Bağkur Yaşlılık Aylığı Anneye Bağlatma

Bağkur'dan yaşlılık aylığı almakta olan biri vefat ettikten sonra bu maaş annesine bağlanabilir mi?

Ynt: Bağkur Yaşlılık Aylığı Anneye Bağlatma

başka hak sahibi yoksa( eşi-çocuğu), hak sahibi olarak başka geliri olmayan anneye aylık bağlanabilir.

Ynt: Bağkur Yaşlılık Aylığı Anneye Bağlatma

Bekarım, Çalışıyorum. Anne ve Babamdan Önce Ölürsem Onlara Aylık Bağlanır mı?

cevap şükrü kızılot

Soru sahibimiz çok duyarlı, heralde annesine de çok düşkün, bazen annesine çok düşkün olanlar, kolay kolay da evlenemiyorlar. Veya anneleri de oğullarına kolay kolay kız beğenmiyorlar. 36 yaşına geldim hiç evlenmedim dediğine göre bu ikisinden biri olabilir. Şimdi diyor ki ben işimle iş gereği gidiyorum, seyahat ediyorum. Ya bana bir şey olursa. Belli ki annenin babanın da giderlerine katkıda bulunuyor çalışarak. Hayırlı bir evlat. O kadar hayırlı ki öldükten sonrasını bile düşünecek kadar. Allah uzun ömür versin soru sahibi okuyucumuza. Hatta iyi de bir evlilik nasip etsin. Mutlu da bir yaşamı olsun. Ama sorusunun cevabına gelelim. Eğer bekar iken ölürse, o zaman anne ve babanıza duruma göre aylık bağlanır, duruma göre aylık bağlanmaz. Yani mutlaka bağlanır diye bir şart yok. Burada bir ölçü var. Anne ve babanızın aylık gelirine bakılıyor. Anne ve babanızın aylık geliri aylık asgari ücretin net tutarından fazla ise, örneğin bugün itibariyle 477 liradan fazla ise aylık bağlanmaz. Ama 477 liradan az ise, örneğin annenizin hiç geliri yoksa veya ayda 200 lira geliri varsa annenize bağlanır. Babanıza da bağlanır, asgari ücretin net tutarından düşük ise. Yani demek ki bekar bir erkek öldüğünde, anne ve babasına, belirli koşullarda, aylık bağlanabiliyor.