Bağımlı Çalışan SMMM ler...

• Konbuyu başlatan champell59
  • Başlangıç tarihi
Ynt: Bağımlı Çalışan SMMM ler...

Neyin tartışmasını yapıyorsunuz anlamıyorum ymm adam gibi para kazanamazmı herkes 2000 TL yemi çalışmalı. Ne olacak 750- 1000 TL maaşla SMMM lik yapanlar ilerde YMM olursa tabiki düşük maaşlara çalışırlar.

Benim firmanın 2-3 ürününün plastik ambalajını sağladığı bir firma var yönetimi taksimde fabrika Çorluda. Adamlar %18 KDV ile ambalaj alıyor ve temizlik malzemesini bu ambalajın içine koyuyor sonuçta satışını %8 le yapıyor. 2006 yılından bu yana KDV leri birikmiş ve KDV yi devletten almak anca akıllarına gelmiş.
Sonuç bunların muhasebe müdürü beni aradı ve YMM raporuna yardımcı olmamı istedi iyibir para birikti gelirse sizinde çek ödemeleri nakite döner dedi ve adamlar gerçekten büyük bir firma, ben YMM ile %5 e mi anlaştınız ne yaptınız dedim tanıdık YMM var yardımcı olayım derken cevap olarak 100.000 TL ye düz anlaştık dediler vallahi bir anda sesim kısıldı.

100.000 TL sadece 1 rapor ha 4 yıllık bir rapor ama 100.000 TL be bu paranın adı var yahu yani 6000 alan adama bu kadar tepki gelince bende şaşırdım ancak 100.000 TL yi burda şimdi söyleyince ne olur Allah bilir.

champell59 ' Alıntı:
8.951.-TL - 5.767.-TL = %35 indirimli zaten :))
Doğrudur siz ciro 10 milyon dediğiniz için rakam abartı gelmişti. Ben de tarifeyi bakmanızı önermiştim. Tarife göre doğru ise sorun yok. Fakat benim merak ettiğim konu sizin tam olarak ne yapmak istediğiniz yeminliyi aradan çıkarıp mali müşavir olarak satışları 72,000,000 olan bu şirketi tam tasdik kapsamında olmadan bağımlı mali müşavir olarak ve bütün riskler den 1 numaralı sorumlu olarak çalıştırmak mı istiyorsunuz? Kimse yanlış anlamasın burda fikir alış verişi yapıyoruz. Mesala ben çalıştığım şirkette bununu yapamam çünkü stajımı burda yaptım yani Ymm denetimde doğal olarak rekabet yasağı gereği onun firmasını elinden alamam.

gül-gök ' Alıntı:
champell59 ' Alıntı:
8.951.-TL - 5.767.-TL = %35 indirimli zaten :))
Doğrudur siz ciro 10 milyon dediğiniz için rakam abartı gelmişti. Ben de tarifeyi bakmanızı önermiştim. Tarife göre doğru ise sorun yok. Fakat benim merak ettiğim konu sizin tam olarak ne yapmak istediğiniz yeminliyi aradan çıkarıp mali müşavir olarak satışları 72,000,000 olan bu şirketi tam tasdik kapsamında olmadan bağımlı mali müşavir olarak ve bütün riskler den 1 numaralı sorumlu olarak çalıştırmak mı istiyorsunuz? Kimse yanlış anlamasın burda fikir alış verişi yapıyoruz. Mesala ben çalıştığım şirkette bununu yapamam çünkü stajımı burda yaptım yani Ymm denetimde doğal olarak rekabet yasağı gereği onun firmasını elinden alamam.

Aslında aynı şekilde benimde öyle oldu. Fakat ben bunu büroda çalışan stajyerler için olduğunu düşünüyordum. Bütün risklerine katlanarak firmanın bağımlı mali müşaviri olmak isterim tabi. Ama aldığımız riski karşılayacak maaş verirlermi ki büyük ihtimalle vermezler, onun için kalsın diyorum.
Stonhand yukarıdaki yazınızda 4 sene için 100.000.-TL den bahsetmişsiniz. Biz 4 senede 288.000.-TL ödüyoruz. Herhalde 6 bin tl yi yıllık zannettiniz. Sonuçta bildiğiniz gibi tam tasdik te rapor filan da düzenlenmiyor. Sadece bilonço onaylanıp geçiliyor. Yeminlinin adamları 3 ayda bir ya gelip 2 saat evrakları bi gözden geçiriyor ya da 6 ayda bir geliyorlar. Telefonla sorun varmı gelelim mi die soruyorlar. Neyse sonuç itibariyle ben bu paranın fazla olduğunu ve bağımlı çalışan meslek mensubunun tam tasdike gerek olmadan bu işi götüreceğinin inancındayım. Ama gerekli altyapı ve olanaklar sağlandığı takdirde tabi. Birde sizin yukarıda söylemiş olduğunuz KDV iadesi Yeminli Raporunun zorunlu olduğu bir konu. Bu da düşünülürse çok ta şaşılmaması gerekiyor.

Bence patronlarınızla bir konuşun önemli olan isteme şeklidir. Herkesin anladığı bir dil vardır. Bizim yeminlinin elemanları da aynen sizinkiler gibi hatta bize sürekli gelen mali müşavir kur farkı hesaplmayı bilmiyor ben öğrettim. Yeminli de sene de bir geldi açığımı yakalamaya çalıştı bir şey bulamadı neden kira gelirlerini 649 nolu hesaba atıyorsun dedi. Bende öyle olması gerektiği için öyle yapıyorum dedim. Bence 602 atman lazım dedi bende internetten bir kaç örnek gösterdim ve bakın 649'a atılıyor dedim. Sonuç olarak staj notum 100 den 95'e düştü. Başka bir şey yapamadı hırsını öyle aldı.

Kira geliri 602 mi dedi?
İnsaf ya hiç mi tek düzen tebliğine bakmamış bu adam.
602 hesap devletten alınan sübvansiyon, teşvik vb kalemler içindir.

Yeminliler tamam gerçekten saygıdeğer insanlar, hepimizin üstadı sayılırlar. Fakat %80 i devletten belirli makamlarda gerekli süreleri tamamladıkları için belge alan üstadlar. Şimdiki sınav sistemine girip kazanmış olanlar daha yeni yeni çıkmaya başladı. Belki eskilerden varsa bile ben tanımıyorum. Vardık muhakak ama azdır yani.
Bence Yeminli'nin hem devlette, hem özel sektörde, hemde büroda tecrübesi olması lazım. Devletten müfettiş sıfatıyla, özel sektörde muhasebenin bilfiil idame ettirilmesinden sorumlu olarak, büroda da çeşit çeşit şirketlerin kuruluş işlemlerinden, sektörlerine göre şirketlerin hangi kuruluşlarla işleri var, hangi beyannameleri verirler... bunları öğrenmesi açısından hepsinden 2 şer yıl tecrübesi olması lazım. Yeminli olmak kolay olmaması lazım. Benim düşüncem bu şekilde.

Sormayın hala şaşkınım daha çok şey varda yazamıyorum elemanları okuyordur deşifre olmayalım. Bana birşey yapamadı mali müşavirini not almıyor diye bir azarladı. Adamın şekli değişti.

neyse evet deşifre olmamak lazım.
özelden konuşuruz bi ara bunları :)))

Ben Mali Müşavirim.2008 krizinde yeminli mali müşavirden ayrıca 6-12 ayda bir denetim yaptırıyorduk kendimize.sanki o denetlemese her şey yanlış gidecek.O Ymm de patronların isteği doğrultusunda hareket ediyordu daha çok.Karşı çıkmam durumunda sen yap isteğimi sonrasına karışma,imza yetkisi sende olsa da sana bir şey olmaz diyordu.Ve bir gün o YMM,ben sizin firmanızı tam tasdik kapsamında denetleyeyim.SMMM için para ödemenize gerek yok dedi.Ve gerek olmadı.150-200 tane denetim firması olan YMM doymadı,beni devre dışı bıraktırdı.Ben işten ayrıldım.Demedi ki sizin SMMM niz var ben araya girmeyeyim.Şimdi orta ölçekli firmalarda şöyle bir kanı oluştu.Firmanı tasdik kapsamına aldır.İncelemeden kurtul.Bul bir tane asgari ücretle önmuhasebeci.Ön muhasebeye giriş yapınca otomatik muhasebeleşme zaten sağlanıyor.Böylece firma hem incelemeden kurtuluyor,hemde SMMM çalıştırıp daha yüksek ücret ödenmiyor.Bunun yerine YMM ye garantili ücret ödeniyor.Şimdi artık kolayca SM ler de SMMM olunca kimseye SMMM ne iş yapar ı anlatamıyoruz.SMMM leri bu konuda önmuhasebeci olarak görmeye başladılar.Hele bu kadar işsiz SMMM var olunca,kimse yüksek para ister diye SMMM de çalıştırmıyor,garantili YMM ile önmuhasebecili anlaşıyor.Kimse tuzu kuru olupta,işsiz kalmak kişinin kendisini piyasada gösterememisisidir diye söylemesin.Gerçekten bu meslek ayaklar altına inmiş vaziyette.Kimsenin de yerinden kaldırma gücü yok.Aynı meslekte rakip olmak diye bir kanuni düzenleme olamaz.Saygılarımla.

Tam tasdik ymm denetimde olan firmalar kendi beyannamelerini şifre alıp verebiliyorlar. Bence yapılan en büyük haksızlık budur. Bu beyannameleri kim düzenliyor ymm mi? Yoksa ön muhasebeci mi? ( bu kişide bir tek beyanname düzenlemeyi öğrenmiştir ben muhasebeciyim diye ortalarda geziyordur.) hal böyle oldukca bizim gibi insanlar hep açıkta kalır. Beyanname düzenleme yetkisi mali müşavirlerindir. Bu konuda önlem alınması gereklidir. Her firma kendi bünyesinde muhakkak bir mali muşavir çalıştırmak zorunda olsa (mesala buna bir ciro sınırı konulabilir).

selama ' Alıntı:
Ben Mali Müşavirim.2008 krizinde yeminli mali müşavirden ayrıca 6-12 ayda bir denetim yaptırıyorduk kendimize.sanki o denetlemese her şey yanlış gidecek.O Ymm de patronların isteği doğrultusunda hareket ediyordu daha çok.Karşı çıkmam durumunda sen yap isteğimi sonrasına karışma,imza yetkisi sende olsa da sana bir şey olmaz diyordu.Ve bir gün o YMM,ben sizin firmanızı tam tasdik kapsamında denetleyeyim.SMMM için para ödemenize gerek yok dedi.Ve gerek olmadı.150-200 tane denetim firması olan YMM doymadı,beni devre dışı bıraktırdı.Ben işten ayrıldım.Demedi ki sizin SMMM niz var ben araya girmeyeyim.Şimdi orta ölçekli firmalarda şöyle bir kanı oluştu.Firmanı tasdik kapsamına aldır.İncelemeden kurtul.Bul bir tane asgari ücretle önmuhasebeci.Ön muhasebeye giriş yapınca otomatik muhasebeleşme zaten sağlanıyor.Böylece firma hem incelemeden kurtuluyor,hemde SMMM çalıştırıp daha yüksek ücret ödenmiyor.Bunun yerine YMM ye garantili ücret ödeniyor.Şimdi artık kolayca SM ler de SMMM olunca kimseye SMMM ne iş yapar ı anlatamıyoruz.SMMM leri bu konuda önmuhasebeci olarak görmeye başladılar.Hele bu kadar işsiz SMMM var olunca,kimse yüksek para ister diye SMMM de çalıştırmıyor,garantili YMM ile önmuhasebecili anlaşıyor.Kimse tuzu kuru olupta,işsiz kalmak kişinin kendisini piyasada gösterememisisidir diye söylemesin.Gerçekten bu meslek ayaklar altına inmiş vaziyette.Kimsenin de yerinden kaldırma gücü yok.Aynı meslekte rakip olmak diye bir kanuni düzenleme olamaz.Saygılarımla.

çok önemli bir sorunu dile getirmişsin hakkaten bu konuyu büyütmemiz lazım.. yeminliler hiçbirşeye bakmadan imza atıp para alıyorlar bu haksızlık ayrıca bizim işlerimizide dediğiniz gibi tehlikeye atıyorlar.. bizim büyük firmalarda iş yapmamız engelleniyor.. biz bakkal defteri tutalım paramızı alamayalım adamın kapısında yatalım yeminli gelmesin gitmesin banka hesabına trink ödensin.. buna çözüm bulmak gerek

Ymm lerin avantajı bu. Hem saygı görüyorlar, hem parayı indiriyorlar. SMMM ler sürünsün. Yeni TTK yasasını beklemekten başka çaremiz yok gibi gözüküyor. İnşallah en kısa zamanda bize uygun bir şekilde meclisten geçer. Birde birkaç tane üçüncü dünya ülkesi ve bizim ülkemizde olan YMM lik uygulamasınında bir çaresini düşünüp meslek içi rekabete son vermeleride lazım. Ya uygun kanuni düzenlemeler yapılsın yada YMM lik mesleği lav edilip mesleğe smmm olarak devam etmeleri sağlansın.
Bu gidişle daha çook 1000 TL ye ön muhasebe yapan SMMM ler duyup geçeriz.

hakkaten işe böyle baktağımızda bizim işin geleceği tehlikede.. bizim ilde en fazla 10 ymm var ama 750 smmm var.. ilerde denetim firmalarınında yaygınşacağını varsayarsak bizim işimiz bitik karın tokluğuna çalışırız... meslek mensuplarıyla birleşip denetim firması kurmak çözüm olabilir.. gs üniv.den bir öğr.görevlisi gelmişti dediki sizin işiniz böyle zor yarın buralarada gelecek denetim firmaları elinizden işinizi alacaklar.. sizin gibi büroya 11 de gelip 5 de çıkmayacaklar.. kurumsal çalışıp tıkır tıkır tahsilat yapacaklar sizde bakacaksınız dedi.. zaman ilerledikçe doğruluk payı artıyor