Bağımsız Denetimde TURMOB'un Yeri

sahincolak71

Katkı Sunan Üye
Merhaba Forumdaşlar
SPK Bağımsız Denetim Sınavı ve SPK Bağımsız Denetim Uygulamaları derken meslek örgütümüz Turmob bu konuda ne yapıyor? Haberi olan var mı? Haberi olan varsa burada paylaşalım Önder beyin de dediği gibi paylaşım gereklidir Hatta Turmob yetkilileri buraları okumazlar ama okuyan olursa yetkililerden de haber bekliyoruz Kısacası Turmob bağımsız denetim ile ilgili ne yapıyor?

Ynt: Bağımsız Denetimde TURMOB'un Yeri

TURMOB; "SPK bağımsız denetimini çok ciddiye almayın yetki TURMOB da" vari açıklamalar yapıyor. Ama olası yetki kaybı için ne yapıyor orasını bilemem.

TÜRMOB Genel Başkanı Masum Türker'in Açıklamaları

Çin Muhasebe Enstitüsü yetkilileri Türmob'u ziyaret etti. Bu ziyaret surasında Genel Başkan Masum Türker bazı açıklamalarda bulundu:

"Sürekli meslek eğitimin zorunlu hale geldiğini belirterek "sürekli eğitim merkezi" oluşturuyoruz. Bu merkez meslek mensuplarına 3 yılda 120 saatten az olmamak üzere eğitim almalarını kontrol edecek. Bu dünya standardıdır. Denetim Merkezi ise hem denetim sınavlarını yapacak, hem de denetçilerin sicil işlemlerini izleyecek. Bağımsız Denetim Merkezi bünyesinde Kalite Güvencesi Merkezimizi de oluşturacağız" dedi

Değerli Meslektaşlar

Yukarıdaki paragrafı Temmuz ayı Bilanço Dergisinden aldım. Bu yazıyı okuyunca aklıma ister istemez bazı sorular geldi. Bunları sizlerle paylaşmak istedim. Bazen camiamızda üstadlarımız ve meslektaşlarımızla karşılaştığımızda bağımsız denetim ile fiilen ilgilenen biri olarak soru yöneltiğimde fazla soru soruyorsun SPK, Ticaret Kanunu vs. sorunları bir şekilde yukarıdaki yöneticilerimiz bir şeklide hallederler gibi bir söylemle karşılaşıyorum. Hatta bir gün bir ustadımız ya ben Avukatmıyım ki bu kadar SPK davası ile ilgilenelim demişti. Değerli meslektaşlar kanımca ilgilenmediğimiz saha bizim değildir. Şimdi soruyorum düşünmez isek sorgulamaz isek biz bu mesleği niye yapıyoruz? Denetim de mesleğimizin ayrılmaz bir parçasıdır diye düşünüyorum ve aklıma gelen soruları sizinle paylaşıyorum

1-Sürekli Eğitimin sonunda ayrı bir sınav düşünülüyor mu?
2-Türmob bünyesinde kurulması düşünülen Bağımsız Denetim Merkezi SPK Bağımsız Denetim Standartları ile ilgili Tebliğ çıkarırken ve Bağımsız Denetim Sınavını hayata geçirirken 2006 yılı ve öncesinde bu Merkez niye düşünülmedi? Söz konusu Merkez sadece Ticaret Kanunu yasa tasarısındaki denetim ile sınırlı mı? SPK'dan Bağımsız Denetim Lisans Belgesi alanlar bu sınavdan muaf olacaklar mı? Yani bazı derslerden mi muaf olacaklar? SPK ile Türmob arasındaki davada son durum nedir?
3-Yukarıdaki bu kararların tam metnine ulaşamadım. Bu kararlar hangi tarihte alındı ve tam metnine nasıl ulaşabiliriz?

Bir SMMM ve Sorumlu Ortak Başdenetçi olarak ben söz konusu konularda yeterince haber alamıyorsam genç arkadaşlarımızın bilgilendirilmesi ne durumda diye düşünüyorum
Paylaşım her zaman gereklidir
Saygılarımla
Önder Tunaboylu
SMMM-Sorumlu Ortak Başdenetçi

SERTİFİKALI VE UYGULAMALI SERMAYE PİYASASINDA BAĞIMSIZ DENETİM SINAVI EĞİTİMİ

SERTİFİKALI VE UYGULAMALI SERMAYE PİYASASINDA
BAĞIMSIZ DENETİM SINAVI EĞİTİMİ

(80 saat Eğitim ve Genel Deneme Sınavı)
(2 Ağustos-4 Eylül 2010)

Giriş ve Sermaye Piyasasında Bağımsız Denetim Sınavı Tanıtımı (3 saat)
2 Ağustos 2010 Pazartesi (3 saat)

· Sınav Konuları
· Soru Dağılımı
· Kapsam
· Çalışma Yöntemi
· Kaynaklar
· Sınavların Uygulanması

1- Finansal Sistem, Sermaye Piyasaları ve Sermaye Piyasası Mevzuatı ( 28 Saat)

4 Ağustos 2010 Çarşamba
6 Ağustos 2010 Cuma
7 Ağustos 2010 Cumartesi
8 Ağustos 2010 Pazar
9 Ağustos 2010 Pazartesi
11 Ağustos 2010 Çarşamba

Finansal Sistem ve Unsurları
Finansal Piyasa Türleri, Piyasaların İşleyiş Mekanizması ve Etkileşimleri
Risk Kavramı, Türleri ve Yönetimi
Finansal Yönetimin Temel İlkeleri ve Uluslararası Finansal Yönetim
İşletme, Genel ve Finansal Ekonomi
Sermaye Piyasasında Kurumsal Yönetim İlkeleri
Sermaye Piyasalarındaki Son Gelişmeler
Birleşmeye İlişkin Düzenlemeler
Kar Dağıtımına İlişkin Düzenlemeler
Aracı Kurumlara ve Aracı Kurumların Sermaye Yeterliliğine İlişkin Düzenlemeler
Yatırım Fonları
Yatırım Ortaklıkları
Özel Emeklilik Fonları
Kurul İlke Kararları
İç Kontrol Sistemi
Bankacılık Mevzuatı
İcra ve İflas Hukukunun Genel Esasları
Şirketler Hukuku

2- Sermaye Piyasasında Muhasebe Standartları (30 saat)

14 Ağustos 2010 Cumartesi
15 Ağustos 2010 Pazar
18 Ağustos 2010 Çarşamba
21 Ağustos 2010 Cumartesi
23 Ağustos 2010 Pazartesi

Finansal Bilgi, Finansal Bilginin Sermaye Piyasalarında Gerekliliği ve Önemi
Sermaye Piyasalarında Kamuyu Aydınlatma Açısından Muhasebe/
Finansal Raporlama Standartları
Sermaye Piyasasında Mali Tablo ve Raporlara İlişkin İlke ve Kurallar
Sermaye Piyasasında Ara Mali Tablolara İlişkin İlke ve Kurallar
Menkul Kıymetler Yatırım Fonları Mali Tabloları ve Raporlarına İlişkin İlke ve Kurallar
Vadeli İşlem ve Opsiyon Sözleşmelerinin Muhasebesine İlişkin Usul ve Esaslar
Aracı Kurum Hesap Planı ve Planın Kullanım Esasları
Uluslararası Muhasebe / Finansal Raporlama Standartları

3- Sermaye Piyasasında Bağımsız Denetim ( 19 saat)

27 Ağustos 2010 Cuma
28 Ağustos 2010 Cumartesi
29 Ağustos 2010 Pazar

Uluslararası Bağımsız Denetim Standartları ve Etik İlkeler
Bilgi İşlem Teknolojisi ve Bilgisayar Sistemleri
Sermaye Piyasalarında Kamuyu Aydınlatma Açısından Bağımsız Denetim Standartları

GENEL DENEME SINAVI (135 dakika) 4 Eylül 2010 Cumartesi Saat 09.30

TOPLAM 80 SAAT EĞİTİM ve GENEL DENEME SINAVI sonrası SERTİFİKA
* Cumartesi ve Pazar Günleri 09.00-13.00 ve 14.00-18.00 saatleri arası günlük 8?er saat eğitim
* Pazartesi, Çarşamba ve Cuma Akşamları 18.00-21.00 saatleri arası günlük 3?er saat eğitim
* Teorik çerçeve, uygulama, örnekler, geçmiş yıl sorularının çözümü ve ara deneme sınavları??..
* Eğitimin sonunda sınava paralel bir ?Genel Deneme Sınavı? yapılacaktır.
* Eğitimi tamamlayıp, ?Genel Deneme Sınavı?nda başarılı olanlara sertifika verilecektir.
* Eğitim Sınıfları, internet üzerinden ve odadan yapılacak başvuru sırasına göre oluşturulacak olup 50 kişi ile sınırlıdır.
* Toplam eğitim süresi 80 Saattir.

* Ankara SMMM Odası Üyeleri için Katılım Bedeli: 750 TL (KDV dahil),
Oda Üyesi Olmayan Katılımcılar için Eğitim Bedeli: 850 TL (KDV Dahil)

*İnternet üzerinden sadece ING Bank Bonus,Şekerbank Bonus, TEB Bonus,DenizBank Bonus ve Garanti Bank Bonus Kartlarına 3 taksit uygulanabilmektedir;

* Odadan yapacağız başvurularda ise
ING Bank Bonus,Şekerbank Bonus, TEB Bonus,DenizBank Bonus ve Garanti Bank Bonus,Maximum,Finans,Axess,World,HSBC kartlarına
3 taksit uygulanabilmektedir.

* Eğitim yeri Ankara SMMM Odası Konferans Salonu veya İMO Konferans Salonu

1-Finansal Sistem, Sermaye Piyasaları ve Sermaye Piyasası Mevzuatı 350 TL
2-Sermaye Piyasasında Muhasebe Standartları 300 TL
3-Sermaye Piyasasında Bağımsız Denetim 200 TL

İnternet üzerinden başvuru ve ödemenizi taksitlendirerek ,Bonus Özellikli Kredi Kartı ile yapmak için lütfen linki tıklayınız
İnternet üzerinden başvuru ve ödemeyi taksitlendirmeden Diğer Banka Kredi kartlarıyla yapmak için lütfen linki tıklayınız

Ankara odasının yukarıdaki duyurusunu görünce kafam karşıtı. ???

bürosu olan smmm ler için paralı olmasını anladıkta neden stajyerlere bu eğitimleri ücretsiz vermezler ayrıca verecekleri sertifikanın hiçbir geçerliliği yok kursa katılım sertifikası gibi anlamsız birşey olmuş..

TÜRMOB Şubat 2008 de SPK'ya dava açtı.. TURMOB ile SPK arasındaki dava Danıştay tarafından SPK LEHİNE SONUÇLANDI..............

hanmiroğlu ' Alıntı:
TÜRMOB Şubat 2008 de SPK'ya dava açtı.. TURMOB ile SPK arasındaki dava Danıştay tarafından SPK LEHİNE SONUÇLANDI..............
Kaynak?