fonradar

Aylık ücretli çalışanların izinleri hakkında....

Ynt: Aylık ücretli çalışanların izinleri hakkında....

Sn.kbrs16 Madde 46'derki dikkatli okursanız maaşın ödeneceğini sizde çıkaracaksınız.

Çalışılmayan hafta tatili günü için işveren tarafından bir iş karşılığı olmaksızın o günün ücreti tam olarak ödenir. Demiş bu ödemelerin neler olduğunu aşağıda açıklamış

Şu kadar ki;

a) Çalışmadığı halde kanunen çalışma süresinden sayılan zamanlar ile günlük ücret ödenen veya ödenmeyen kanundan veya sözleşmeden doğan tatil günleri,

b) Evlenmelerde üç güne kadar, ana veya babanın, eşin, kardeş veya çocukların ölümünde üç güne kadar verilmesi gereken izin süreleri,

c) Bir haftalık süre içinde kalmak üzere işveren tarafından verilen diğer izinlerle hekim raporuyla verilen hastalık ve dinlenme izinleri,

Çalışılmış günler gibi hesaba katılır.

Madde 55'de yıllık izin kullanımı süresi gibi sayılan haller diye belirtmiş yıllık izninden düşer ama maaşı ödenir.
Size şu şekilde bir örnek vereyim. Siz yıllık izine çıktığınızda ücretiniz ödeniyor mu cevap:Evet O zaman yıllık izinde ücret ödeniyor ise evlenmeve doğum izini süreleri yıllık izin kapsamına giriyor ise neden ücret ödenmesin.

Kaldıki yukarıda açıklamasını yaptım.

İyi günler...

Md 46 Hafta Tatili Ücreti:
Md 55 Yıllık izin Bakımından Çalışılmış Gibi Sayılan Haller

Madde içeriğinden cınbızla bazı yerleri çekerseniz ...

Sn.kbrs16 benbir örnekle konuyu açıklığa kavuşturmak istedim :)

Evlenme ve ölüm izinleri yıllık izin kapsamına giriyor bunu sizde biliyorsunuz.
Yıllık izine ayrıldığınız da nasıl ücretinizi alıyorsanız evlenme ve ölüm iznine ayrıldığınızda'da ücretinizi alırsınız yıllık izin süreleri ve kapsamı belirtilmiş bir izin yıllık izin kapsamına girer ise mutlaka ücreti ödenir.

İyi günler...

Ben gaddar bir işverenim ücretten keserim ve ödemem. Varsa kanunda ödeme zorunluluğu gösterirmisiniz.

kbrs16 ' Alıntı:
Ben gaddar bir işverenim ücretten keserim ve ödemem. Varsa kanunda ödeme zorunluluğu gösterirmisiniz.

"Çalışılmış günler gibi hesaba katılır. " ifadesi yeterli değilmi eğer yeterli değilse hafta tatili (pazar) günü çalışmayan işçinizinde parasını ödemeyin...

ifade gayet açık eğer a-b-c md geçen bir işgöremezlik var ise hafta tatili ücretini kesemezsin demekte.
sizin mantığınızla gidersek 1 hf içinde 2 ayrı günde işe gelmeyene dahi ücreti tam ödenmeli. hatta bir hafta içinde kalan hastalık ve dinlenme izinlerinin ücretini de ödemek zorundasınız.
Çalışılmadığı halde ücretin kesilemesi ile ilgili md 66 bakın. eğer gerekseydi orada yazardı.

madde 66 çalışma süresinden sayılan hallerden bahsediyor ücretle ilgili bir ifade yok sayın kbrs16
size bu konu ile ilgili bazı sorular sararak çözüme ulaşırız sanırım

1.soru : işkanununa göre evlilik izni ve ölüm izni varmı?
2.soru : bu izinler eğer varsa bu kişilerin ücretlerinden kesilirmi?

Sn.kbrs16 siz uygulama tarzınızı 2 mesaj öncesinde belirttiniz umarım bu şekilde bir uygulamaya maruz kalan bir işçiniz olmaz kalan işçiniz az çok iş kanunu hukukuna sahip ise belirttiğimiz tüm ücretlerini alır neden alır diyorum çümkü yıllık izin kapsamına girdiği için.

İyi günler...

emansur ' Alıntı:
..
1.soru : işkanununa göre evlilik izni ve ölüm izni varmı?
2.soru : bu izinler eğer varsa bu kişilerin ücretlerinden kesilirmi?

İş kanununda evlilik ve ölüm izni olarak açık bir madde yoktur. 657 sayılı devlet memurları kanununda vardır. Doğum izninde olduğu gibi açık bir madde metni yoktur. Çalışanın iş motivasyonu için verilmelidir. "...gaddar..." olarak yazdığım mesajda iş kanunu gereği verilmesinin zorunlu olmadığını vurgulamak içindi. Ancak bu izinler işv. ile işçi arasındaki olumlu iş ilişki için gereklidir. İşçi olsaydım bu gibi özel durumlarda izin vermeyen bir işv. ile çalışmazdım.

Sn.kbrs16 bu sözün üzerine diyecek bir şey yok sanırım.
Herkes bildiğini uygulasın.

İyi günler...

İş kanunun da evlilik ve ölüm izinleri vardır. Bu günlerde izin alan personelin ücreti kesilmez,Bu günlerde alınan izinler yıllık izinden düşülmez.
Bunların dışında çalışan mazeret izni alırsa bunun ücretini ödeyip ödememek işverenin seçimidir.

nguroy ' Alıntı:
İş kanunun da evlilik ve ölüm izinleri vardır. Bu günlerde izin alan personelin ücreti kesilmez,Bu günlerde alınan izinler yıllık izinden düşülmez.
Bunların dışında çalışan mazeret izni alırsa bunun ücretini ödeyip ödememek işverenin seçimidir.
İş kanundaki yerini yazarmısınız? (Madde başlığı ile birlikte)

md 55 ı

Eğer yasa koyucu burda belirlenen mazeret izinlerinin ücretsiz olcağaını öngörseydi. Diğer yol izni ve mazeret izni gibi tarif ederdi.
Bence Çalışılmış gibi sayılan haller demek , çalışmasa da çalışıyor gibi ücrete hak kazanmak demektir.

Sonuç:
Ölüm ve evlenme izninde; yeni iş arama izni, yıllık izin ve periyodik kontrol izninde olduğu gibi, işçiye ücret ödeneceğine dair açık bir hüküm yoktur. Ancak ölüm ve evlenme izinlerini kullanan işçilerin izinli oldukları günler İş Kanununun, 46 ve 55.maddesine göre hafta tatiline ve yıllık izine hak kazanmak için çalışılmış sayılacaktır. Dolayısıyla ölüm ve evlenme izinleri de ücretli izin olarak yorumlanmalıdır

İhtiyaçtan kaynaklanan işe devamsızlık halleri mazeret izni olarak tanımlanabilir. Mazeret izni İş Kanununda ayrıntılı olarak düzenlenmemiştir. İş Kanunu?nun 49?ncu maddesinde yer alan ?Hasta, izinli veya sair sebeplerle mazeretli olduğu hallerde dahi aylığı tam ödenen aylık ücretli işçilere?? ifadesi dışında bir başka hüküm yoktur

Md 55 neyi tarif etmiş? "MADDE 55. - Aşağıdaki süreler yıllık ücretli izin hakkının hesabında çalışılmış gibi sayılır:"

İş kanunda açıkca hiç bir maddede yer almamaktadır ve verilmemesi durumunda yaptırımı yoktur.

Yazdıklarımı tekrar ve dikkatli okuyunuz lütfen.

İyi niyetli hiç bir işv. böyle özel durumlarda izin vermiyorum demez herhalde.
Benim demek istediğim iş kanununda açıkca bu izinlerin verilmesinin zorunlu olduğu ücretin kesilemeyeceği bunlar yapılmaz ise uygulanacak ceza yazmamaktadır.

:) Açıkça yazmadığı doğrudur. Ancak tersini de idda etmek pek doğru olmaz. Sn kbrs16. Bazı konular yoruma muhtaçdır. Bizlerin görevi de o eksikleri tamamlamaktır. :)

O zaman "iş kanununun şu şu maddesi gereğince zorunludur." yazmak yanlışına düşmemek gerek değilmi!
Umarım yazdıklarımın zorunluluk olmadığı ama iyi bir iş ilişkisi için gerekli olduğunu vurgulamak olduğunu anlatabilmişimdir.

Haklsınız. Ancak unutmayınız ki teamüller de önemlidir. Boşluklar olduğu zaman yazılı hüküm bulunmadığı zaman örf adet ve uygulama geleneklerine bakılır ki bu da yasa hükmüdür.
Ben ölüm halinde işçisine izin verip sonra da ücretten kesen bir işveren pek düşünemiyorum.