Bağımlı Muhasebeciler için Türmoba sesleniş

Sayın türmob yetkilileri,4 yıl üniversite bitirip staj yaptık sınavlara girdik bu mesleğe girdik.Başkaları bir vergi kaydıyla hiç bir zorluğa ve eğitime tabi olmadan bu mesleğe girdi.Şu anda aynı kulvarda yarışıyoruz.Onlar müşteri kazandılar biz sınav kazandık ama sınav kazanmak aç öldürüyor,müşteri kazanmak tok yaşatıyor.Şu anda tüm çabalarıma rağmen asgari ücretle bile smmm olarak iş bulamıyorum.Ymm ler büyük şirketlerde SMMM istemiyor.Bağımlı çalışmak neredeyse imkansız.Serbest çalışmak ise müşteri bulamamaktan dolayı imkansız.Bir işyeri için bir bağımlı muhasebeci gerekmekte ise bir imza yeterli olduğu için meslektaşlar dışarıdan imza ile muhasebecilik yapıyor.500-600 şirketi bağımlı muhasebeciye gerek kalmadan idare eden SMMM ve YMM ler bulunmaktadır.Kamuda iş alanı yoktur.Yani Türkiyede 1000 şirkete bir muhasebeci yeterli oluyor.İşsiz olanlar bile 350 TL odalara aylık ödüyor.Ama oda üst yönetimini(Türmob) biz görkemli kokteyl açılış ve yemek törenleri ve partilerinde izliyoruz sadece.Biz bu görkemli yaşamın gölgesinde ezilerek yaşıyoruz.Lütfen bu mesleğe sahip çıkın.

Ynt: Bağımlı Muhasebeciler için Türmoba sesleniş

kardeş bunu türmoba yazsan daha iyi olur buradaki herkes bu dertlerden şikayetçi zaten ama türmoba buradan seslensende kimse okumaz.. ymm lerin önümüzü kesmesi gerçekten bir sorun ama türmobdakilerin hepsi ymm gerisini sen anla

Sayın Uğur
Türmobun sitesinde sorun var.Tekrar deneyin uyarısı veriyor.

belki filtreliyorlardır mesajları, içinde şikayet belirtisi olan kelimeler varsa hata verme gibi:))

gerçekten vahim bi durum, benimde benzer sorunum var; bir arkadaşım la beraber ayrı şirketlerde ssk olarak çalışıyoruz ve ortaklık bürosu kurmaktan başka çaremiz yok hem aynı işimize devam edip hem büro sahibi olabilmek için, ancak sorun birimizin imza yetkili olacak olma şartı şu durumdada ikimizde ssk lı olduğumuz için çalıştığımız şirlketlerde hiç yere varamıyoruz.,,

Diyeceksinizki biriniz istifa etsin ancak günümüz ekonumik şartları bunu yapmaya engelliyor her ikimizi, böyle olmamalı, bu açmazda bırakılmamalıyız diye düşünüyorum..

Türmob ne yapsın istiyorsunuz peki . Yanlış bilmiyorsam ülkede SMMM sayısı 100 bini geçti.

işte sorun tam burada, 100 kişiye bu hakkı verip kullandırmak için yokuşa sürmesi şartları, bunun bir planı bir programı olmalıydı, yıllar önce üni. mezunu sınava girenler gibi verilerden yola çıkıp önümüzü açmalıydı yada 100bin olmamıza izin vermemeliydi.

Bu türmobun değil yürütmenin tercihidir.SM leri zöel sınavla smm yapan yürütme erkidir.

nguroy ' Alıntı:
Türmob ne yapsın istiyorsunuz peki . Yanlış bilmiyorsam ülkede SMMM sayısı 100 bini geçti.

Ben sadece ve sadece YMM lerin tam tastikle defter tutmasını engellesinler istiyorum. Şu an başkada bir isteğim varsa ne olayım.
Çalıştığım şirket büyüme potansiyeli olan bir şirket Adamlar daha geçen 1,5 milyon Euroluk makina siparişi verdiler. firma ile anlaşmamıda yaptım Belgeyi aldığımda ilkin tam sonra yarı zamanlı olarak çalışacağım buraya kadar herşey çok güzel ancak bu firmanın ilerde mecburen cirosu artacak ve bu firma mecburen tam tastik kapsamına girecek.
İşte ozaman piyasadaki YMM lerin yaptığı gibi bir YMM gelipde SMMM ye ihtiyacınız yok,beyannameleri benim şifremle göndeririz dediği anca ben ne halt edeceğim gidip YMM nin gırtlağınımı sıkıcam. Türmob beni bu durumdan nasıl koruyacak?????

Zor tabi. Aslında yasak defter tutmaları. Ama çoğu bunu dolaylı yapıyor.

nguroy ' Alıntı:
Zor tabi. Aslında yasak defter tutmaları. Ama çoğu bunu dolaylı yapıyor.

ymm lerin çoğu smmm leri küçümsüyor ve ciddiye almıyorlar..
spk başkanının dediği gibi ymm liği tekrar gözden geçirmek lazım..

Bılmedıgım ıcın soruyorum, YMM nasıl "benım sıfremle beyanname verebılırsınız" dıyor. O zaman defter tuttugu alenı bır bıcımda ortaya cıkmıs olmuyor mu ?

smmm_nrg ' Alıntı:
Bılmedıgım ıcın soruyorum, YMM nasıl "benım sıfremle beyanname verebılırsınız" dıyor. O zaman defter tuttugu alenı bır bıcımda ortaya cıkmıs olmuyor mu ?

ymm nin kendi şifresiylede beyanname gönderilebiliyor.. defter tutulması ayrı bişey, beyanname göndermek ayrı bişey..

smmm_nrg ' Alıntı:

İstanbulda arkadaşım koskocaman bir cafe zincirinde çalışıyor ve şirkette 1 tane SMMM çalışmıyor. Adamlar 1 tane YMM ile anlaşmışlar tam tastiği yapmışlar, vergi dairesindende şifrelerini almışlar, YMM sayesinde beyannamelerinide tıkır tıkır gönderiyorlar.
İçerde bir kaç tane eleman defterle cebelleşiyor, YMM de ayda bir gelip aferim deyip gidiyor. Şimdi kimse bana YMM beyanname gönderiyor defter tutmuyor demesin bunun tutanıda var onuda anlatayım YMM ler tam tastik ile anlaşmalı oldukları şirketlere yanlarında çalıştırdıkları elemanlardan gönderiyorlar adamlar şirkete gidip kayıtları tıkır tıkır giriyorlar beyanname zaten halledilmiş birde YMM varken kim neden SMMM çalıştırsın ki.

Defter tutulması ayrı bişey, beyanneme gönderilmesi ayrı bişey değil miş demek ki...Madem şifresi var beyanname verebiliyor, defter tutmaması mümkün mü ?! Dünyada kaç ülkede YMM diye bir ünvan var acaba ?

stonhand ' Alıntı:
YMM ler tam tastik ile anlaşmalı oldukları şirketlere yanlarında çalıştırdıkları elemanlardan gönderiyorlar adamlar şirkete gidip kayıtları tıkır tıkır giriyorlar beyanname zaten halledilmiş birde YMM varken kim neden SMMM çalıştırsın ki.

bunlara şahit oluyormusunuz yoksa duyum sonucu mu? eğer şahit oluyorsanız mesleki odaların disiplin kuruluna herhangi bir şikayette bulunuyormusunuz?

smmm_nrg ' Alıntı:
Defter tutulması ayrı bişey, beyanneme gönderilmesi ayrı bişey değil miş demek ki...Madem şifresi var beyanname verebiliyor, defter tutmaması mümkün mü ?! Dünyada kaç ülkede YMM diye bir ünvan var acaba ?

benim düşüncem şu; bir YMM'nin bir şirketle tam tasdik kapsamında sözleşmesi varsa vede o şirketin kendi bünyesinde smmm'si zaten var, elemanlarıda var.. Zaten defter tutma, kayıt yapma ve beyannameleri yapma yetkisi smmm deyken, smmm nin şifresi yerine YMM in şifresinin kullanılması; O YMM 'nin defter tutuyor anlamı taşımamalı.. Ben bundan bahsediyorum..

İrem hn tam anlamıyla örnekleyeyim.

Arkadaşım Bir YMM denetim şirketinde çalışıyordu. YMM buna gel sana büro açalım sana işi ben vereyim yaptığın işlere göre sanada para vereyim dedi ve arkadaşım büro açtı. Sonra tabi YMM olacak adam ne kadar tam tastik müşterisi varsa kardeşim benim şifrem var adamımda var SMMM ye ihtiyaç yok. Biz kendi içimizde hem kaydınızı hallederiz hemde anlaşmamıza devam ederiz deyip ne kadar müşterisi varsa teklif götürdü.
Adamlar birde işi kanuna o kadar güzel oturtuyorlar ki değil oda Sn.Türker gelse hiçbirşey yapamaz. Burda defter tutmak derken tabiiki YMM gidip pc başına oturu kayıt girmiyor ancak kendi adamlarına bu işi yaptırıyor.
Olayın devamı arkadaşımın işi gücü şuan bu YMM buna iş gönderiyor buda şirketlere gidip kayıtları yapıyor yada yapılmış kayıtları denetliyor. Ha sakın o kayıtları SMMM yapıyor zannetmeyin onlarıda şirket bünyesindeki önmuhasebecileri eğitiyorlar o gariplerimde birşey öğrendik zannediyor ve işleri onların üstüne yıkıyorlar.

Burda patron karlı adam hem tam tastik kapsamında hemde düşünüyor kayıtlarımıda YMM nin elemanı tutuyor sorun çıkmaz zannediyor. Ha şimdi git şikayet et derseniz 20 yıllık arkadaşımıda gidip odaya şikayet edemem ancak arkadaşımında dediği bu iş zaten her yerde böyle sadece ben yapmıyorum ki benim yaptığımda kanun dışı değil hizmetimi veriyorum makbuzumu firmaya kesiyorum diyor.

YMM nin tam tastikle yada başka bir nedenle bir firmaya girmesi demek o firmanın SMMM sinin %90 işinden olması demek. Patron dediğiniz adamlar zaten maliyeti düşürmek için elinden geleni yapıyorüstüne bir YMM çıkıpda SMMM ye ihtiyaç yok biz bunu ufak bir ücrete hallederiz dediği anda adam neden SMMM ye binlerce TL ödesin ki ???

Son olarak şunu diyeyim bizim şirkete karşıt incelemeye gelen YMM elemanları bile bize teklif sunuyor efendim biz YMM şirketiyiz kimse bizden daha sağlam defter tutamaz fiyatta anlaşırız diyenleri bile çıkıyor. Ben önceden karşıt inceleme doldurmazdım YMM elemanlarını şirkete çağırırdım adamların yüzsüzlüklerini görünce ne olur ne olmaz diye artık YMM lerin elemanını bile şirkete sokmuyorum.

hmmm.. anladım arkadaşım.. iş bu kadar kopmuş yani, kokuşmuş.
ama bence bunlara bir dur demek lazım, böyle olmaz gerçekten..

Evet uygulama bu şekilde, bu aşikardır. Ancak çözüm noktasında pek de yapılacak bir şey olmadığı kanısındayım. Sn. Masum Türker'inde bir YMM olduğunu unutmamak gerek. Çözüme yönelik bir fikriyatım da var aslında, ama kanunlaşması hem çok basit hem çok zor.

YMM ile sözleşme yapma mecburiyeti olan büyüklükte firmalardan ciroları şu tutarı aşanlar ayrıca bağımlı SMMM bulundurmak zorundadır veya şu cirodan şu ciroya kadar SMMM, bu kapasiteyi de aşanlar ise YMM denetimi altında olma zorunluluğunda şeklinde neden değiştirilmesin ki kanun.

vah vah vahhhh....mesleğimi seviyorum ama bazen diyorum ki; bu adaletsizliğin ve kokuşmuşluğun içinde çürüyüp gidecekmiyiz acaba,özellikle yeni başlayanlar nasıl tutunacak bilmiyorum....birilerinin artık bişeyler yapması gerekiyor.yoksa halimize daha çok ağlarızzz

birileri birşey yapmazsa, eğer bizde YMM olmak istersek bizde onlar gibi mi? olacağız.. Aslaaaa...