Bağkur Primlerinin Silinmesi Hk.

SinanN

Katkı Sunan Üye
Merhaba Sayın üstadlarım;

Bir mükellefim haziran sonu işyerini kapattı. 9 yıllık iş hayatını sona erdirdi. Son iki senedir bağkur primini ödeyemedi. Borç gözüküyor. Şimdi sigortalı işe başladı. Benim sormak istediğim son iki yıldır ödeyemediği bağkur primlerini sildirebilir mi? Bunun için yapması gerekenler nedir? Yani mükellef bağkur borcunu düşürebilir mi?
Cevap için şimdiden teşekkür ederim.

Merhaba
Bağkur primlerinin sildirilmesi ancak bu konuda yasa çıkarılırsa olur.Aksi halde,şu an için keyfi olarak sildirmek mümkün değil.Geçmişte 2 defa bu uygulama yapıldı.İkisinde de vergi affı yasası içinde yer almıştı ve belli bir tarihe kadar müracaat etme şartı vardı.
Ayrıca primlerin sildirilmesi, bağkurluluk süresinin de sildirilmesi demek olduğunu tekrar hatırlatalım.

Daha önceki çıkan yasalarda dilekçeye gerek kalmadan 1 yıldan fazla borcu olanların hizmeti ile birlikte silmişlerdi.

İcra gelen oluyor mu ? Bağkur nedeni ile yoksa sadece emekli mi olunmuyor ?
Ben de ödemeyeceğim de :)

İcraya geldiklerini görmedim bugüne kadar. Hatta banka-araç-gayrimenkul hacizi-blokesi de yapmıyorlar. Ama yapmayacakları anlamına gelmez tabi. Özellikle banka hesaplarına bloke koyma işlemlerini ilerde yapabilirler.