Aylık İşgücü Çizelgesinin Verilmesi

Ynt: Aylık İşgücü Çizelgesinin Verilmesi

işgücü çizelgesi verilmediğinde işkur hemen ceza veremez 4904 sayılı kanunda açık olarak yazmış önce yazı ile isteyecek buna cevap verilmez ise 2000 tl ceza verebilir bu durumda aylık çizelgeyi de yazı ile istenene kadar vermeyebilirsiniz anlamını çıkarıyorum her türlü angaryaya koşulsuz peki demeyelim

Arkadaşlar Merhaba,
Bu konuyla ilgili 19 Ekim Salı günü bir konferansa katıldım. Konferansta işkura bağlı yetkililer bu konuyla ilgili açıklık getirdiler. Bir firmada aynı il sınırları içinde şubelerde dahil toplam 10 çalışan varsa bunun aylık bildirim zorunluluğu var. Ayrıca 10 kişiden azda olsa bildirilmesi gerektiğini söylediler. İdari para cezası var ama şuan uygulanmıyor. Geriye dönükte olsa bildirimlerin yapılması gerektiğini söylediler.
Bilgilerinize...

Onların söylediği cek cak dan öteye gidemez. Kanun ortada şartlar ortada yazılı istenmedikce 50 ki altına kesinlikle zorunluluk yok. Var diyen ... uydurmaktadır.

kanunen 50. 50 kişiyi geçtiğinde bir sürü yük bindiği gibi.

ben hiç bildirmiyorum işkur dan ararlarsa yada yazıyla isterlerse bildiriyorum.
genelde arayıp bu ay vermemişsiniz onaylarmısınız diyorlar bende o zaman onaylıyorum bir yaptırımı yok çünkü

subemi yeni sirketmi?

mrb, ben sirketimizin oldugu sehir disinda,yeni bir sube acmayi dusunuyorum ama hala kendi sirketimizin adi alltindami yoksa yeni bir sirketmi kurmak gerekir bunu bilmiyorum bilgisi olan arkadaslar bana yardimci olabilirse sevinirim,
her ikisinin de avantaj ve dezavantajlari..

aylık işgücü çizelgesi şube için ayrı merkez için ayrı ayrı verilir.
şube açacağınız ildeki işkurdan da numara almalısınız internet üzerinden alabilirsiniz.

İlk satırdaki cümleyi açalım yanlış anlaşılmasın. İşletmenin şubesi aynı il içinde olduğu taktirde sadece merkezin bağlı olduğu işkurdan şifre alınır ve işveren bilgilerine şube ile ilgili bilgiler kaydedilerek tek çizelgede onaylama yapılır.

NİSANLI ' Alıntı:
İlk satırdaki cümleyi açalım yanlış anlaşılmasın. İşletmenin şubesi aynı il içinde olduğu taktirde sadece merkezin bağlı olduğu işkurdan şifre alınır ve işveren bilgilerine şube ile ilgili bilgiler kaydedilerek tek çizelgede onaylama yapılır.

şubeyi farklı ilde açacaklarını söyledikleri için ayrı ayrı verilir dedim aynı il içinde ise tek numara üzerinden verilir. Anlatımım eksik olmuş galiba.

Arkadşlar kanun metnini dikkatli okursanız orada sadece BİLGİ İSTENİLDİĞİNDE BELİRLENEN SÜRE İÇERİSİNDE VERİLMESİ MECBURİYETİNDEDİR diyor. Yani 1 kişi veya 100 kişi farketmez sadece İş-kur şu işletmenin aylık iş gücü çizelgesini şu tarihe kadar bana bildir derse o zaman veririz. İstemezse vermemize gerek yoktur. Ancak genel kanı şu yönde oluyor. Onlar istemeden biz verelim gitsin sonra korkulu rüya görmeyelim diyor herkes.

haylaz61 ' Alıntı:
Arkadşlar kanun metnini dikkatli okursanız orada sadece BİLGİ İSTENİLDİĞİNDE BELİRLENEN SÜRE İÇERİSİNDE VERİLMESİ MECBURİYETİNDEDİR diyor. Yani 1 kişi veya 100 kişi farketmez sadece İş-kur şu işletmenin aylık iş gücü çizelgesini şu tarihe kadar bana bildir derse o zaman veririz. İstemezse vermemize gerek yoktur. Ancak genel kanı şu yönde oluyor. Onlar istemeden biz verelim gitsin sonra korkulu rüya görmeyelim diyor herkes.

çalışan sayısı 1 kişi ile 9 kişi arasında (9 dahil) olursa bir defaya mahsus olarak bildirim vereceksin.. çalışan 10 kişi ve üzeri ise her ay düzenli vermek gerekiyor.. yani sonuçta bunu 1 senede geçse istiyorlar. en iyisi her ay düzenli vermektir...

musab ' Alıntı:
haylaz61 ' Alıntı:

çalışan sayısı 1 kişi ile 9 kişi arasında (9 dahil) olursa bir defaya mahsus olarak bildirim vereceksin.. çalışan 10 kişi ve üzeri ise her ay düzenli vermek gerekiyor.. yani sonuçta bunu 1 senede geçse istiyorlar. en iyisi her ay düzenli vermektir...
Alakası yok.

turkasia ' Alıntı:
Soru: İşkur? a kayıtlı olmayan yani işyeri bilgi formu ve kuruluşundan bu yana aylık işgücü çizelgesi vermemiş bir firma
Bu belgeleri geriye dönük olarak verirse ne gibi cezai müeyyidelerle karşılaşabilir. İşkur a kayıtlı fakat hiç aylık işgücü
Çizelgesi vermemiş firma ne gibi cezai müeyyidelerle karşılaşabilir. Nasıl bir yol izlemelidir

BILGI EDINME BIRIMI

Basvuru Numarasi

T.C.Kimlik No

* Basvuru Numaranizi ve T.C.Kimlik Numaranizi girerek Sorgula Butonuna Basiniz.

TcKimlikNo *********** Tarih 16.09.2008
Basvuru No 11717 Tahmini Cevap Tarihi 06.10.2008
Sayin İBRAHİM DEMİREL
Durum Cevap Verildi.

T.C.
TÜRKİYE İŞ KURUMU GENEL MÜDÜRLÜĞÜ
Bilgi Edinme Birimi

KONU : Bilgi Edinme Talebi

İBRAHİM DEMİREL
KARŞIYAKA MAH 3947 SOK NO:13 ANTALYA

İLGİ : 16.09.2008 ve 11717 sayılı talebiniz.

4982 sayılı Bilgi Edinme Hakkı Kanunu kapsamında Birimimize iletmiş
olduğunuz 16.09.2008 tarihli başvurunuza istinaden hazırlanan cevap metni ilişikte gönderilmiştir.
Bilginizi rica ederiz.

İŞKUR BİLGİ EDİNME BİRİMİ

Ek :
Cevap metni

4904 sayılı Türkiye İş Kurumu Kanunu'nun Bilgi verme ve gizlilik başlıklı 21. maddesine göre Kurum tarafından, kamu ve özel kesim işyerlerinden iş ve işgücü konularında bilgi istenildiğinde, belirtilen süre içinde bilgi verilmesi zorunludur. İşverenlerden toplanan bilgiler, Kurum hizmetlerinden başka amaçla kullanılamaz denilmektedir.

4904 sayılı Türkiye İş Kurumu Kanununun İdari para cezaları başlıklı 20. maddesinin e fıkrasına göre Bu Kanunun 21 inci maddesinde belirtilen bildirim yükümlülüğüne aykırı hareket eden özel kesim işyerlerine iki bin Türk Lirası idarî para cezası verilir hükmü bulunmaktadır.

Bu bağlamda, çalışan sayısı bir ve üzerinde olan tüm işyerleri aylık işgücü çizelgesini takip eden ayın ilk haftası (sonradan uygulama takip eden ay sonuna kadar olarak değiştirildi) içerisinde kurumuza internet ortamında vermekle yükümlüdürler. İşyeri bilgi formu ise işyeri kuruma kaydedildiği zaman bağlı bulunduğunuz il/şube müdürlüğüne verilir.

Eğer işyerlerinizde çalışan sayısı 50 ve üzerinde ise 4857 sayılı İş Kanunu'nun 30. maddesi kapsamında çalıştırılması zorunlu özürlüler nedeniyle cezai müeyyide ile karşı karşıya kalırsınız. Çalışan sayısı 50 kişinin altında ise bağlı bulunduğunuz il/şube müdürlüğüz sizden yazılı olarak bilgi istemediyse geçmişte vermemiş olduğunuz işyeri bilgi formu ya da aylık işgücü çizelgeleri için cezai müeyyide ile karşılaşmazsınız.

Geçmişe dönük olarak aylık işgücü çizelgelerinizi web sayfamıza girip işveren üyeliğinizi yaptıktan sonra 2007 Aralık ayından itibaren internet ortamında girebilirsiniz.

asgari ücret yazısı

konu ile ilgli değil biliyorum. yargımcı olmanızı bekliyorum. İşyerinde asılması gereken yazılardan "Bu işerinde Asg.ücret uygulanmaktadır." yazısı Mecburimidir ? mecburi ise bizde hiç bir personel asgari ücretli olmadığından (yani asg.ücretin üzerinde olduğundan) yinede bu yazıyı asmalımıyız?

Teşekkürler

Asgari ücretin üzerinde ise ödemeler asmanıza gerek yok. Şu an zaten kaldırıldı diye biliyorum

vergi levhası,KDV dahildir,hizmet listeleri asma zorunluluğu kaldırıldı.Ancak asgari ücret yazısı devam etmekte.Eskiden asgari ücret yazısı asma zorunluluğu ve cezası vardı 2009 dan sonra sadece zorunluluk oldu yani ceza kalktı.En son diğer evraklarla birlikte kalkacaktı yanlız sendika olmaz dedi ve malesef hala zorunluluk var :)

Asgari ücret yazısını asma zorunluluğu kalktı.

Hizmet listeleri asma zorunluluğu devam ediyor diye biliyorum. Yanlış mıyım?