Aylık Muhtasar Sgk Hk

E-bildirge V1 kapalı, ama V2 den denedim yükleme yapılabiliyor. Normalde her iki siteyi de kullanabiliyor muyuz? V2 niçin açıldı, ne işe yarıyor hiç bilmiyorum

Neden açıldğını idareye sormak lazım :) ama v2 ilk aktif edildiğinde cari ay bildirgelerinin haricinde sadece geçmiş atlara ait iptal/ek bildirgelerin bu sistem üzerinden verileceğine dair duyurular yapıldı.Yani geriye dönük kuruma elden bildirge verilmesini iptal ettiler.Gerçi o sisteminde (iptal/ek) çok iyi çalıştığı söylenemez ama bu konumuz dışı.Diğer görüntüleme sorgulama gibi işlemleri V2 üzerinden de yapabiliyoruz. Ancak cari bildirgeyi veremiyorduk, demek ki bu değişiklikle, cari ay bildirgelerini de aktif hale getirmişler.

İstanbul ve Kapsama Girmeyen Diğer İllerde Muhtasar Beyannamesi ve Aylık Prim Hizmet Bildirgesi Nereye ve Nasıl Bildirilecek !.

Değerli Üyemiz,

Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından 09.02.2020 Tarih ve 31034 sayı İle Muhtasar Ve Prim Hizmet Beyannamesi Genel Tebliğinde değişiklik yapılarak ; Kapsama giren mükelleflerce/işverenlerce Amasya, Bartın, Bursa, Çankırı, Eskişehir, Kırşehir ve Konya illeri dışındaki başka bir ilde istihdam edilmekle birlikte ücret ödemeleri veya tahakkuku bu illerde yapılan çalışanların ücret ödemeleri üzerinden tevkif edilen vergiler ile sigortalıların prime esas kazanç ve hizmet bilgilerini içeren Muhtasar ve Prim Hizmet Beyannamesi Amasya, Bartın, Bursa, Çankırı, Eskişehir, Kırşehir ve Konya illerindeki yetkili vergi dairelerine elektronik ortamda gönderilecektir.

Amasya, Bartın, Bursa, Çankırı, Eskişehir, Kırşehir ve Konya illerinde istihdam edilmekle birlikte ücret ödemesi veya tahakkuku bu iller dışında bir ilde yapılan çalışanların ücret ödemeleri üzerinden tevkif edilen vergilere ait muhtasar beyanname, ücret ödemesi veya tahakkukun yapıldığı yer vergi dairesine verilecektir.

Amasya, Bartın, Bursa, Çankırı, Eskişehir, Kırşehir ve Konya illeri dışında kalan sigortalılara ait aylık prim ve hizmet belgeleri ise elektronik ortamda (e-bildirge) Kuruma aşağıda belirtilen link üzerinden verilecektir.

e-Bildirge üzerinden aylık prim ve hizmet belgesi gönderecek işverenlerin 2020/Ocak ve 2020/Şubat dönemine ait bildirgelerini e-Bildirge v.1 yerine e-Bildirge v.2 uygulamasını kullanmaları gerekmektedir.

e-Bildirge v.2 uygulamasına https://ebildirge.sgk.gov.tr/EBildirgeV2 adresinden ulaşılabilir.

Bilgilerinize sunar, çalışmalarınızda başarılar dilerim.

Saygılarımla,

Yücel Akdemir İSMMMO Başkanı

İSMMMO

(10.02.2020)

E-bildirge V2 sitesinden yükleme yapıyorum 4-5 ayrı firma var, tamamında bütün personelde hata mesajı çıkıyor, düzeltilecek bir şey de yok.
Hangi siteyi kullanacağız?

eskişehir ve bursa da işyerlerimiz var ancak maaşları istanbuldan ödeniyor. vergi daireside istanbul üzerinden ancak ebildirge-v2 üzerinden atamıyoruz.
muhtasar beyannameden diye uyarı veriyor.

bu durumda biz mecburen muhtasar üzerinden mi vereceğiz

eskişehir ve bursa da işyerlerimiz var ancak maaşları istanbuldan ödeniyor. vergi daireside istanbul üzerinden ancak ebildirge-v2 üzerinden atamıyoruz.
muhtasar beyannameden diye uyarı veriyor.

bu durumda biz mecburen muhtasar üzerinden mi vereceğiz

(2) Birinci fıkra kapsamına giren mükelleflerce/işverenlerce Amasya, Bartın, Bursa, Çankırı, Eskişehir, Kırşehir ve Konya illeri dışındaki başka bir ilde istihdam edilmekle birlikte ücret ödemeleri veya tahakkuku bu illerde yapılan çalışanların ücret ödemeleri üzerinden tevkif edilen vergiler ile sigortalıların prime esas kazanç ve hizmet bilgilerini içeren Muhtasar ve Prim Hizmet Beyannamesi Amasya, Bartın, Bursa, Çankırı, Eskişehir, Kırşehir ve Konya illerindeki yetkili vergi dairelerine elektronik ortamda gönderilecektir.

(3) Amasya, Bartın, Bursa, Çankırı, Eskişehir, Kırşehir ve Konya illerinde istihdam edilmekle birlikte ücret ödemesi veya tahakkuku bu iller dışında bir ilde yapılan çalışanların ücret ödemeleri üzerinden tevkif edilen vergilere ait muhtasar beyanname, ücret ödemesi veya tahakkukun yapıldığı yer vergi dairesine verilecektir. Ayrıca bu sigortalılara ait aylık prim ve hizmet belgeleri ise elektronik ortamda (e-bildirge) Kuruma verilmeye devam edilecektir.”

31034 sayılı Resmi Gazete de ki bilgiye göre sanırım sizin bahsettiğiniz durum 3.maddeye giriyor.

E-Bildirge V2 sitesinden XML dosyasında SIGORTALISICIL="*****" kısımları silinmek suretiyle yükleme yapılmaktadır.

Son düzenleme:
(2) Birinci fıkra kapsamına giren mükelleflerce/işverenlerce Amasya, Bartın, Bursa, Çankırı, Eskişehir, Kırşehir ve Konya illeri dışındaki başka bir ilde istihdam edilmekle birlikte ücret ödemeleri veya tahakkuku bu illerde yapılan çalışanların ücret ödemeleri üzerinden tevkif edilen vergiler ile sigortalıların prime esas kazanç ve hizmet bilgilerini içeren Muhtasar ve Prim Hizmet Beyannamesi Amasya, Bartın, Bursa, Çankırı, Eskişehir, Kırşehir ve Konya illerindeki yetkili vergi dairelerine elektronik ortamda gönderilecektir.

(3) Amasya, Bartın, Bursa, Çankırı, Eskişehir, Kırşehir ve Konya illerinde istihdam edilmekle birlikte ücret ödemesi veya tahakkuku bu iller dışında bir ilde yapılan çalışanların ücret ödemeleri üzerinden tevkif edilen vergilere ait muhtasar beyanname, ücret ödemesi veya tahakkukun yapıldığı yer vergi dairesine verilecektir. Ayrıca bu sigortalılara ait aylık prim ve hizmet belgeleri ise elektronik ortamda (e-bildirge) Kuruma verilmeye devam edilecektir.”

31034 sayılı Resmi Gazete de ki bilgiye göre sanırım sizin bahsettiğiniz durum 3.maddeye giriyor.

3. madde e bildirge üzerinden diyor ama sistem izin vermiyor. acaba nasıl yapacağım
yardımlarınızı rica ediyorum

Bir öncesi mesajda yazdım ben İstanbulda, V2 sitesinden yüklemeyi yaptım ama XML dosyada sigortalısicil kısımları var ise burası silinecek, yine yükleme yapıyor ama hata çıkıyor. Silinince kontrol et yapınca kabul ediyor.

Bir öncesi mesajda yazdım ben İstanbulda, V2 sitesinden yüklemeyi yaptım ama XML dosyada sigortalısicil kısımları var ise burası silinecek, yine yükleme yapıyor ama hata çıkıyor. Silinince kontrol et yapınca kabul ediyor.

size zahmet adım adım yazar mısınız yapılacakları benim xml dosyamda ssk numarası yok tc numarası var. diğer illerde bu xml yükleme yapıyor(yani sgk numara olmadan)

size zahmet adım adım yazar mısınız yapılacakları benim xml dosyamda ssk numarası yok tc numarası var. diğer illerde bu xml yükleme yapıyor(yani sgk numara olmadan)

Xml dosyasını yükleyin.SSK noda TC olsun farketmez.
Yükledikten sonra kontrol ettirin. Sicil nosunun değişeceğini düşünüyorum.
Bende sicil kartında tc yazan bir işçide bu şekilde oldu.TC değişti sgk sicil no yazdı.
Kontrolden geçti.

Xml dosyasını yükleyin.SSK noda TC olsun farketmez.
Yükledikten sonra kontrol ettirin. Sicil nosunun değişeceğini düşünüyorum.
Bende sicil kartında tc yazan bir işçide bu şekilde oldu.TC değişti sgk sicil no yazdı.
Kontrolden geçti.

BU HATAYI VERİYOR
Bilindiği üzere "Muhtasar ve Prim Hizmet Beyannamesinin" ortak alınması ile ilgili, 09.02.2020 tarih ve 31034 sayılı Resmi Gazetede yayınlanan Genel Tebliğ hükümlerine göre, söz konusu uygulamaya 1/1/2020 tarihinden itibaren (2020/Ocak ayı Muhtasar ve Prim Hizmet Beyannamesi ile birlikte) KIRŞEHİR, AMASYA, BARTIN, ÇANKIRI illerine ilave olarak BURSA, ESKİŞEHİR ve KONYA illerinde de geçilmiş olup, 5018 sayılı Kanuna ekli (I) sayılı cetvelde sayılan kamu idareleri (SGK işyeri tescil kütüklerinde faaliyette bulunulan alan kısmı "Genel Bütçe Kapsamında" olarak işaretlenenler) hariç olmak üzere bu yedi ilde 2020/Ocak ayından itibaren e-Bildirge üzerinden aylık prim ve hizmet belgesi alınmayacaktır. İşyerinizin 5018 sayılı Kanuna ekli (I) sayılı cetvelde sayılan kamu idarelerinden biri olmasına rağmen e-Bildirge üzerinden aylık prim ve hizmet belgesi gönderemiyor iseniz tescil bilgilerinizin güncellenmesi amacıyla işyerinizin işlem gördüğü sosyal güvenlik il müdürlüğüne/sosyal güvenlik merkezine müracaat etmeniz gerekmektedir.
Belge Mahiyeti :
Belge Türü :
Tahakkuk Nedeni :

şirket merkezi istanbul olup şubesi eskişehir ve bursa olan (maaşları ve bordrosu istanbuldan) arkadaşlar e bildirge v2 üzerinden yapabilen var mı

3. madde e bildirge üzerinden diyor ama sistem izin vermiyor. acaba nasıl yapacağım
yardımlarınızı rica ediyorum

Merhaba,

SGK tarafından E-Bildirge v2 ekranlarında duyuru yayınlanmış olup,

• Bilindiği üzere, 9/2/2020 tarihli 31034 sayılı Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren Muhtasar ve Prim Hizmet Beyannamesi Genel Tebliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliğ ile Kırşehir, Amasya, Bartın ve Çankırı illerindeki mükellefler/işverenler için Muhtasar ve Prim Hizmet Beyannamesi pilot uygulanmasına 1/1/2020 tarihinden itibaren Bursa, Eskişehir ve Konya illeri merkez ve ilçelerinde bulunan mükellefler/işverenler dahil edilmiştir.

• Belirtilen tebliğin “Uygulamaya geçişin yaygınlaştırılması” başlıklı Geçici 4 üncü maddesinin 3 üncü fıkrasında”, Amasya, Bartın, Bursa Çankırı, Eskişehir, Kırşehir ve Konya illerinde istihdam edilmekle birlikte ücret ödemesi veya tahakkuku bu iller dışında bir ilde yapılan çalışanların ücret ödemeleri üzerinden tevkif edilen vergilere ait muhtasar beyanname, ücret ödemesi veya tahakkukun yapıldığı yer vergi dairesine verilecektir. Ayrıca bu sigortalılara ait aylık prim ve hizmet belgeleri ise elektronik ortamda (e-bildirge) Kuruma verilmeye devam edilecektir.” Hükmü yer almıştır.

• Bu amaçla, Amasya, Bartın, Bursa Çankırı, Eskişehir, Kırşehir ve Konya illerinde bildirge verecek işyeri listeleri sisteme işlendiğinden bu illerden e-bildirge v2 sisteminden bildirge verilememiştir.

• 13/02/2020 Perşembe günü içinde gerekli işlem tamamlanarak e-bildirge v2 sistemi kullanıma açılacaktır.

Son düzenleme:
Arkadaşlar 01/03/2020 tarihine erteleme ile ilgili olarak; aylık sgk yı v2 den yaptım, peki muhtasarını nasıl yapacağız? bdp de bulunan MUHSGK 1003 A dan mı?

Arkadaşlar 01/03/2020 tarihine erteleme ile ilgili olarak; aylık sgk yı v2 den yaptım, peki muhtasarını nasıl yapacağız? bdp de bulunan MUHSGK 1003 A dan mı?

1) Muhtasar Beyanname" ile "Aylık Prim ve Hizmet Bildirgesi’nin birleştirildiği "Muhtasar ve
Prim Hizmet Beyannamesi" uygulaması Kırşehir ilindeki mükellefler/işverenler için 1
Haziran 2017, Amasya, Bartın ve Çankırı illeri merkez ve ilçelerinde bulunan
mükellefler/işverenler için 1 Ocak 2018 tarihinden itibaren başlamıştır.
2) Türkiye genelinde uygulamanın 1 Ocak 2020 tarihinden itibaren başlaması öngörülmüş
olmakla birlikte 09/02/2020 tarihli ve 30844 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan 7 sıra
No.lu değişiklik Tebliği ile Bursa, Eskişehir Ve Konya illeri merkez ve ilçelerinde bulunan
mükellefler/işverenler uygulamaya 1 Ocak 2020 tarihinden itibaren başlanacağı, ülke
genelinde uygulanmasının ise 1 Mart 2020 tarihine ertelendiği belirtilmiştir.
3) Türkiye genelinde uygulama 1 Mart 2020 tarihinden itibaren başlayacaktır.
4) Türkiye genelinde 7 sıra No.lu son Tebliğin yayımlandığı 9 Şubat 2020 tarihine kadar,
gönderilen ve onaylanmış olan "Muhtasar ve Prim Hizmet Beyannamesi" tahakkukları
geçerli olacaktır.
5) Bu tarihten sonra pilot iller dışındaki vergi bildirimleri, Muhtasar ve Prim Hizmet
Beyannamesi ile yapılacaktır. Bu durumda SGK bilgileri boş bırakılarak beyanname
yetkili vergi dairesine verilecektir.

6) Pilot iller dışındaki sigortalıların hizmetleri ve kazançları ise “Aylık Prim ve Hizmet
Bildirgesi” ile e-bildirge V2 üzerinden SGK’ya bildirilecektir. İşverenlerin SGK
bildirimlerini, daha önce e-bildirge V1 üzerinden yapmakta iken, bu kez e-bildirge V2
üzerinden yapmaları gerekmektedir.

MUHSGK 1003A dan beyanname veren oldumu? beyanname detayı diye buton eklemişler,
tıklayınca beyannamenin senin olduğundan emin ol yazıyor,
buradan devam mı ediyoruz

MUHSGK 1003A dan beyanname veren oldumu? beyanname detayı diye buton eklemişler,
tıklayınca beyannamenin senin olduğundan emin ol yazıyor,
buradan devam mı ediyoruz

Aynı aşamadayım.

*)Bildirgeleriniz işleme alınmaktadır. Son durumu görüntülemek için lütfen yandaki yenile butonuna basınız.

bende bunu anlamadım.Neyi yeniletiyor?

Beyannamede hata da yok ama,Onaylayayım mı karar veremedim.