Bağımlı Muhasebeciler için Türmoba sesleniş

Ynt: Bağımlı Muhasebeciler için Türmoba sesleniş

Nizam Bey "Bu türmobun değil yürütmenin tercihidir.SM leri özel sınavla smmm yapan yürütme erkidir" demişiniz. Üstad yanlış bilmiyorsam yürütme erki değil bizzat yasama erki bu işi düzenledi. Zira yeni yasada bu geçiş zikrediliyor. Turmob da yasama organları ile bizzat görüşerek bu işe destek verdi. Hatta bu projenin asıl müellifi Turmob idi. Partilerde kulis yaptı. Ardından hem iktidar partisi hem de muhalefet bu işe destek verdi. (Yeni TTK beklerken bu yasayı çıkartmak popilizmini gösterdiler.) Şimdi bu işde Turmobun parmağı yok demek pek doğru olmaz gibi geliyor bana.

Bu arda geçen gün bu yeni alınan ruhsatlardan gördüm. Bildiğimiz ruhsat, hiç br yerinde Özel SMMM filan yazmıyor. Şaşırdım doğrusu.

maviefe ' Alıntı:
Nizam Bey "Bu türmobun değil yürütmenin tercihidir.SM leri özel sınavla smmm yapan yürütme erkidir" demişiniz. Üstad yanlış bilmiyorsam yürütme erki değil bizzat yasama erki bu işi düzenledi. Zira yeni yasada bu geçiş zikrediliyor. Turmob da yasama organları ile bizzat görüşerek bu işe destek verdi. Hatta bu projenin asıl müellifi Turmob idi. Partilerde kulis yaptı. Ardından hem iktidar partisi hem de muhalefet bu işe destek verdi. (Yeni TTK beklerken bu yasayı çıkartmak popilizmini gösterdiler.) Şimdi bu işde Turmobun parmağı yok demek pek doğru olmaz gibi geliyor bana.

Bu arda geçen gün bu yeni alınan ruhsatlardan gördüm. Bildiğimiz ruhsat, hiç br yerinde Özel SMMM filan yazmıyor. Şaşırdım doğrusu.

Haklısınız ancak ülkemizde yasama yürütme ayrımı malesef yok.

Tümob da maddi çıkar için yapmıştır

en basit sabah kayıt olmak için odaya gittim bağımlı olmak için 3300 bağımsız için 4300 tl para istedi yine yuh dedim.. arkadaşları örgütleyip önce genel kurula sonra yönetim için çalışmalar yapmaya başlıcam... ilk staja başlarken hayalimdi.. bizden sonrakiler bu kazığı daha az yesinler diye.. ben bu parayı ödersem 1 yıl kendimi toplayamam..

uğur arkadaşım bu ne parası senden istedikleri?

yani ruhsatı ödemek için kayıt oluyoz odaya ama birde faaliyete başlamak için bağımlı yada bağımsız olarak bir kez daha mı ödeme yapıyoruz?

Böyleyse yuhh diyorum yani.. oda anca tırpanlamaya bakıyor..

ne parası:ruhsat için 1465 türmob alıyomuş bu ay genel kurul olacakmış artarmış... geri kalan 1780 tl oda alıyor inşaat fonu kayıt ücreti vs. büro açarsam 1000 tl daha istediler toplam.. 4245 tl gözden çıkar dediler.. yalnız bildiğim kadarıyla ankara istanbul odalarında 2300 tl civarında bu iş bitiyor.. çok adi bir sistem isyan ettiriyorlar odaya her gittiğimde başkandan başlıyorum saymaya.. emin olun kimse bizi düşünmüyor.. umurlarında bile değil..

gerçekten insafsızlık, daha belgeden para kazanmaya başlamadan peşin para ödeniyor ruhsata, bende İstanbul Odasındaydım dün, yaklaşık 2.100 tl ye alınıyor ruhsat

Uğur hocam yanlış anlaşılmasın sizi kastetmiyorum ancak bizim milletimiz kraldan çok kralcı olduğu sürece 4000 de isterler 40.000 de.
Adamlar ilköğretim mezunu ile üniversite yada yüksek lisans mezununa aynı belgeyi verirler ve buna neden olarakda utanmadan zaten uygulamada fark yoktu ki derler. Bizim milletimizde buna alkış tutar, çok sayın değerli büyüğümüz derler ama büyüğünüz sizin üniversite diplomanızı ve sizi adam yerine koymaz ama genede birileri o adamı alkışlar.

Bu ülkede bir koltuğu kapan o koltuğu bırakmaz oda başkanlarına bakın bakalım kaç yıldır koltuktalar adamların oturduğu yer göçmüş ama adamlar hala orda, peki neden kralcılar yüzünden. Sivil toplum örgütlerinden, siyasi partilere kadar koltuğa oturan yapışıp kalıyor arkalarında ise o adamlardan nemalansada, nemalanmasada şakşaklayanlar devamlı oluyor.
Bu memlekette hamamcılar odasımı birliğimi ne var, yahu onun başkanını bile değiştiremediler adam bir ara padişah kıyafeti giyip fotoğraf bile çektirmişti ;D ;D ;D :D :D :D.

stonhand ' Alıntı:
Uğur hocam yanlış anlaşılmasın sizi kastetmiyorum ancak bizim milletimiz kraldan çok kralcı olduğu sürece 4000 de isterler 40.000 de.
Adamlar ilköğretim mezunu ile üniversite yada yüksek lisans mezununa aynı belgeyi verirler ve buna neden olarakda utanmadan zaten uygulamada fark yoktu ki derler. Bizim milletimizde buna alkış tutar, çok sayın değerli büyüğümüz derler ama büyüğünüz sizin üniversite diplomanızı ve sizi adam yerine koymaz ama genede birileri o adamı alkışlar.

Bu ülkede bir koltuğu kapan o koltuğu bırakmaz oda başkanlarına bakın bakalım kaç yıldır koltuktalar adamların oturduğu yer göçmüş ama adamlar hala orda, peki neden kralcılar yüzünden. Sivil toplum örgütlerinden, siyasi partilere kadar koltuğa oturan yapışıp kalıyor arkalarında ise o adamlardan nemalansada, nemalanmasada şakşaklayanlar devamlı oluyor.
Bu memlekette hamamcılar odasımı birliğimi ne var, yahu onun başkanını bile değiştiremediler adam bir ara padişah kıyafeti giyip fotoğraf bile çektirmişti ;D ;D ;D :D :D :D.

evet başkan 19. yılı sanırım şakşakçıları çok daha önce odada tartıştık bu para yüzünden.. yeni kanundan sonra bu yıl son olması lazım şimdiden arkadaşlarla plan yapıyoruz benim başkanlık niyetim yok ama mutlaka bu haksızlıkların önlenmesi lazım..

arkadaşlar beyhude çabalar gösteriyoruz.
ben burda türmob ve odaların hatalarını saydığımda ve istifa etmeleri gerektiğini söylediğimde muhterem alomaliye yöneticileri konu başlıklarımı kilitlerdiler.
anlayın artık ne kadar boşa çırpındıgımızı

arkadaşlar benim bildiğim kadarıyla kanunda yazan şey smmm olmak için lisans mezunu yani en az 4 yıllık üniversite mezunu olmak yazıyor.eksikden serbest muhasebeci ünvanı olanların üniversite mezunu olanları ayrı tutarak şunu merak ediyorum, muhasebecilere ayrı özel bir sınav yapıp mali müşavir ünvanı verilmesi kanuna aykırı değil mi kanunda yazılı olan şey çiğneniyorsa anayasaya aykırı hareket edilmiş olmaz mı bu durumda anayasa mahkemesine başvurulamaz mı ve bu uygulama iptal ettirilemez mi, ne yazık ki gördüğüm kadarıyla hiç bir smmm bu duruma itiraz etmiyor veya ediyor ama sadece lafta kalıyor hiçbiri somut bir adım atmıyor maalesef

Madem olay bağımlı muhsebeciler için Türmoba sesleniş.Bir eklemede ben yapayım.
Bende Bağımlı SMMM lerin en azından gurup şirketlerinin muhasebelerini tutabilmesi gerektiğini düşünüyorum.
İki firmamız var malesef disiplin yönetmeliğinden ötürü herşeyini yapmamıza rağmen beyannamelerini bağımsız SMMM lere imzalatmak göndertmek zorunda kalıyoruz.Bunu işverene izah edemiyoruz,ediyoruzda zorlanıyoruz.
En azından ben bordrolu çalışmak şartıyla gurup firmalarının muhasebesini tutabilmem gerektiğini düşünüyorum.Ama malesef disiplin yönetmeliğinde özellikle altını çizmişler bordrolu çalıştığı bir firmanın defterlerini tutabilir diye.Bordrolu çalıştığı firmaların demiş olsaydı.Şimdi eminim bağımsız muhasebeciler itiraz edeceklerdir.Ama bir an empati kursunlar lütfen.