaşmaya devam edelim ki netlik kazandırmış olalım.
Benzer şekilde önceden paylaşımlarımız olmuş idi.
İşcinin askere gitmeden makul bir süre(azami 5 veya 5.5 ay )önceden işyerinden ayrılabileği biliniyor.
Diyebilirmiyiz ki;buna göre işcimiz azami 5 veya 5.5 aylık süre içinde askere gitmiş olur ve bu durum (askerlik şubesince)belgelenir ise sorun olmayacak(düşüncem olmaz),bu süre aşılır ise problem! olma ihtimali yüksek(problem olabilir!)
Olayımız da ise bu süre 1 yıl(sonradan bu süre değişebilir mi sanmıyorum)
Olayımızda ki bu süre 1 yıl uzamış olursa,sonuç olarak işveren talep edebilir diyemiyecekmiyiz?Zira işcinin 1 yıl sonra askere gidip gitmiyeceiği de kesin değil.Belki de hiç gidemiyecek,bilmiyoruz.Kaldıki k.tazminatı ödenmemiş olsaydı, işveren tahminim 5 veya 5.5 ay bekleyebilecek idi,işci askere gittikden sonra belgesini ibraz edemese de ,işveren ilgili askerlik şubesinde teyit ettirerek bu tazminatı ödeyebilirdi.
Madde hükmünün amacı yönünden de "İşcinin muvazzaf askerlik sebebiyle kıdem tazminatına hak kazanabilmesi için feshin gerçekten askerlik nedenine dayanması gerekir."Oysa olayımızda bu durum gerçekleşmemiş oluyor ki,hak kazanılmayarak elde edilen ödemenin iade edilmesi ,edilmese bile en azından işverence talep olunması mümkündür diye düşünüyorum.Dava konusu olursa da aynı düşüncedeyim(tabi tartışılır ama edilir veya edilemez şeklinde net bir içtihata da rastlamadım)

Son düzenleme:
Talepte sorun yok ki sn.Aydemir, elbette talep edebilir, alabilir mi??
Alabilmek icin yargi yoluna gitmesi gerekir, sonucun ne olacagi ancak o zaman netlik kazanabilir.

Ancak anlayamadigim;
Kidem tazminatina hak kazanabilmesi icin askerlik gorevine dayandirmasi gerekir ancak olayimizda bu yok demeniz.
Isci ayrilma sebebi olarak sadece ve net olararak askerlik gorevini ayrilma sebebi olarak gosterdigini anladim ben sorudan , baska bir sebepten de bahsedilmiyor..

Isci askerlik gorev davetini almis mi?
- evet almis.
Bu davete istinaden mi ayrilmis?
-evet, askerlik sebebiyle ayrilmis.
Askerlik gorevinin baslangic safhasi olan ilk adimi atmis, askerlik subesine basvurup, son kontrollerini yaptirmis mi?
- evet yaptirmis ve bu noktada askerlik subesi tarafindan ertelenmis (su an icin) 1 yil.

Isci askerlik gorevlendirmesi sebebiyle ayrilmis ve ayrilma sebebini dogrular sekilde askerligi baslatmak uzere basvuruda bulunmus.
Ben, bu nedenle verilen tazminatin geri istenemeyecegini dusunuyorum.
Isci ( allah saglik sihhat versin elbette ama) askerlik subesine son muayene icin giderken bir trafik kazasi gecirebilir de uzun sureli bir tedaviye ihtiyac duyuracak sekilde. O durumda da askere gidemeyecekti, ama bu durum isten ayrilma sebebinin askerlik gorevi oldugu gercegini degistirmeyecekti oyle degil mi??

Anlayamadığım dediğiniz hususa ilişkin olarak ben doğrudan "yok" demiyorum,askere gitme durumu "gerçekleşmemiş oluyor"dedim.Yani,askerlik görevi nedeniyle ayrılma durumuna bağlı olarak işcinin askere gitmemesi,gitmemiş olması sözkonusu.
Anlaşılan sülüs belgesi yok,davet var mı olabilir,bu nokta da net değil!diyelim var,var ise bu davet sülüs belgesi niteliğinde değil,konuyla ilgili işlemler hk.hazırlık aşaması sürecine ilişkin bilgi mahiyeti taşıyan bir belge olabilir.
Sanırım k.tazminatı ödemesi için işveren biraz aceleci davranmış
Anladığım olay;işcinin "askerlik görevi"nedeniyle ayrılmasına bağlı olarak askere gitmemiş olması,1 yıl sonra gidecek olması,bu duruma istinaden işciye ödenen k.tazminatı adı altında yapılan ödemenin işciden talep edilip edilemiyeceğidir.Burada benim aradığım bahsekonu "makul süre"noktasıdır.Bu süre de azami 5 veya 5.5 ay ise bu sürenin ziyadesiyle aşılmış olduğu,ileride ne olacağı da belirsiz.Oysa sn.Keremcem bu noktalar üzerinde değil,daha çok olayın başlangıç noktasının önemli olduğu,olacağını düşünmekte,bu düşünceyide tümden reddedemeyiz ama maalisef benim görüşümde dahil net bir durum yok.
Ola ki işci bu arada başka bir işyerinde işe başlarsa,işi biraz daha zorlaşabilir,dolayısıyle işveren + 1 konumuna geçer,böyle bir durum olursa bu defa işverenin bu davayı kazanması da yüksek ihtimaldir diye düşünüyorum.

Bu konu çok özel bir konu bence. Hakimin takdirine kalmış birşey. Şöyle olur böyle olur demek zor.

Dava konusu olmasına yönelik 2 noktayı paylaşmak isterim ki;
a.Malum İş Kanunun da,işcinin askere gitmeden ne kadar süre önce iş den ayrılacağı konusunda düzenleme bulunmamakta,bu sürenin Yargı kararları ile 5 veya 5.5 ay olduğu,buna göre de işciye yapılan ödemenin işverene iadesine dair açılması muhtemel davaya ilişkin bu "makul süre"nin beklenmesi,
b.Önceden de belirtildiği üzere,askere gitmek için ayrılan işcinin olayımızdaki sözkonusu sebebe bağlı olarak askere gidemeyip,makul süre içinde başka bir işyerinde işe başlamış olmasının dava aşamasında önem arzedeceği,
Aç mı kalsın?hayır.İhtiyacı olamaz mı?elbette olur.Çalışması yasak mı?hayır.Ancak (olası) açılacak davanın konusuna bağlı olarak bu durumunda dikkate alınacağı düşüncesindeyim.
(Gerçekten sonucu kestirmek kolay değil)

Merhaba Arkadaşlar;
Arkadaş tekrar işe dönüyor, ödediğimiz kıdem tazminatını artık maaşından keseceğiz.

Bunun uygulanması ve ileridede olası ihtilaf doğmaması açısından şahsi düşüncem;
-Bir dilekçe ile işverenliğinize müracaat etmesi
,-Dilekçesinde önceki-mevcut durumu özetleyerek,tekrar çalışmak isteğini-talebini belirtmesi ve aldığı-ödenen tazminatı,ekonomik nedenlerle iade edemiyecek durumda olduğunu,bu nedenle işbaşı yaptırılması halinde,kendisine yapılan ödemenin, aylık ücretinden kesilmesine muvafakat gösterdiğini-kabul ettiğini beyan etmesi(veya işe girmeden işverenin talep etmesine bağlı olarak işcinin bu durumu kabül etmiş olması)
-İşe başlamasının uygun görülmesi halinde(ki uygun)maaşının 1/4 nispetinde kesilmesi(fazladan kesinti yapılabilir mi?bilmiyorum)
-Hizmet süresine bağlı haklardan(başta yıllık izin,sosyal yardımlar,prim vs.) yararlandırılması,
isabetsiz olmayacaktır.

Ödenen kıdem tazminatı çok yüksek değil 1.400 TL civarında bir şey aylık 200 TL maaşından keseceğiz.İşçinin de rızası var zaten. Sağlıcakla kalın.