BaBs düzeltme.?

fugenc

Tanınmış Üye
Ocak ayına ait ba bs için ( son verme tarihi 01.03.2010 du), bugün düzeltme versem cezaya girmez değil mi? 10 gün içinde ceza olmuyor diye biliyorum ama riske girmekten korkuyorum..

Ynt: ba bs düzeltme

ne yazıkki o 10 günlük süre yeni çıkan tebliğle birlikte sekteye uğradı.

396 seri nolu VUK tebliğden;

4.1. Bildirimlerin Süresinde veya Tam Olarak Verilmemesi

Bildirim formlarını bu Tebliğde belirlenen süreler içinde vermeyen, eksik veya yanıltıcı bildirimde bulunan mükellefler hakkında 213 sayılı Vergi Usul Kanununun mükerrer 355 inci maddesi hükmü uyarınca cezai işlem uygulanacaktır. Söz konusu cezai işlemin uygulanmasında, Ba ve Bs bildirim formları tek bir form olarak değerlendirilecek ve tek özel usulsüzlük cezası kesilecektir

4.2.3. Bildirimlerin verilme süresi içerisinde yapılan düzeltmelerde herhangi bir ceza uygulanmayacak olup, bu süre geçtikten sonra yapılan düzeltmelerde ise, düzeltilen her bir form için ayrı ayrı olmak üzere Vergi Usul Kanununun mükerrer 355 inci maddesi hükmü uyarınca işlem yapılacaktır

Ynt: BaBs düzeltme.?

gerçekten mi?? iyi ki vermemişim.. nedir bu işkence ama yeter.. zaten kdvden kısa sure sonra veriyoruz, kdvyi duzelttik ama bu duzelmiyor, resmen amac ceza kesmek baska birsey degil..dogru bilgi isteyen duzeltmeyi teşvik etmeli oysa...

Forumda daha öncede yazıldı tebliğ/sirküler vs. kanunlarda değişiklik yapamaz. VUK geçen 10 günlük süre halen geçerlidir. Son gün 28/02/2010 olduğuna göre 01-10/03/2010 cezasız düzeltme verme zamanıdır.

tebliğde yazan ceza hükmü nedir? o zaman

bunun açıklamasını yapabilir misiniz?

hangi usulsüzlükte bu ceza kesiliyor. bende öğreneyim. yanlış bilgi vermeyelim.

Vuk Mükerrer 355. Madde uyarınca düzeltme amacıyla verilen formların belirlenen sürenin sonundan itibaren 10 gün içinde verilmesi halinde özel usulsüzlük cezası kesilmez.Düzeltme amacıyla verilen formun bu süreyi takip eden 15 gün içerisinde verilmesi halinde 1.Sınıf tüccarlar ve serbest meslek erbabı hakkında 500 TL, formun bu süre geçtikten sonra düzeltme amacıyla verilmesi halinde1.000 TL özel usulsüzlük cezası kesilir.

Tebliğde "...213 sayılı Vergi Usul Kanununun mükerrer 355 inci maddesi hükmü uyarınca cezai işlem uygulanacaktır..." yazmıyor mu? ve kanunda da cetvel'in aktardıkları?

burda bi acayiplik var tebliğde VUK 355 e göre ceza kesilecek diyor. Tebliğ uygulamaya yönelik değil mi? kafam karıştı benimde

Hiç bir acayiplik yok. Dikkatli okursanız tebliğ kanuna gönderme yapıyor.

355. Mük.Madde
(5904 sayılı Kanunun 22 inci maddesiyle eklenen fıkra. Yürürlük; 01.08.2009) Elektronik ortamda verilme zorunluluğu getirilen bildirim veya formlara ilişkin olarak süresinden sonra düzeltme amacıyla verilen bildirim ve formların, belirlenen sürelerin sonundan itibaren 10 gün içinde verilmesi halinde özel usulsüzlük cezası kesilmez, takip eden 15 gün içinde verilmesi halinde ise kesilmesi gereken özel usulsüzlük cezası 1/2 oranında uygulanır.

bugün verdim cezaya dair bir uyarı vb çıkmadı..

fugenc ' Alıntı:
bugün verdim cezaya dair bir uyarı vb çıkmadı..
nane ' Alıntı:
Çıksaydı şaşardım!

Sadece Ba/Bs formlarında olmak üzere, cezalar vergi dariesinden kesilip, işyeri adresine gönderiliyor.
Ancak bunu sizin ba/bs' lerinize ceza kesilmeliydi anlamında söylemiyorum.!