bagkurlu kişinin sigortalı olması

furkan yasar

Katkı Sunan Üye
pazarcı olan samsunda bir kişi bursadaki firmamıza başvurdu onu işe alıp sigortalı yapmamız gerekecek firmamıza bag-kur sigortalılık belgesi (1479 sayılı kanuna göre) bir evrak getirdi bu evrakta maliye bakanlığı esnaf sanatkarlar odası meselek odalarından kaydının silindiği tarihleri var bizim
1.bu kişinin bagkurlu olmadan ssk numarası varmış aynı numaradan mı yapacaz

2. bagkurdan kapanışla ilgili ve gün dökümüyle ilgili samsundan evrak alınacak mı

kısacası yapmamız gereken nedir

sayın furkan yaşar

calışanın var olan ssk numarasından sigorta girişini yapabilirsiniz
işverenin bagkurla herhangi bir ilgisi yoktur tamamen sahısa aittir
tbi bagkurunu kapatmış olması sahıs için iyidir emekli olacagı zaman bagkur ve ssk toplanıp emeklı olabilir

saygılarımla
taner ozturk

anlamdıgım bi olay var bagkur kapanışı yapmazsak ssk nasıl başlatacaz diğer tarftandan bagkur tahakkuk etmezmi o kişiye

saygılarımla

sayın furkan yaşar

sahıs bag kur a kapanısını verdiyse ssk girişini yapabilirsiniz

saygılarımla
taner ozturk

sayın furkan bey o kişinin bağkurlu olması sizin açınızdan önemli değil o kişinin çalışabilmesi için ssk lı olması zorunludur o yüzden eski ssk sicil numarası ile ssk ya kayıt etmeniz gerekir.ama daha sonra bağkur.a ssk giriş tarihinden itibaren kapatırması gerekir sayet işyerini kapatmış ise kapatış tarihi itibariyle kapatır ayrıca bağkur primi ödemez. saygılarımla

aynı durum kendi başıma geldiği için biliyorum işyeri beni hemen ssk lı göstermişti ama ben bağkur kaydımı kapatmamıştım hatta orayada bir ay felan para yatırdım..
Ama bu işyerini bağlayan bir durum değil diye biliyorum...