fonradar

Bağkurlu kişinin Ssk' sız olarak çalıştırılması.?

bağkurlu olan bir kişiyi yanımda çalıştırmaya başladım ve vergi dairesi yoklamasında da yazıldı yanımda çalıştığı
bağkurlu olduğu için sigorta yapmıyorum ancak vergisini ödemek zorumdamıyım bu konu hakkında yardımcı olursanız sevinirim..
ödeyeceksem ne şekilde ödeyeceğim..

Forum?da konularınızı doğru kategorilere açınız.!
Lütfen Forum Kuralları' na uyunuz.!

Ynt: Bağkurlu kişinin Ssk' sız olarak çalıştırılması.?

Yanınızda çalıştırdığınız kişiyi, Sigortalı yapmak zorundasınız.!
Kişi bağkurlu diye ssklı yapılmaz diye bir kaide yok.
Hangi vergisinden bahsediyorsunuz.? O kısmı tam anlamadım.!

Yanınızda çalışmadan önce bağkurluluğu var olduğu için ssk yapılamaz. Bağkur son bulursa o zaman ssk yapılır. Bordroda sadece vergi kesintileri yapılır ve muhtasarla beyan edilerek ödenir.

Yalnız ssk yönünden bakmayın. Bordro yapılabilmesi için iş kanuna uygun olmaı gerekiyor.
Sonradan yersiz ödenen ssk primleri geri alınabilir.

5510 sayılı Kanun

MADDE 53- (Değişik birinci fıkra: 17/4/2008-5754/33 md.) Sigortalının, 4 üncü maddenin birinci fıkrasının (a), (b) ve (c) bentlerinde yer alan sigortalılık hallerinden birden fazlasına aynı anda tabi olmasını gerektirecek şekilde çalışması halinde; öncelikle aynı maddenin birinci fıkrasının (c) bendi kapsamında, (c) bendi kapsamında çalışması yoksa ilk önce başlayan sigortalılık ilişkisi esas alınarak sigortalı sayılır.

bu maddeye göre sigortalı yapılmayacağı kanısına vardım ancak
vergi konusunu netleştiremiyorum

nguroy ' Alıntı:
Yalnız ssk yönünden bakmayın. Bordro yapılabilmesi için iş kanuna uygun olmaı gerekiyor.
İş kanunu ayrıdır sgk kanunu ayrı. İş sözleşmesi ile çalıştırılan bir kişi için iş kanunu gerekleri yapıldığı gibi sasyal güvenlik yönündende sgk kanununa bakılır. SGK kanunda sigortalılıkların çakışması md. gayet açıktır. Bordroda sadece vergiler kesilir. Buradaki risk çalışan kişinin bağkurluluğunun son bulmasını işv. zamanında bildirmemesidir.

kbrs16 ' Alıntı:
nguroy ' Alıntı:
İş kanunu ayrıdır sgk kanunu ayrı. İş sözleşmesi ile çalıştırılan bir kişi için iş kanunu gerekleri yapıldığı gibi sasyal güvenlik yönündende sgk kanununa bakılır. SGK kanunda sigortalılıkların çakışması md. gayet açıktır. Bordroda sadece vergiler kesilir. Buradaki risk çalışan kişinin bağkurluluğunun son bulmasını işv. zamanında bildirmemesidir.

İş kazası durumunda işveren için risk olabilir. Çakışma konusunda kanun ters örnekleri vermiş. Bağkurlu birinin geçici ssk lı çalışmasını pek anlatmamış

Uygulamada önceki güvenlik rejimin devam edeceği doğrudur. Yoruma muhtaç bir konu. Anck uygulamada eğer bağkur önce ise ve çdemeye devam etmiş ise ssk primleri iade ediliyor.

o zaman ben vergi ödemem için önce ssk lı yapacam ssk ödeyecem vergi ödeyecem sonra ssk yı geri mi isteyeceğim yersiz ödemeden dolayı...

direkt basit bir bordro hazılayıp vergisini ödesem iş kanunu yönünden aykırı oluyor deil mi ??

Yani çok net değil.
Huzur hakkı bordorsu yapılırken ssk ödenmez. Ancak huzur hakkı iş akdine dayanarak ödenmiyor. Vekalet akdi ile ödeniyor.

İş kazası beni düşünürüyor. İşverenin kusursuz sorumluluğu vardır. Yani hiç bir kusuru olmasa dahi işveren sorumludur. Ayrıca tehlike dereceleri var. Her işin tehlikesi aynı değildir. Bazıları fazla iş kazası primi ödere bazıları daha az.
İş kazası durumunda bu kişi şahsi olarak bağkurlu ama ne iş kazası primi ödemiş ne de meslek hastalığı demezler mi?

Eski adı bağkur yeni adı 4/b olan sigortada da iş kazası meslek hastalığı primi kesiliyor. Eğer sigortalılıkların çakışması md kanuna koymasalardı karmaşık bir durum olurdu. Ancak var olan md göre hareket etmek şart. Sigorta denetiminde "bağkur kaydı devam eden birinden ssk kesintisi yapmışsınız. Defter kayıt ve belgeleriniz hatalı." deyip ipc keserlerse ne olacak?

Başımıza geldi. Böyle olmuyor. Siz gereksiz fazla tahslat yapmışınız iade edin diyorlar.