Avrupa topluluğu hibe yardımları ile ilgili

Merhaba mükellefimiz yapmış olduğu avrupa topluluğuna hibe projesi onaylandı.Mükellefimiz projesinde muhasebeciye yaptıracağı işlerle ilgili euro bazında tutar belirtmiştir.Mükellefimize vereceğimiz bu proje ile ilgili hizmette keseceğimiz serbest meslek makbuzunda KDV ve Stopaj hesaplayacağızmı.
Saygılarımla;

Sayın akbaşak,

Mükellefinizle avrupa topluluğu arasındaki hibe yoluyla yardım ayrı bir konudur. Siz, mükellefinize sunacağınız hizmet karşılığı alacağınız bedele KDV ve Gelir Vergisi kesintisini uygulayacaksınız.
Selamlar...

cevap

Merabalar ;Heralde konuyu ben tam açıklamamışım.Konu şöyle bizim mükellefimize vermiş olduğumuz hizmete karşılık kdv ve stopaj kesintisini yapıyoruz.Ama mükellefimiz yapmış olduğu işle alakalı olmayan tamamen farklı bi proje yapıyor avrupa topluluğu projeye istinaden muhasebe ücreti ödeneği veriyor örneğin her ay için 350 euro buna karşılık keseceğiimiz serbest meslek makbuzumuza kdv stopaj uygulayacağızmı.
Aşağıdaki linkte okudum kdv ve stopaj ödemek istemiyor avrupa topluluğu değerli bilgilerinize başvurmaktada yarar olduğuna inandım tşk cevaplarınız için.

Sayın akbaşak,

İlgili hibe sözleşmesinde belirtilen proje kapsamındaki mal tedariki, teslimi ve hizmet alımlarına ilişkin bir muafiyet sözkonusudur. Proje kapsamı dışında yapılan teslim ve hizmetlere vergi muafiyeti uygulanamaz.
Yazdığınıza göre farklı bir proje işi yapılıyorsa, sunduğunuz hizmete karşılık yasal vergi ve hesaplamalarınızı uygulayınız.

20 Mayıs 2005 CUMA - Sayı : 25820 sayılı resmi gazete
.......
Anlaşmaya ek İşbirliğinin Genel Esasları başlıklı EK A metnin 8 inci maddesinin 3 üncü fıkrasında ise;

AT yüklenicileri, AT sözleşmesi kapsamında sunulan herhangi hizmet veya tedarik edilen mal veya yapılan iş için KDV’den muaf tutulacaklardır. Bir tedarikçi tarafından AT yüklenicisine temin edilen mallar veya sunulan hizmetler veya yapılan işler de KDV’den muaf tutulacaktır. Bu muafiyet sadece AT sözleşmesi kapsamında AT yüklenicisi tarafından teslim edilen mallar veya sunulan hizmetler veya yapılan işler ile bağlantılı olarak temin edilen mallara veya sunulan hizmetlere veya yapılan işlere uygulanacaktır.
........

Selamlar...