Aynı İl İçinde Farklı Sgk Müdürlüğü Mıntıkasına Adres Nakli

Tahsin Kurt

Fenomen Üye
Platin Üye
Selamlar Arkadaşlar
İstanbul ili içinde K.Çekmece sgk müdürlüğüne bağlı bir şirketim adres değiştirerek Beşiktaş Sgk müdürlüğü mıntıkasına taşındı.Tescil işlemi yeni sonuçlandı.
Uzun zamandır bu tarz bir işlem yapmadığımdan prosedür konusunda tereddüte düştüm.eskiden işyeri bildirgesini "nakil" şeklinde doldurup yeni kuruma veriyorduk.Fakat geçen bir makale okudum.10 Gün içinde yeni kuruma dilekçe ile başvurulması ve eski kuruma da dilekçe ile bilgi verilmesinin yeterli olacağından bahsetti.
Son uygulama ne şekildedir.Cezai işleme maruz kalmadan işlemi nasıl yapmalıyım.
Yardım rica ediyorum.
Şimdiden teşekkür ederim.

Bu olay ilginçtirki SGK'dan SGK'ya farklılık gösteriyor :)

Bazısı sadece dilekçe ile bildirim yeter derken bazısı da işyeri bildirgesi istiyor.Tek sabit olan 10 günlü süre.Tescil tarihinden itibaren 10 gün içinde bildirim yapmanız gerekiyor.

Beşiktaş SGK'yı arayarak sorarsanız ne şekilde bir bildirim istediklerini daha iyi olur.Eski SGK'ya sadece dilekçe vereceksiniz zaten.Onlar dilekçeye istinaden dosyalarınızı yeni SGK müdürlüğüne gönderiyor.

Garanti olsun derseniz.Adres ve SGK müdürlüğü değişimi ile ilgili olarak eski SGK'ya bir dilekçe yazın.Yeni SGK'ya da bir dilekçe ve işyeri bildirgesi ile başvuru yapın.Nakil seçmeniz yeterli bildirgede.

Emrah Bey tşk.ediyorum.
Bende sadece dilekçenin yeterli geleceğine pek ihtimal vermiyorum açıkcası.Dediğiniz gibi,dilekçe ve işyeri bildirgesi ile gitmekte fayda var..
Sigortalı çalışan için herhangi bir giriş-çıkış işlemi yapmayacağım sanıyorum.

Giriş çıkış yapılmayacak.Aynı sicil no ve şifreler ile devam edeceksiniz zaten.Sadece adres ve sgk müdürlüğü değişiyor.Bildirimleri aynı şekilde yapmaya devam edebilirsiniz.

1/9/2012 - 28398 RG yayımlanan İşveren Uygulama Tebliği 8.1.1 göre adres değişikliğinde müd. değişiyor ise sadece yeni müd. yazılı bildirim yapılması yeterlidir. 12/5/2010 - 27579 RG yayımlanan SS İşlem yönetmeliği 33. md göre il değişiyor ise bildirge aynı il içinde ünite (müd.) değişiyor ise dilekçe yeterli.
Hatırladığım işyeri ünite değişikliğinde yeniden şifre işlemleri yapılacağı. Bu konuda yeni müd. bilgi alınmasında fayda var.

Tşk.ederim arkadaşlar.
İşlemi sonuçlandırdığımda nasıl yapıldığını da sizlerle paylaşırım.
Kolay gelsin.

bu konu önemli çünkü tereddüte düşen bir çok meslek mensubu olduğunu görüyorum. özellikle İstanbul da ana sgm ve alt sgm ayrımına göre işlem yapılması gerekiyor. Ama özetle işlem şu şekilde yapılıyor;
ana sgm değişmiyorsa dosya transferi yapılıyor (aynı dosya üzerinden devam)
ana sgm değişiyorsa : yeni işyeri tescili ve işçilerin nakil olarak çıkış giriş işlemlerinin gerçekleştirilmesi

ANA SOSYAL GÜVENLİK MERKEZLERİ

BAĞLI OLDUKLARI ALT SOSYAL GÜVENLİK MERKEZLERİ

01-Bağcılar SGM

Bağcılar SGM’ya bağlı alt SGM’ler: Esenler SGM

02-Beşiktaş SGM

Beşiktaş SGM’ya bağlı alt SGM’ler: Sarıyer SGM

03-Beyoğlu SGM

Beyoğlu SGM’ya bağlı alt SGM yok

05-Fatih SGM

Fatih SGM’ye bağlı alt SGM yok

06-Gaziosmanpaşa SGM

Gaziosmanpaşa SGM’ye bağlı alt SGM yok

07-Kadıköy SGM

Kadıköy SGM’ye bağlı alt SGM’ler: Beykoz SGM, Ümraniye SGM

08-Pendik SGM

Pendik SGM’ye bağlı alt SGM’ler: Maltepe SGM, Tuzla SGM

09-K.Çekmece SGM

K.Çekmece SGM’ye bağlı alt SGM’ler: Silivri SGM, Çatalca SGM, Avcılar SGM, Esenyurt SGM (işveren işlemi K.Çekmece SGM tarafından yapılmaktadır.)

İSTANBUL İLİ SOSYAL GÜVENLİK MERKEZLERİNE BAĞLI İLÇELERİN
DAĞILIMI ve ADRES BİLGİLERİ

BAĞCILAR SOSYAL GÜVENLİK MERKEZİ Yeni Şube Kodu 01
Adres : Kirazlı Fevzi çakmak Mah. Işık Sok.No:6
Güneşli-Bağcılar/İST
TEL:0212-630 61 00 BAĞCILAR
BAHÇELİEVLER
ESENLER
GÜNGÖREN
BAKIRKÖY
ZEYTİNBURNU

--------------------------------------------------------------------------------------------------------
BEŞİKTAŞ SOSYAL GÜVENLİK MERKEZİ Yeni Şube Kodu 02
Adres : Meclisi Mebusan Yokuşu
SSK Pasajı No: 19 / 21
Fındıklı/Beyoğlu / İSTANBUL
Tel: 0212-252 31 04/5 hat
BEŞİKTAŞ
KAĞITHANE
SARIYER
ŞİŞLİ

--------------------------------------------------------------------------------------------------------
BEYOĞLU SOSYAL GÜVENLİK MERKEZİ Yeni Şube Kodu 03
Adres : Meşrutiyet Cad No :89 BEYOĞLU
Tepebaşı/İSTANBUL
Tel: 0212 – 251 09 11

FATİH SOSYAL GÜVENLİK MERKEZİ Yeni Şube Kodu 04-05
Adres : Kemalpaşa Mah Mahmudiye Çeşme S No 5
Şehzadebaşı/İSTANBUL
Tel: 0212- 511 09 90
EMİNÖNÜ
FATİH

GAZİOSMANPAŞA SOSYAL GÜVENLİK MERKEZİ Yeni Şube Kodu 06
Adres : Merkez Mah. Salih Paşa Cad No 42
Gaziosmanpaşa/İSTANBUL
Tel: 0212 – 418 43 86/4 hat
BAYRAMPAŞA
EYÜP
GAZİOSMANPAŞA
SULTANGAZİ
ARNAVUTKÖY

KADIKÖY SOSYAL GÜVENLİK MERKEZİ Yeni Şube Kodu 07
Adres : Fahrettin Kerim Gökay cd. No:161
Göztepe/İSTANBUL
Tel: 0216- 565 40 30
ADALAR BEYKOZ KADIKÖY
ŞİLE
ÜMRANİYE
ÜSKÜDAR
ATAŞEHİR
ÇEKMEKÖY
SANCAKTEPE

PENDİK SOSYAL GÜVENLİK MERKEZİ Yeni Şube Kodu 08
Adres : Hastane Cad Setur S No 5
Altkaynarca/PENDİK/İSTANBUL
Tel: 0216-491 90 04
KARTAL
MALTEPE
PENDİK
SULTANBEYLİ
TUZLA

KÜÇÜKÇEKMECE SOSYAL GÜVENLİK MERKEZİ Yeni Şube Kodu 09
Adres : Güneşli Merkez Mah. Mahmutbey Yolu Cad.
No 153 Bağcılar/İSTANBUL
Tel:656 18 42
AVCILAR
BÜYÜKÇEKMECE
ÇATALCA
KÜÇÜKÇEKMECE
ESENYURT
BAŞAKŞEHİR
BEYLİKDÜZÜ

örneğin Zeytinburnu dan beşiktaş a taşınırsanız iki sgk müdürlüğünede dilekçe ile müracaat ediyorsunuz ve bşiktaş sgk da işyeriniz adına yeni bir dosya açıyorlar. işçileri eski dosyadan çıkış yapıp yeni dosyaya aktarıyorsunuz. Sarıyer den beşiktaş a taşınırsanız aynı dosya ile devam.

Selamlar Arkadaşlar
İstanbul ili içinde K.Çekmece sgk müdürlüğüne bağlı bir şirketim adres değiştirerek Beşiktaş Sgk müdürlüğü mıntıkasına taşındı.Tescil işlemi yeni sonuçlandı.
Uzun zamandır bu tarz bir işlem yapmadığımdan prosedür konusunda tereddüte düştüm.eskiden işyeri bildirgesini "nakil" şeklinde doldurup yeni kuruma veriyorduk.Fakat geçen bir makale okudum.10 Gün içinde yeni kuruma dilekçe ile başvurulması ve eski kuruma da dilekçe ile bilgi verilmesinin yeterli olacağından bahsetti.
Son uygulama ne şekildedir.Cezai işleme maruz kalmadan işlemi nasıl yapmalıyım.
Yardım rica ediyorum.
Şimdiden teşekkür ederim.

1-eski (Küçükçekmece) ve yeni (Beşiktaş)) sgk müdürlüğüne yazılı bildirim
2- yeni sgk müdürlüğünce yeni işyeri tescili
3- e-bildirge şifresi alınarak işçilerin aktarımı (süresi dışında giriş ve çıkış bildirgesi verilse dahi cezası yok)

Sıkıntı yaşamamanız adına işleminizin bu şekilde gerçekleşmesi gerekeceği kanaatindeyim.
Çalışmalarınızda başarılar dilerim

Geçen hafta içerisinde bu adres değişikliğini bende yaptım. Başakşehir Ünitesinden ------} G.O.P. ünitesinde dilekçe ile başvurdum. Başvurduğum dilekçenin ekine dosya halinde imza sirküsü, ortakların kimlik fotokopisi v.b. şirket ile ilgili bilgiler istenerek yeni üniteye kayıt yapıldı. E-sgk şifremi alarak 10 gün süre içerisinde eski üniteden yeni üniteye personel aktarımlarını çıkışlarda nakil kodunu girişlerde ise 'İstisnai durum' işaretleyerek cezasız verdim. Konu ile ilgili odanın yayınlamış olduğu
SGK İşyeri Nakli Esasları adlı 2012 de yayınlanmış olan bildirimi mevcut faydalı olacağını düşünüyorum. Kolay Gelsin. Eski üniteyede mutlaka dilekçe ile bilgi verin süresinde

Bu arada yeni dipnot bilgi paylaşayım: Esenyurt SGK da artık işveren servisi kurulduğundan Küçükçekmece SGK ayrılmıştır.