fonradar

bağkur açılışı?

arkadaşlar merhaba

2006-01 ayında açılmış olan şahıs işletmesinde,işletme sahibi hiç bağkur açılış yapmamış.ve 01.10.2008 tarihinden önceki borçları ödemek istemiyor.01.10.2008 tarihinden itibaren borç çıkmasını istiyor. sorum şöyledir.

1-şimdi 21.10.2008 itibariyle bağkur açılışı için başvuruda bulunsak büyük bir ihtimalle açılış tarihinden itibaren (2006/01) borç çıkaracaktır. bunun önüne geçmek için yani 01.10.2008 itibariyle borç çıkartmak için napabiliriz. ayrıca biz 01.10.2008 den öncekileri ödemek istemiyoruz diye belirtmek mi gerekir.

teşekkür ederim.

Ynt: bağkur açılışı?

şu an için öyle bir lüksünüz yok maalesef vergi dairesi yada bağlı oldugunuz odadan getireceğiniz sigortalılık belgesinde 21.10.2008 yazıyorsa maalesef bağkur tescil tarihi olarak 21.10.2008 den başlatıcak sigortalılığınızı

FeaR Of DaRKNeSS ' Alıntı:
şu an için öyle bir lüksünüz yok maalesef vergi dairesi yada bağlı oldugunuz odadan getireceğiniz sigortalılık belgesinde 21.10.2008 yazıyorsa maalesef bağkur tescil tarihi olarak 21.10.2008 den başlatıcak sigortalılığınızı

Merhaba ;

Yazdığınız tarihler doğru mu ? Eğer doğru ise neden maalesef ?

a. Geçici md belirtilen 6 aylık sürenin bitmesini bekleyecek ve bittikten sonra 1/10 itibari ile kaydının yapılmasını sağlayacak.
b. vd/oda/sicil kaydını kapatacak. bir süre bekleyip tekrar açılış yapacak. vd yeni açılış tarihine göre 4-1/b sigortalılığı bildirimini yapacak.

6 aylık sürenin bitmesini beklemesi yeterli diye düşünüyorum.

Maliyet açısından düşünmek ve karar vermek gerek. a şıkkında 1/10 ila 6 ay sonrası arasında ödenmeyen prim için gecikme ödenecek, b şıkkında ise kapanış/açılış masrafları.

yani ben şimdi başvuru yapmış olsam geçmiş borçlarıda kabul etmiş oluyorum öylemi ozaman 30.04.2009 sonrasını beklemek gerekiyor demek oluyor değilmi arkdaşlar