Askerlik Ve Bağkur hk.

Ltd. Şirketimizin tek sahibiyim. Şu anda faaliyetimiz yok. Yani işçi çalışmıyor. Haftaya askere gidiyorum. Askerde oldugum süreçte (6ay ) bagkur primi ödemem gerekiyor mu? Veya ödememenin bir yolu var mı?

Askerlik Bağkur'luluğa engel değil, hisselerinizi devretmeden veya başka bir şirkette sigortalı olmadan olmaz. Ya da şirket tasfiyeye girdiyse bu durumda bir dilekçe yazarak kapanışınızı yaptırabilirsiniz.

Üstadım tasfiyeye girmiş olsa bile bağkur devam etmezmi ancak şirket tamamen kapanınca bağkur sona ermezmi..

2013/11 sayılı genelgeye göre ;

3.6- Şirketin tasfiyesine ortaklar kurulu tarafından karar verilmesi durumunda, şirket ortaklarının sigortalılıklarının sona ermesi ve bildirimi:
Şirketin tasfiyesine ortaklar kurulu tarafından karar verilmesi durumunda, şirket ortaklarının sigortalılıkları; talebi halinde tasfiyenin başlanmasına karar verildiği tarihte, sigortalının talebinin olmaması halinde ise tasfiyenin sonuçlandığına ilişkin tasfiye kurulu kararının ticaret sicil memurluğuna tescil edildiği tarihte sona erecektir. Bu tarihler sigortalılarca veya ticaret sicil memurluklarınca en geç on gün içinde işten ayrılış bildirgesiyle Kuruma bildirilecektir.Ancak tasfiyenin kapatılmasına tasfiye kurulunca karar verildikten sonra sigortalılarca verilecek taleplerde sigortalılığın sonlandırılma tarihi tasfiye kurulu kararının ticaret sicil memurluğuna tescil edildiği tarihten geriye gitmeyecektir.

Bu konuda Sgk'da farklı uygulamalar ile karşılaştım, tasfiye başında kapattığım bağkur'da oldu, tasfiye sonunda kapattığımda. koby arkadaş genelgeden alıntı yapmış, net bir şekilde görülüyor.
Ben yapılabildiğine göre böyle bir şey vardır diye hiç kanun maddesi aramamıştım, ancak yapmayan memur ve Sgk merkezlerinin bilmediklerinden, sorumluluk almaktan kaçtıklarından bunu yapmadıklarını düşünürdüm hep :)

Kolay gelsin.

Genelge açık bir şekilde belirtmiş bende öğrenmiş oldum teşekkür ederim. Evet sgk daki memurların uygulama farklılıkları insanın kafasını karıştırıyor ama karışıklık sebebi herhalde tasfiyeye girişten sonra mesela 1,5 sene sonra tasfiyeden geriye dönebilir tekrar faaliyetine devam edebilirsin bundan dolayı olabilirmi acaba memurların bağkur ödemelerini durdurmamaları çünkü şahıs firması olsan 1,5 sene iş yapmayacağım faaliyetim olmayacak ama firmamı kapatmayacağım desen bağkurunu durduramıyorsun......