Bağkurumu nasıl sonlandırabilirim.?

1985 senesinde ssk girişim var. 1996 senesine kadar aralıklarla prim ödemesi yapılıyor. 1996/08 de ltd şirket açılması ile birlikte zorunlu bağkurluluk başlıyor. 2004 senesine kadar bağkur prim ödemesi yok. 30. 04 2004 de borçumu kapattım. 2005 senesi şubat ayına kadarda bağkur primi ödemeye devam ettim. Ltd şirketi ortaklarla olan sorun dolayısıyla kapatamıyorum. 11.05 2004 senesinde açıp, 28.09.2005 senesinde sonuçlanan şirketin feshedilmesine ilişkin kazanılan dava var, ancak şirket kapatılmadı. Faailiyeti ise 1999 senesinden beri yok. 1999 senesinden bu yana İş buldukça ssk lı olarak çalışıyorum. Şuanda çalışmaya devam ediyorum.
Bağkurluluğu nasıl sonlandırabilirim. Ödediğim primleri yakmadan, bütün sgk yı biraraya toplama yolu var mı?
Tek derdim, bağkurluluğumun sona erip ssk dan emekli olabilmem. Yardımcı olabilirseniz çok makbule geçer. Saygılarımla.

Ynt: Bağkur sorunu

Kusura bakmayın cevap alabilmek ümidiyle yukarı taşıyorum..

Ynt: Bağkurumu nasıl sonlandırabilirim.?

Şirket ortaklığınızı sonlandırmadan bağkuru sonlandıramazsınız.
Neden kazandığınız bir dava varken bunu sonlandırılması yolunda uygulatamıyorsunuz.? Mahkeme kararını ticaret sicile gösterin, ve şirketin kapatılmasını isteyiniz.!

Birde şirket tasfiyedemi değilmi, eğer tasfiyede ise, ortakları eğer bir ssklı işte çalışırsa bağkurluluğu ssklı işe başladığı tarih itibari ile kapatılabilir.Bilginize!
Tabi sigortalılığınıza ara vermemelisiniz, şirket ticaret sicil kaydı devam ettiği sürece.Yoksa ssklığınız kesintiye uğradığı zaman, bağkurluluğunuz yeniden aktif olması gerekir.!

elimde mahkeme kararı var ancak, şirketin adına tayi edilen bilirkişi vefat etti, yenisi tayin edilmesi ve bizde üzerine gidemedik. ( maddi imkanlar nedeniyle) .Ancak ssk şirket açıkken sürekli aralıklarla ödeniyor çünkü iş bulduklça çalıştık. Şimdi eğer af çıkmazsa, bizde bağkurluluk ödediğimiz primlerde yansın desek ssk emeklisi olamazmıyız şu durumda.

Ssk günleriniz emekliliğiniz için yeterli bile olsa, bağkurunuz açıkken ve borcunuz varken emekli olamazsınız.!
Bence yapmanız gereken, mahkeme kararını kullanarak 2005 itibari ile şirketi kapattırmak.Sonrasında problem kalmaz zaten.
O zaman ikinci bir yol var, borçtan kurtulmak için.Bağkurda 5 yıl ve üzeri borcunuz varsa günlerinizden vazgeçerek prim borcunuzun silinmesini isteyebilirsiniz.2010-2005=5 yıllık dönemi sildirebilirsiniz.
Ama sonuçta 2011 den sonra tekrar bağkur borcu işleyecektir, şirketi kapatmadan rahat uyku uyuyamazsınız gibi geliyor.!

Çok teşekkür ederim, saygılarımı sunarım.

bu ikinci yol hala geçerli midir?. Yani 5 yıl ve üzerinde bağkur borcumuz var gerçekten. Ama bu yönde bir uygulama yapılıyor mu? bu konuda eminmisiniz?

En son bildiğim hala yapılıyor, isteğe bağlı olarak dilekçe ile müracat ediyorsunuz.Hatta bağkur kendi bile tespit ettiği zaman silebiliyor.

ZİNDAN ' Alıntı:
En son bildiğim hala yapılıyor, isteğe bağlı olarak dilekçe ile müracat ediyorsunuz.Hatta bağkur kendi bile tespit ettiği zaman silebiliyor.

Bu uygulama en son 30.04.2008 tarihi itibariyle 5 yılı aşan prim borcu bulunanlara uygulandı. Şimdi böyle bir durum yok.

Sizin durumunuzda ödenen ssk primleri ssk'dan emekli olmanıza etki etmez. Çünkü şu anda bağkur şartlarına tabi olarak emekli olacaksınız. Ancak adınıza ödenen ssk primleri bağkur prim borçlarınızdan mahsup edilir.
Şirket tasfiye halinde ise ssk'lı çalışmaya başladığınızda bağkuru durdurabilirsiniz.

peki bu mahsuplaşma için ne yapmalıyım? bu ssk gibi bir kurumun primleri devretmesine bağlı, böyle ağır işleyen bir kurum bunu istediğimizde yapar mı?

REVİZYON ' Alıntı:
Sizin durumunuzda ödenen ssk primleri ssk'dan emekli olmanıza etki etmez. Çünkü şu anda bağkur şartlarına tabi olarak emekli olacaksınız.

Anlamadım.Neden etmesinki.?

şuanda henüz kesintisiz 60 ay ssklılık şartını kazanamıyoruz. Yani geriye dönük ssk primimiz 50 ay civarında. Bu halde ssk yinede bu devri gerçekleştirebilir mi?
Muhasebecim bağkur ile görüştü, ancak oradaki memurlar, 60 ay ssk primi kesintisiz değil o nedenle böyle bir devir yapılamaz demişler. şirket tasfiyede değil ama girecek. Bu mahsuplaşma olur ise ve yinde ssk emeklisi olmak istersek, olabirilirmiyiz?

ZİNDAN ' Alıntı:
REVİZYON ' Alıntı:
Sizin durumunuzda ödenen ssk primleri ssk'dan emekli olmanıza etki etmez. Çünkü şu anda bağkur şartlarına tabi olarak emekli olacaksınız.

Sn. Zindan

Kişinin bağkurluluğu devam ederken ssk'lı olarak çalışmaları olmuş. Dolayısıyla bağkur devam ederken ssk'lı çalışmaları boşa gidiyor ve Ssk hizmetleri iptal edilerek ssk primleri bağkur borçlarına mahsup ediliyor. emeklilik hesabında bağkur günleri dikkate alınıyor.

kuzey68 ' Alıntı:
şuanda henüz kesintisiz 60 ay ssklılık şartını kazanamıyoruz. Yani geriye dönük ssk primimiz 50 ay civarında. Bu halde ssk yinede bu devri gerçekleştirebilir mi?
Muhasebecim bağkur ile görüştü, ancak oradaki memurlar, 60 ay ssk primi kesintisiz değil o nedenle böyle bir devir yapılamaz demişler. şirket tasfiyede değil ama girecek. Bu mahsuplaşma olur ise ve yinde ssk emeklisi olmak istersek, olabirilirmiyiz?

Siz şirketten kurtuluncaya kadar ssk'lı olarak çalışmaya devam edin. Daha sonra şirketten kurtulunca bağkur kaydınızı sildirirsiniz ve daha sonra ssk, bağkur sürelerinin çakışmalarından dolayı primlerinizi bağkur borçlarınızdan mahsup ettirirsiniz.

Sayın revizyon,

öncelikle teşekkür ederim, bilgiler için. Çalışmaya devam ediyoruz, yalnız, bağkura mahsup yapıldığında ssklı değil bağkur emekliliği mi kazanıcaz, yani ssk lı olarak emekli olmak için ne yapabiliriz? Birde bu mahsuplaşma sırasında, ortaya büyük borç farklılıkları çıkar mı? yoksa primler birbiriyle örtüşür mü?. Eşiminde durumu benimkiyle aynı, onun 51 ayı olmuş yani şirket tasfiyeye girdiği sırada 60 ay ssklılık ( devamsızlığı tutturacak) acaba o durumda onunkini mahsuplaşma değilde bağkurluğu sildirme yoluna gidebilir miyiz?

REVİZYON ' Alıntı:
ZİNDAN ' Alıntı:
REVİZYON ' Alıntı:

Sn. Zindan

Kişinin bağkurluluğu devam ederken ssk'lı olarak çalışmaları olmuş. Dolayısıyla bağkur devam ederken ssk'lı çalışmaları boşa gidiyor ve Ssk hizmetleri iptal edilerek ssk primleri bağkur borçlarına mahsup ediliyor. emeklilik hesabında bağkur günleri dikkate alınıyor.

Mahkeme kararı ile şirketi kapattırırsa yada bağkur hizmet yıllarını ve borçlarını sildirebilirse ssklı yıllarını kullanabilir.Ancak bunlar gerçekleşmez ise dediğiniz gibi çakışma var.Ancak bağkur borcuna mahsup yaptırır.

Kolay gelsin.