Bağımlı S M M M'lerin Yıllık Üyelik Ücretleri Gider Olarak İşlenir Mi?

metyo

Tanınmış Üye
Firmada bağımlı olarak çalışmakta iken odanın yıllık üyelik ücretlerini şirket ödedi.Sözkonusu bu yıllık üyelik ücretlerini ve diğer SMMM odası ile ilgili olan ödemeleri şirket hesabından yaptığımızda şirket kayıtlarına bunları gider olarak işleyebilirmiyiz.İyi çalışmalar..

Ynt: Bağımlı S M M M'lerin Yıllık Üyelik Ücretleri Gider Olarak İşlenir Mi?

Sizin adınıza üyelik ücretini çalıştığınız şirketten tahsil eden ve makbuzu şirket adına düzenleyen bir muhasebeciler odasının yönetim kurulundan ve denetim kurulundan şüphe duyarım.
Böyle birşey hiçbir zaman olamaz.
Yapılan ödeme sizin şahsınızla ve odaya kayıtlı bir meslek mensubu olduğunuzdan dolayı sizi ilgilendirir.Çalıştığınız şirketi hiç alakadar etmez.
Parayı şirket veriyorsa o zaman siz şirkete borçlu olursunuz.

CANBOLAT ' Alıntı:
Sizin adınıza üyelik ücretini çalıştığınız şirketten tahsil eden ve makbuzu şirket adına düzenleyen bir muhasebeciler odasının yönetim kurulundan ve denetim kurulundan şüphe duyarım.
Böyle birşey hiçbir zaman olamaz.

Oda hakkında yorum yapmışssınız. Devam edeyim bende.

Birincisi Bağımlı çalışan SMMM'ler SMMM değildir.

Madde 2 – A) Muhasebecilik ve malî müşavirlik mesleğinin konusu:

Gerçek ve tüzelkişilere ait teşebbüs ve işletmelerin;

a) Genel kabul görmüş muhasebe prensipleri ve ilgili mevzuat hükümleri gereğince, defterlerini tutmak, bilanço kâr-zarar tablosu ve beyannameleri ile diğer belgelerini düzenlemek ve benzeri işleri yapmak.

b) Muhasebe sistemlerini kurmak, geliştirmek, işletmecilik, muhasebe, finans, malî mevzuat ve bunların uygulamaları ile ilgili işlerini düzenlemek veya bu konularda müşavirlik yapmak.

c) Yukarıdaki bentte yazılı konularda, belgelerine dayanılarak, inceleme, tahlil, denetim yapmak, malî tablo ve beyannamelerle ilgili konularda yazılı görüş vermek, rapor ve benzerlerini düzenlemek, tahkim, bilirkişilik ve benzeri işleri yapmak.

Yukarıda sayılan işleri; bir işyerine bağlı olmaksızın yapanlara serbest muhasebeci malî müşavir denir

BAğlılara ne denir? : Hiçbirşey. Yani bağımlı çalışan muhasebeciler sadece ruhsat sahibidir .

Madde 6- Yıllık aidat ve her yıl alınan aidat olup, maktu ve nisbi olmak üzere iki çeşittir.

a) Maktu Aidat : Odaya kayıtlı her meslek mensubunun ödemekle zo-runlu olduğu aidattır.

Yani oda der ki SMMM'lerden değil ruhsat sahiplerinden aidat alırım ve odaya kaydolmasanız ruhsatınız iptal olur. Hem kanuna göre ünvanım yok ama ruhsatı almak zorundayım. (Ruhsatın adı SMMM ruhsatı ama)

Yani mezun olduğunuz üniversitelere aidat vermezseniz diplomanız iptal olur gibi bir durum bu. KAzanılmış hakkın geri alınmasıdır bu.

"Sizin adınıza üyelik ücretini çalıştığınız şirketten tahsil eden ve makbuzu şirket adına düzenleyen bir muhasebeciler odasının yönetim kurulundan ve denetim kurulundan şüphe duyarım."
böyle birşey yok olmadığını bildiğiniz halde yorumu yapma nedeninizi anlayamadım.
biz sadece şirketin banka hesabından havale yaptık.Oda elbetteki şirket adına makbuz kesemez.Konumuz bu değilki.Burda bahsi geçen başka.Mesleği şirketin defterlerini tutma karşılığı bağımlı olarak icra ediyorsam,meslekle ilgili giderlerin şirket tarafından karşılanması çokta şaşılacak bişey olmasa gerek diye düşündüm.çünkü şirketin defterlerini tutmadan önce burda idim ve dolayısıyla şirketin defterlerini tutmaya başladıktan sonra ekstrada bir para almadım.Şayet bağımlı çalışıyorsanız beni anlarsınız.Aksi halde anlamakta güçlük çekebilirsiniz.siz bunu gidere işleyemezsiniz.şirkete borçlanırsınız daha sonra Ücrete dahil edip bordrodan ancak o şekilde yapabilirsiniz demek bir yöntemdir.
ii çalışmalar..

Oda aidatını Şirketler gider yazabilir diye düşünüyorum.

2 açıdan bakalım.

1- Şirket'in ticari faaliyetini sürdürmesi için için zaruri bir gider midir? : Evet
2 -Ödenen aidat muhasebeciye kişisel yarar sağlamakta mıdır (yani Ücret midir)?: Hayır

O zaman niye gider yazamayalım.

En kötü ücret sayıp stopajlı gider yazarız. Ama bence bu tutar ücret de değildir.

Tahsilat makbuzları meslek mensuplarının adına düzenlenmiş belgeleri siz şirketin giderlerine mi işliyorsunuz?

O zaman; şirketin avukatının baroya ödediği aidatları, işyeri hekiminizin tabipler odasına ödediği aidatları ve hatta bu kişilerin sizin işyerine gidip gelirken yaptıkları yol masraflarını sizin yorumlarınıza göre şirketin giderine işlenmesi gerekir.;D ;D ;D

Aidatların şirketin kasasından ödenmesi bence gidere işlenmesini gerektirmez.

Yapmayın lütfen :-[ :-[ :-[

CANBOLAT ' Alıntı:
Tahsilat makbuzları meslek mensuplarının adına düzenlenmiş belgeleri siz şirketin giderlerine mi işliyorsunuz?

O zaman; şirketin avukatının baroya ödediği aidatları, işyeri hekiminizin tabipler odasına ödediği aidatları ve hatta bu kişilerin sizin işyerine gidip gelirken yaptıkları yol masraflarını sizin yorumlarınıza göre şirketin giderine işlenmesi gerekir.;D ;D ;D

Aidatların şirketin kasasından ödenmesi bence gidere işlenmesini gerektirmez.

Yapmayın lütfen :-[ :-[ :-[

Yapmayın lütfen diyorsunuz, doldurmuşsunuz gülen adamları, bende esprili bir yolla izahatımı yapayım "bir şirketin ticaret yapmasına kim engel olabilir"

Şahsın şirkette tüm mesai çalıştığı da belli. O mali müşavir orda patronun özel işleri için mi çalışıyor (mesela patrona masaj mı yapıyor) gider yazmayın (KKEG yazın) diyorsunuz. Adam şirket için aslanlar gibi muhasebe yapıyor, ticareti yürütüyor tabiki gider yazılacak.

Tabi siz "şirket adına yazılmayan belgeler gider yazılamaz" maddesinden hareket ediyorsunuz.

Benim de dayanaklarım aşağıdadır.

Katma Değer Vergisi Kanunu'nun 34/1. maddesi ile yurt içinden sağlanan veya ithal olunan mal ve hizmetlere ait katma değer vergisinin alış faturası veya benzeri vesikalar ve gümrük makbuzu üzerinden ayrıca gösterilmesi ve bu vesikaların kanuni defterlere kaydedilmesi şartıyla indirilebileceği hükme bağlanmıştır.

Aynı Kanun'un 30/d maddesinde, Gelir ve Kurumlar Vergisi Kanunlarına göre kazancın tespitinde indirimi kabul edilmeyen giderler dolayısıyla ödenen katma değer vergisinin indirim konusu yapılamayacağı belirtilmektedir.

Öte yandan, Gelir Vergisi Kanunu'nun 40/1. maddesinde ticari kazancın elde edilmesi ve idame ettirilmesi için yapılan genel giderlerin safi ticari kazancın tespitinde gider olarak indirilebileceği hüküm altına alınmıştır.

Vergi Usul Kanunu'nun 3. maddesinde vergilendirmede vergiyi doğuran olay ve bu olaya ilişkin muamelelerin gerçek mahiyeti esastır denilmiş, bu olaya ilişkin muamelelerin gerçek mahiyetinin yemin hariç her türlü delille ispatlanabileceği belirtilmiştir.

Bu çerçevede, işyerinde çalıştığı iddia edilen ancak odaya kendia adına kayıtlı olan smmnin verdiği hizmetin faaliyette bulunulan işyerine ait olduğunun ve işle ilgili olarak kullanıldığının kesin delillerle ispatı halinde gider konusu yapılması mümkün bulunmaktadır.

Günaydın,

İşletmenin faaliyetini sürdürmek için yapması zorunlu harcamalar giderdir.

İşletme bağımlı meslek mensubu çalıştırmak zorunda değildir. Çalıştırsa bile onun oda ödentisini ödemek zorunda değildir.

Personelin oda ödentisi, şirketin ticari faaliyeti ile en ufak bir biçimde dahi ilintili değildir.

Ödenti, personelin üyelikten doğan kişisel ödentisidir.

Neresinden bakılırsa bakılsın (makbuz bir biçimde şirket adına düzenlenmiş olsa dahi) bu odenti şirkete gider yazılmaz.
İlle de giderleştirilecek kararı varsa, ücrete katılarak giderleşebilir.

Bahsi geçen ödeme, Çalışana eğer borç olarak sağlanmadıysa, aşağıdaki kapsama girer, ücret sayılır.

-----------------------------------------------------------------
GV. Kanunu:

ÜÇÜNCÜ BÖLÜM
Ücretler
Ücretin Tarifi
Madde 61 – (2361 sayılı Kanunun 43'üncü maddesiyle değişen madde) Ücret, işverene tabi ve belirli bir işyerine bağlı olarak çalışanlara hizmet karşılığı verilen para ve ayınlar ile sağlanan ve para ile temsil edilebilen menfaatlerdir.
Ücretin ödenek, tazminat, kasa tazminatı (Mali sorumluluk tazminatı), tahsisat, zam, avans, aidat, huzur hakkı, prim, ikramiye, gider karşılığı veya başka adlar altında ödenmiş olması veya bir ortaklık münasebeti niteliğinde olmamak şartı ile kazancın belli bir yüzdesi şeklinde tayin edilmiş bulunması onun mahiyetini değiştirmez.
-----------------------------------------------------------------

Ruhsatlı muhasebecisinin oda aidatı her durumda firma için giderdir.

Bu tutarı ücret yolu ile gider yazmak risksiz yaklaşımdır.

Ancak,

Teamülü ücret yönünde oluşturmaları biz meslek mensupları için hatalı yaklaşımdır.

Nusret KURDOĞLU ' Alıntı:
İşletme bağımlı meslek mensubu çalıştırmak zorunda değildir. Çalıştırsa bile onun oda ödentisini ödemek zorunda değildir.

Personelin oda ödentisi, şirketin ticari faaliyeti ile en ufak bir biçimde dahi ilintili değildir.

Ödenti, personelin üyelikten doğan kişisel ödentisidir.

İşletme meslek mensubu muhasebecisinin aidatını ödemek zorunda değildir.

İşletme personeline yemek vermek zorunda da değildir.

İşe gelip gitmelerde servis temin etmek zorunda da değildir.

Tuvaletler su, sabun da koymak zorunda da değildir.

İşletme Meslek mensubu çalıştırmak zorunda değildir.

O zaman

Alsın çalıştırsın vasıfsız işçileri muhasebeci diye asgari ücretle,

Bu düşünceler 1800 lerin sanayi devrimi İngiltere'sinde kaldı.....

MEslek mensupları için bu düşünce geri kalmış bir düşüncedir. Ben kişisel zevkim için mi ruhsat sahibiyim. Ruhsat sahibi olmak kişisel menfaat mi? Kanunda ki kişisel menfaat lafzından kasıt bu değildir. Ruhsatı kimse zevk için almaz.

Muhasebecinin kişisel ödentisidir aidat. Ama Muhasebeci şirkete değil, şirket muhasebeciye mahkum olmalıdır.

Nasıl ki yemek verip gider yazmak teamül ise muhasebeci aidatını teamül haline getirmek bizim elimizde, işletme yemek vermek zrounda değildirki. o zaman yemek parası da ücrettir. (yemekde kanuni sınırı dayanak gösterirseniz nispi aidatın bir tek rakam olduğunu hatırlatırım)

Problemi biraz meslek sorunlarıyla yoğurdum ama ne yapayım. Kendi forumumuz da "şirketler meslek mensubu çalıştırmak zorunda değildir" lafı zoruma gitti. Zaten patronlar katip gözüyle bakıyorlar. BAri biz savunmayalım bunu.

Neyse,

Meslek mensubu aidatını direkt gider yazmak riskli

ücret ile gider yazmak risksiz

yaklaşımdır.

TAkdir meslekdaşlarındır.

Maliye Bakanlığı Özelgesi

Tarih : 07.12.2004

Sayı : B.07.0.GEL.0.55/5529-718/58214

KDVK Md. 30/d, 34/1

GVK Md. 40/1

BAŞKASI ADINA KAYITLI SU, ELEKTRİK, TELEFON FATURALARINA İLİŞKİN KDV'NİN İNDİRİLEBİLECEĞİ

İşyerinde kullanılan başkası adına kayıtlı olan su, elektrik, telefon fatura bedellerinin faaliyette bulunulan işyerine ait olduğunun ve işle ilgili olarak kullanıldığının kesin delillerle ispatı halinde, bu belgelere dayalı giderlerle ilgili olarak yüklenilen katma değer vergisinin indirim konusu yapılmasının mümkün bulunduğu.

(...) Vergi Dairesi mükelleflerinden (.) Tur. İnş. Paz. San. ve Tic. Ltd. Şti.'nin müracaatına ilişkin Defterdarlığınızca tayin olunan 25.05.2004 tarih ve 4781 sayılı özelgeniz Katma Değer Vergisi Kanunu yönünden incelenmiş, aşağıdaki açıklamaların yapılmasına karar verilmiştir.

Katma Değer Vergisi Kanunu'nun 34/1. maddesi ile yurt içinden sağlanan veya ithal olunan mal ve hizmetlere ait katma değer vergisinin alış faturası veya benzeri vesikalar ve gümrük makbuzu üzerinden ayrıca gösterilmesi ve bu vesikaların kanuni defterlere kaydedilmesi şartıyla indirilebileceği hükme bağlanmıştır.

Aynı Kanun'un 30/d maddesinde, Gelir ve Kurumlar Vergisi Kanunlarına göre kazancın tespitinde indirimi kabul edilmeyen giderler dolayısıyla ödenen katma değer vergisinin indirim konusu yapılamayacağı belirtilmektedir.

Öte yandan, Gelir Vergisi Kanunu'nun 40/1. maddesinde ticari kazancın elde edilmesi ve idame ettirilmesi için yapılan genel giderlerin safi ticari kazancın tespitinde gider olarak indirilebileceği hüküm altına alınmıştır.

Vergi Usul Kanunu'nun 3. maddesinde vergilendirmede vergiyi doğuran olay ve bu olaya ilişkin muamelelerin gerçek mahiyeti esastır denilmiş, bu olaya ilişkin muamelelerin gerçek mahiyetinin yemin hariç her türlü delille ispatlanabileceği belirtilmiştir.

Bu çerçevede, işyerinde kullanıldığı iddia edilen ancak başkası adına kayıtlı olan su, elektrik, telefon fatura bedellerinin faaliyette bulunulan işyerine ait olduğunun ve işle ilgili olarak kullanıldığının kesin delillerle ispatı halinde bu belgelere dayalı giderlerle ilgili olarak yüklenilen katma değer vergisinin indirim konusu yapılması mümkün bulunmaktadır.

Bu iyi işverenmiş valla :) :) Hiç böyle bir işverenim olmamıştı. Neler de varmış dünyada.

Bence işveren isterse bal gibi öder. Ancak ya ücret olarak vergilenidirir, gider yazar ya da kkg yapar orası da kendi tercihidir.
Doğrudan makbuzla gider olarak indiremez diye düşünüyorum.

nguroy ' Alıntı:
Doğrudan makbuzla gider olarak indiremez diye düşünüyorum.

Üstad böyle diyerek risksiz bir yaklaşım içindesiniz

bu konuda kanunlar çelişiyor.

maddesini dayanak aldığım için bu konuda ısrarcıyım. Yoksa herkesi gayet iyi anlıyorum.

Bu çerçevede, işyerinde kullanıldığı iddia edilen ancak başkası adına kayıtlı olan su, elektrik, telefon fatura bedellerinin faaliyette bulunulan işyerine ait olduğunun ve işle ilgili olarak kullanıldığının kesin delillerle ispatı halinde bu belgelere dayalı giderlerle ilgili olarak yüklenilen katma değer vergisinin indirim konusu yapılması mümkün bulunmaktadır. Mantığıyla işverinin SMMM'yi kiraladığı ve ödediği aidatında su parası vs...gibi olduğu mantığıyla düşünüyorum.

Hiç ağrınıza gitmesin..

Muhasebenin düzenli yürütülmesi için meslek mensubu istihdamı şarttır.

Bu doğru bir görüş.. Aksi düşünülemez bir görüş..

Ama bir görüş.. Bir kural değil..

Bir harcamanın gider kabul edilip edilmemesi ise bir kural sonucu..

İşveren elbette bu tutarı ödeyebilir. Örneğin benim yardımcım da bir meslek mensubu.. Ödentisini ödüyorum. Ama gider yazmıyorum.

Çünkü yazamam..

Bilanço usulünde gider yazılır, ama KKEG işlemi yapılır.

Bunu söylemenin de ağrınıza gidecek bir tarafını göremiyorum.

Sonuçta o gider reddedilince o meslek mensubu o işsahibinin önünde ne duruma düşecek?

Ağrına gitmeyecek mi?

Ayrıca benzetmeler de ilginç.

İş verenin personele vereceği yemek konusu mevzuatta düzenlenmiş durumda.. Gelen belgeler de işletme adına düzenlenmekte..

Bu iki konu arasında benzerlik göremiyorum.

Ya siz?

herkesin ilgisine çok teşekür ederim.Maksat doğruyu bulmak,öğrenmek ve paylaşmaktır.Yoksa 150-200 ytl nin firma açısından bir kıymeti yok.
Yalnız bir iki noktayı belirteyim;Defterlerin firma bunyesinde tutulması sözkonusu olmasaydı ruhsatı almayacaktım.Aksi halde yıllardır boşuna beklemezdim ruhsatı almak için.
defterleri firma bünyesinde tutmakla kendi şahsım adına herhangi bir çıkarım sözkonusu olmamıştır.Bizatihi iş yüküm çok artmıştır.Yani dışardan muhasebeciye ödenen ücret bana ödenmiyor.Ve ücretime de yansıtılmadı.Bunu bize öyle patronlar denk gelmedi diyen arkadaşlar için belirtme ihtiyacı duydum.
Bu şartlar altında oda aidatının kendi tarafımdan ödenmesi abesle iştigaldir kanımca.Elbetteki firma ödeyecek belitriğim sebeplerle.Sorun gider kaydının nasıl olacağında idi..
ii çalışmalar..

İşveren elbette bu tutarı ödeyebilir. Örneğin benim yardımcım da bir meslek mensubu.. Ödentisini ödüyorum. Ama gider yazmıyorum.

Çünkü yazamam..

Bilanço usulünde gider yazılır, ama KKEG işlemi yapılır.

Sadece KKEG yazılır diyorsunuz. Neden KKEG yazılır? Hangi madde de yazıyor. Sadece o bilgimi tazelemek istiyorum.

Benim direkt gider yazılacağına dair iddiam aşağıdaki maddelere dayanmaktadır. Sizin iddianın hangi maddelere dayanmaktadır.

Bu çerçevede, işyerinde çalıştığı iddia edilen ancak odaya kendia adına kayıtlı olan smmnin verdiği hizmetin faaliyette bulunulan işyerine ait olduğunun ve işle ilgili olarak kullanıldığının kesin delillerle ispatı halinde gider konusu yapılması mümkün bulunmaktadır.

Ayrıca benzetmeler de ilginç.

İş verenin personele vereceği yemek konusu mevzuatta düzenlenmiş durumda.. Gelen belgeler de işletme adına düzenlenmekte..

Bu iki konu arasında benzerlik göremiyorum.

Ya siz?

Benzetmelerimin hepsi kişinin kendisi için kullanabileceği ve ücret tanımındaki "menfaat" kavramına sokulabilir. O halde ücretlendirmek gerekir teziyle benzetme yaptım.

Sizin yardımcınız sizin işiniz için çalışıyorsa (ki çalışıyor) ve bunu da ispatlarsanız direkt gider yazmamanız için sebep yoktur.

Yukarıdaki sorumun cevabı bu başlığı çözecek.

Uzun ve iyi bir beyin jimnastiği oldu. Okuyanlara.

Bu mantıkla bakıldığında,

Çalışanın kişisel statüsünü belirleyen bu yıllık üyelik ücretlerinin , şirket tarafından ödenmesi ile,

Özel otosu olan bir muhasebecinin, istihdam edilmesi tercih edilse, muhasebeciye ait Kasko primlerini, şirket ödeyebilir ve gider yazabilir,

Olurmu hiç.

Ortada, KKEG de yoktur.

Kesinlikle, SSK+GV+DV kesintilerinede tabi tutulacak, ek ücret ödemesi söz konusudur.

Evet, çalışana kredi açılmamışsa, ortada bir gider vardır, ama bu giderin türü ücret gideridir.