Aylık Prim ve Hizmet Belgesine Meslek Kodlarının Eklenmesi Hakkında Duyuru

Merhaba,
SGK Meslek Kod Güncellemele ekranında eski yıllarda ki işe girişlerin bilgileri ekrana gelmiyorr,güncellemesini yapamıyorum.Yardımcı olursanız sevinirim.

Yeni işe giriş olan birinin sgk nosunu ya da TC sini girdiğimizde bize bilgisini veriyodu geçen aya kadar. Bu ay bunu yapmıyor.Acaba sistem yoğunluğundan mı veri alamıyoruz yoksa kaldırdılar mı bunu?

Bir de meslek kodu girmediğimz zaman da onaylıyor. Bunun bir cezası var mı.

Meslek kodu girmeden gönderdim.Çünkü meslek kodunun varlığını bildirgeyi gönderdikten sonra farkettim.SGK nın tebliğinde bir zorunluluğa veya ceza uygulanacağını okumadım.Sadece meslek kodu diye bir yer açtık doldurun yazıyor. Doldurmazsanız şu kadar cezası var yazmıyor.Ayrıca oooo kodu uygulandığında kaydedebilindiğine göre ceza uygulanmaması gerekir. Zorunlu olsa sistem bir uyarı verirdi düşüncesindeyim.Nice kodunda olduğu gibi!!
Ama asıl olan meslek kodlarıyla bildirmek.Bu dönem olmasa bile başka dönemlerde zorunlu olacaktır...

Merhabalar. Gümrük şirketinde yeni çalışmaya başladım ve şansıma bu ay meslek kodları çıktı. İncelememe rağmen gümrük müşavirliği kodunu bulamadım. Diğer kodlar da uygun değil. Ne yapmamı önerirsiniz? Teşekkürler...

Yanlış anlamadıysam;değişiklik olmadı ise, "müsteşarlıkca belirlenen tespit işlemlerini yapmak üzere yetkilendirilen ve ilgili yönetmeliğin 576 ncı maddesinde belirtilen şartları taşıyan,tanım uygunmu bilmiyorum"serbest meslek erbabı"- "gümrük müşaviri"nden bahsediyor ve bu kimsenin bir işverene hizmet akdi ile bağlı olarak çalıştığını, dolayısıyle doğru ise buna göre;
a-hizmet akdi ile çalışıyor iken bu mesleğini icra edip-edemiyeceğini bilmiyorum
b-doğrudan yetkili "gümrük müşaviri"olarak değil,gümrük işlerini yürüten yetkili(müdür)olarak çalışıyor ise "Diğer profesyonel hizmet müdürleri"olabilir diye düşünüyorum.
Bildiğim kadariyle,kod tanımlarında satınalma-muhasebe-İK müdürü var,diğer departmanlar için tam uyanı yok,bu nedenle bizde diğerleri için dediğim kodu belirtelim diyoruz.(yanlış veya noksanımız varsa lütfen tamamlayalım)

Merhaba Sgk meslek Kodunı aylık prim hizmetinde yanlış girdim ve onayladım nasıl düzeltebilirim.
bilgisi olan varsa ltfen yardım etsn ve ayrıca bu meslek kodunu işe giriş bildirgesindeki ile aynı olması gerekmiyormu yardımcı olursunz sevnrm

İptal ek yaparak Kasım ayının kini düzeltebilirsiniz ancak, bence o kadar önemli değil (Önemli olsaydı, boş kabul etmezlerdi) bir sonraki ay doğru meslek kodunu bildirirsiniz.Bundan sonra o kodlar e-bildirgede sürekli kalacak diye tahmin ediyorum.

Zaten kod olayı yasal bir düzenleme ile getirilmedi, sadece basit bir duyuru.
Ayrıca zaman zaman yeni kodlar ekledikleri gibi eski kodlardan da sildikleri oluyor. Siz en uygun kod olarak bir kodu seçersiniz ama ileri bir tarihte sizin çalışanınıza daha uygun bir kod eklerlerse bu eklenen kodu nasıl fark edeceğiz?Bunun takibi nasıl olacak orasıda bir muammma.

Allah yardımcınız olsun,
ben 58 kişinin meslek kodunu İK bölümüne verdim kafayı yedim,
o kod listesini hazırlayanlar,bilinenler dışında ne tür bir kimyasal kullanıyorlar çok merak ettim.

Duyuruda "her ay düzenlenen aylık prim ve hizmet belgeleri; 1/9/201 2 tarihli ve 28398 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan İşverenler Uygulama Tebliğinde belirtilen hususlara göre verilmektedir." diyor.
Ben bu tebliğde meslek kodlarıyla ilgili bir şey bulamadım. Yanlış yere mi baktım?

T.C. Resmi Gazete

Merhaba,

Geçen yıl bir defter almıştım şahıs firması.. Dış ticaret itahlat ihracatla iştigal ediliyor. Tek başına şahıs firması bu.
Ama bu kişi kendi şahıs firmasında 4/a kapsamında sigortalı.. yani her ay bu şekilde tahakkuk ediliyor. Eski muhasebecisine bir türlü ulaşamadım bu nasıl oluyor böyle diye.
Şimdi ise meslek kodu girmem gerekiyor.. Yaptığı iş ihracat üzerine ama işe giriş bildirgesindeki kodu, bu yeni sistemde bulamıyorum. Dolayısıyla dış ticaret büro elemanı, büro memuru gibi meslekler var, bunlardan birini seçtiğim takdirde, SGK demez mi? bu nasıl oluyor böyle hem kendi işyeri sahibi hemde eleman gözüküyor hemde asgari ücretli..
acaba 1111 yada 0000 mı yapsam sizce?

Arkadaşlar Merhaba ;

Meslek kodlarını girmeye başladık ancak şirketten biri muhasebe bölümünde çalışanlar için meslek kodlarına muhasebe şefi yada müdürü değil mali müşavirliği varsa mali müşavir ibaresinin girilmesi gerektiğini söylüyor.Bana biraz saçma geldi gazeteci kimiği olan biri pazarlama departmanında çalışıyorsa o zaman onada pazarlama müdürü değilde gazeteci ünvanı girilmeli .Yanlışmı düşünüyorum acaba?

Kişinin kendi özünde mesleğinin ne olduğundan çok, hali hazırda o şirkette ne iş yaptığı önemlidir.
Ancak mesleği yaptığı iş ile uyumlu ise, mesleği yazılabilir.
Örnek:
Smmm olan biri şoför olarak çalışıyor ise, şoför bilgisi girilir.
Smmm olan biri muhasebe departmanında çalışıyor ise, smmm olarak girişi yapılmalı.

Zamanında beden işçisi olarak girdiğimiz işçileri bu ayın bildirgesinde olması gereken mesleği seçerek girmemiz problem yaratır mı? İlla işe giriş bildirgesi ile uyumlu mu olmalı?

Hayır problem olmaz.Gerçek neyse bu aydan itibaren düzelterek doğrusunu girin.

Yorum; Eğer çalışan kişi işten ayrılmadan işi değiştiğinde değiştiği aydan itibaren yeni kodun girilmesi gerekir.