fonradar

Bağkur Prim Borcu Ve 48. Madde Taksit Peşinatı Hakkında

Merhaba,

Az önce SGK borç sorgulama sayfası ( https://onlinetahsilat.sgk.gov.tr/WebTahsilat/index.jsf ) üzerinden borç sorgulaması gerçekleştirdim. Bağkur-Geçmiş Dönem seçeneği üzerinde 568,22₺ Prim Borcu gözükmekteydi ve son ödeme tarihi bugündü. Bu borcumu şimdi ödedim internet üzerinden. Yine başka bir borç daha; 4B Bağkur 6736 Yapılandırma olarak gözüküyordu, borç ise 655,64₺ idi. Geçmiş bir ayın bağ-kur borcunu yakın zamanda kanundan yararlanarak 18 aylık taksitlendirmiştim, sanırım bu borç taksit ödendikçe azalacak.

Asıl sorum şu, bu sayfa üzerinden BAĞ-KUR TP seçeneğiyle borç sorgulayınca başka bir borç daha çıkıyor 568,22₺ 48. Madde Taksit Peşinatı diye ve son günü bugün, bu borç nedir acaba? Bu ayın borcunu az önce ödedim ve aslında hiçbir borcumun olmaması lazım, taksitlerim kasım ayında başlıyor. 48. Madde Taksit Peşinatı nedir, ödemem gerekiyor mu yardımcı olabilecek var mı acaba? Çok teşekkür ederim.

Merhaba,

Az önce SGK borç sorgulama sayfası ( https://onlinetahsilat.sgk.gov.tr/WebTahsilat/index.jsf ) üzerinden borç sorgulaması gerçekleştirdim. Bağkur-Geçmiş Dönem seçeneği üzerinde 568,22₺ Prim Borcu gözükmekteydi ve son ödeme tarihi bugündü. Bu borcumu şimdi ödedim internet üzerinden. Yine başka bir borç daha; 4B Bağkur 6736 Yapılandırma olarak gözüküyordu, borç ise 655,64₺ idi. Geçmiş bir ayın bağ-kur borcunu yakın zamanda kanundan yararlanarak 18 aylık taksitlendirmiştim, sanırım bu borç taksit ödendikçe azalacak.

Asıl sorum şu, bu sayfa üzerinden BAĞ-KUR TP seçeneğiyle borç sorgulayınca başka bir borç daha çıkıyor 568,22₺ 48. Madde Taksit Peşinatı diye ve son günü bugün, bu borç nedir acaba? Bu ayın borcunu az önce ödedim ve aslında hiçbir borcumun olmaması lazım, taksitlerim kasım ayında başlıyor. 48. Madde Taksit Peşinatı nedir, ödemem gerekiyor mu yardımcı olabilecek var mı acaba? Çok teşekkür ederim.

Bağkur 48. Madde taksit peşinatı eğer geçmişten borcunuz varsa ve ödemekte sıkıntı çekiyorsanız gündemde herhangi bir af yasası olmasa da belli bir peşinat ödeyerek borcunuzu taksitlendirebilirsiniz bu genel bir kanundur,tabi faiz silmem diye bir şey yok bunda olan borcu taksitlendirebilirsiniz sadece,insanlar o yüzden bunu tercih etmek yerine 6736 gibi kanunların çıkmasını beklerler.Şimdi dediğiniz sistemde eğer geçmiş borcunuzu ödedim diyorsanız,otomatikman o dediğiniz bağkur tpde de borç gözükmemesi gerekir diye düşünüyorum güncelleyip bakın isterseniz

Ödemeler sisteme ertesi gün geçiyor. O yüzden bugün borç gözükür ödeseniz dahi. Araya hafta sonu giriyor. Pazartesi bakarsanız borcunuz gözükmez.

Teşekkür ederim cevaplarınız için, şimdi tekrar kontrol ettiğimde 48. madde ve Prim borçlarının ikisinin birden silindiğini görüyorum.

Merhaba;

Bağkur borçlarını yapılandırmak için nasıl bir yol izlememiz gerekiyor? İlgili formu bulamadım.

E-devlet üzerinden ön bilgi veriyor, borcu gösteriyor, taksit tutarlarını vs. gösteriyor ancak, müracaat yapamıyorsunuz diye biliyorum.

İnternet Bankacılığından çıkıyor, ancak her bankada var mı bilmiyorum.E-devletten KREDİ KARTI ile ödeme kısmından yatırabilirsiniz.