fonradar

Bağış Ve Yardımlar

Yine de bana tatmin edici gelmiyor. Benim sorulan sorudan anladığım kadarıyla bu cihaz şirket adına fatura edilmiş, şirketin aktifine alınmış, belli bir süre aktifte kalmış KDV'si indirim konusu yapılmış doğru ya da yanlış., (Bkz mesaj no6) Üstelik aynı vergilendirme dönemi içerisinde bağışlanmış olduğuna dair elimizde her hangi bir bilgi de yok. Ben bu olguyu ancak soruyu soron Sayın Fadimex'in verdiği bilgiler çerçevesinde değerlendiriyorum.

Söyledikleriniz sizin varsayımlarınız altında doğru, ama tartıştığımız casedeki veriler ile uyuşmuyor.

Son olarak yakınımda bir YMM bulmak için de aynaya bakmam yeterli.

Son düzenleme:
Ayrıca 157/255/320 kaydını yaptığımızda nasıl oluyor da gider yazmış oluyoruz, ben burada 3 tane bilanço hesabı görüyorum, gelir tablosu hesabı yok.

sayın koraykarakaya bey,

1 Sizin YMM olduğunuzu bilmiyordum yada şöyle sorayım YMM olduğunuzu nereden bilebilirim değil mi ?:confused:

2 İlgili kurumdan dediğim gibi daha önceki cevaplarımda 740'lı hesaplara alınarak muhasebe kaydını kapatmış olacağız.

3 Bu arada benim söylediklerim varsayım değil kanun maddesi üzerinden bildirim yapıyorum nasıl olurda kanun maddesine varsayım diyebilirsiniz şuan YMM olduğunuzu öğrendiğim için soruyorum bir YMM olarak ?

4 Bu cihaz her ne kadar şirket adına fatura edilmiş olsa dahi özünde bağışlanacağı belli olan bir cihazı nasıl olurda KDV'sini indirim konusu yapılabilir KDV'si indirim konusu yapılmamalıydı bu durumda yapılan işlem hatalı.

bu yazacaklarım benim düşüncem tabiiki uygulayıp uygulamamak size kalmış bence konuyu biraz daha araştırın bu işlemlerin nasıl yapıldığını yada YMM meslekdaşlarınıza yada bağlı bulunduğunuz odaya sorduğunuzda alacağınız cevabı merak ediyorum :)

ben bu konu hakında başka ekleme yapmayacak olup vereceğiniz cevapları sadece okuyacağım.

teşekkürler.

İyi Günler.

Önce indirir sonra ilave edilecek KDV olarak düzeltir, gayet te güzel olur. Eğer ortada 2 ayrı teslim olduğunu görüyorsak pek tabi ki de böyle olur. Neyse ben de uzatmak istemiyorum, artık okuyanlar hangimizin haklı olduğuna karar versin.

sayın koraykarakaya bey,

3 Bu arada benim söylediklerim varsayım değil kanun maddesi üzerinden bildirim yapıyorum nasıl olurda kanun maddesine varsayım diyebilirsiniz şuan YMM olduğunuzu öğrendiğim için soruyorum bir YMM olarak ?

İyi Günler.

şu kısmı düzeltmek isterim yanlış yazmışım.

3 Bu arada benim söylediklerim varsayım değil kanun maddesi üzerinden bildirim yapıyorum nasıl olurda kanun maddesine varsayım diyebilirsiniz şuan YMM olduğunuzu öğrendiğim için soruyorum ?

ben YMM değilim yanlış anlaşılmasın.

İyi Günler.

Ayırca şu yazdığınızla siz bile benimle aynı şeyi söylüyorsunuz.

"KDV Mükellefleri ilgili kanunun 17. Maddesi 1-2 (a) fıkrasında zikredilen kurum ve kuruluşlara bedelsiz olarak yaptıkları mal ve hizmetlere ilişkin olarak belgede gösterilen Katma Değer Vergisi indirim konusu edilemez.Bedelsiz teslimlere ait indirim konusu yapılamayan Katma Değer Vergisi ilgili kanunun 58. Maddesi gereği gelir ve kurumlar vergisi matrahının tespitinde gider olarak kabul edilebilecektir."

Belgede gösterilen KDV'nin indirim konusu yapılamaması için öncelikle belgede bir KDV'nin gösterilmiş olması gerekir.

sayın koraykarakaya,

yazmayacağım diyorum sizde bende uzatmayacağım diyorsunuz ama yazıyorsunuz bende duramıyorum yazdığınıza cevap yazmak durumunda kalıyorum:)

firma cihazı karşı taraftan alırken zaten alış faturasında KDV var fakat cihazı alan taraf KDV'sini indirim yapamaz bağış olarak vereceği için.

İyi Günler.

İyi Günler.

şu kısmı düzeltmek isterim yanlış yazmışım.

3 Bu arada benim söylediklerim varsayım değil kanun maddesi üzerinden bildirim yapıyorum nasıl olurda kanun maddesine varsayım diyebilirsiniz şuan YMM olduğunuzu öğrendiğim için soruyorum ?

ben YMM değilim yanlış anlaşılmasın.

İyi Günler.

Peki ben indirim konusu yapabilir mi dedim, ya da yaptıysa ilave KDV olarak dikkate alarak düzeltmesin mi dedim? Hayır her ikisini de kesinlikle söylemedim.

"ilk kayıt yapılırken 320/255 hesap çalıştırılması gerekiyordu KDV HESAPLAMASI YAPILMAYACAKTI. cümlesinden bu anlaşılmıyor ama, cihazı bağışçıya satan firma da KDV'siz fatura kessin gibi bir sonuç çıkıyor, dün geceden beri buna itiraz ediyorum, ama anlatamadım bir türlü.:)

sayın koraykarakaya,

cihazı bağışcıya satan firma neden satış faturasını KDV'siz düzenlesin (teknik terimlerle ifade edecektikya o yüzden kessin değil düzenlensin olmalı:))

tabiiki satış faturasında KDV uygulayacak fakat bağışcı faturayı kayıtlarına alırken KDV'sini dikkate almayacak bende bunu anlatamıyorum.

İyi Günler.

Arkadaşlar merhaba,
şirketimiz söz konusu makinayı kendisi kullanmak için satın almıştır.Ancak daha sonra ilgili makinayı üniversiteye bedelsiz olarak verdi.
Aldığımızda, 253-191 / 320 kaydı yaptık.
Yıl içinde olduğu içinde henüz amortisman hesaplamadık.
Bağış nedeniyle çıkış yaparkende 689/253-391 ilave ed.kdv....şeklinde yaptım.
Kaydı doğru yapıp yapmadığımdan emin olmak istemiştim.
Anladığım kadarıylada doğru.
Kurumlar Beyannamesinde de bu bağışın tamamını indirebileceğim konusunda sizden de fikir almak istedim.
Umarım bilgilerim aydınlatıcı olmuştur.
Saygılarımla

Doğru sayın Fadimex işlemleriniz. Verdiğiniz ek bilgilerden sonra benim de savunduğum görüşün doğruluğu anlaşılmıştır umarım.