fonradar

Ayrılmamış Amortismanların Durumu

2003 tarihinde kdv hariç 30.000 tl. maliyet değeri olan bir taşıt aldım ve hiç amortisman ayırmadım.2009 yılında kdv dahil 17.000 tl. bedelle sattım.

______________ ______________
120 17 000
649 14 407
391 2 593
satış kaydı
______________ _______________
649 30 000
254 30 000
maliyet kaydı
______________ ________________
659 13 000
649 13 000
zarar virmanı
______________ ________________

yukarıdaki kayıtlara göre

soru:Hiç amortisman ayrılmayan bir sabit kıymetin net değeri haliyle alış değeri olduğu için
yukarıdaki kayıt için yorumunuz nedir.
saygılarımla

Ynt: ayrılmamış amortismanların durumu

120 b 17.000
254 a 30.000
391 a 2.593
689 b 15.593

120 17.000
391 2.593
254 30.000
689 15.593

olması gerektiği kanaatindeyim

2.el araç satışlarında kdv nin %1 olduğu bilinmekle beraber; nakliyecilik işiyle uğraşan ve aracını ticari faaliyetlerinde kullanan işletmelerin kullandığı(Binek otolar hariç)araçlarda alım satımdan doğan kdv genel orana yani %18 e tekabül eder. Öncelikle KDV durumunu netleştirmek gerekir.

Aracın binek oto olduğu varsayıldığında satışındaki KDV oranı %1'dir.

Satış kaydı;

------------/------------
120. 17.000
679. 16.831,68
391. 168,32
-----------/-------------

Aktiften silinmesi;
----------/-------------
689. 30.000
254. 30.000
---------/--------------

Ayrılmayan amortismanlar KKEG yazılması gerekir mi?

Net bir hüküm var mı mevzuaatta görüşlerinizi bekliyorum.

Ynt: Ayrılmamış Amortismanların Durumu

arkadaşlar siz kdv ye takılmışınız,benim sorum kdv ile alakalı değilki
benim sorum ayrılmayan amortismanların durumu hakkında. araç satıldığında maliyet değerini 254 ün alacağına yazıyoruz.eğer maliyet değerinden amortisman ayırdı isek kalan net değeri yazıyoruz tüm amortismanları ayrıldıysak satış değeri kar olmuş oluyor.Benim sorum eğer hiç amortisman ayırmadıysak yada kısmen amortisman ayırdıysak ve süre dolduysa araçta satıldıysa ayrılmayan amortismanların durumu ne olacak ?

mecburi ayırmaya
ayırmadın diye kar düşük olamaz senin suçun o zaman KKEG yapıp durumu düzeltmelisin (bu benim görüşüm)

Zamanında gider yazma hakkından vazgeçmesi satarken kkeg yapmasını gerektirir mi ?

Tam emin değilim ama adam amortisman ayırıp gider yazmamış sattığında da kar düşük çıkmış bu problem olmaz bence ama tabi mevzuat baskaysa bırsey dıyemem

Saygılarımla

Ant Z ' Alıntı:
Zamanında gider yazma hakkından vazgeçmesi satarken kkeg yapmasını gerektirir mi ?

Tam emin değilim ama adam amortisman ayırıp gider yazmamış sattığında da kar düşük çıkmış bu problem olmaz bence ama tabi mevzuat baskaysa bırsey dıyemem

Saygılarımla

Bu doğru. Maliye lehine bir durum zaten. Bir sene önce indirecekken vergi vermisşin. Zaten

100 tl lik araç 80 tl amortisman ve 200 tl ye satılmış olsa

120........200
254.....................100
679......................100
ayırmadığı için kar düştü
ancak eğer kkeg yapsa
120..............200
257................80
254..............................100
679...............................180
kar arttı

Amortisman ayırmak mükellefe tanınmış bir haktır. Amortisman ayırmamak veya eksik ayırmak tamamen mükellefin insiyatifindedir. Ancak herhangi bir yılda amortisman ayrılmaması veya eksik ayrılması halinde amortisman süresi uzatılamaz. Ve ayrılmayan yıllara ait amortisman tutarı daha sonraki dönemlerde gider yazılamaz. Mükellefin amortisman hakkı yanar. Ancak mükellef ayrılmayan dönem amortisman tutarını kayıtlarda göstermek isterse bu tutarı kkeg olarak dikkate alır ve vergisini öder. Bu konu hakkında yanlışım varsa düzeltin lütfen.

Bu durumda araç satıldığı yıl amortisman süresi geçmemiş ise satıldığı döneme kadar amortisman ayrılmalı önceki dönemlerde ayrılmayan amortisman tutarları dilenirse kkeg olarak değerlendirilmeli ve o yılın gelir /kurumlar vergisinde kkeg olarak yer almalı ve vergilendirmeli veya hiç ayrılmamış olarak satış kayıtı yapılmalı...

Sonuç olarak geçmiş yıllara ait amortismanların kkeg yazılarak bu dönem kayıtlara alınması veya hiç kayıtlara alınmaması vergi kaybına neden olmayacağı için her iki işlemde uygulanabilir...

Yukarıdaki örneğe bakın değişiyor mu değişmiyor mu
biri kkeg ye atılmış hali
diğeri ayrılmamış hali