Bağlı Ortaklık

msecgin88

Üyeliği Durduruldu
Üyeliği Durduruldu
Arkadaşlar Merhaba,

Size bir sorum olacak Çalıştığım şirket başka bir şirketi satın aldı(yani bağlı ortaklık)

Şirketin Sermayesi 1.200.000,00 TL ödenmiş sermayesi 300.000,00 TL Ödenmemiş sermayesi: 900.000,00 TL
Bu şirketin bağlı ortaklık kaydı
......................./.......................
245 1.200.000
246 1.200.000
...................../.......................

şeklinde yaptım.

Şirketin Satış sözleşmesinde 400.000 TL olarak yapılacaktır. şirketin normalde 900.000. TL ödenmemiş sermayesi var ödenmemiş sermayeyi ödemek kimin sorumluluğundadır. Bu surumla ilgili muhasebe kayıtları nasıl olmalıdır.
Not. 100.000 TL ödenmiş sermayaden fazla ödenmiştir.

Sayın msecgin88,

Öncelikle kaydınız yanlış. Şirketi satın almazsınız hisselerini satın alırsınız. Şirketin tüm hisselerini mi satın aldınız bunu da belirtmemişsiniz. Bu bilgileri tamamlarsanız daha doğru cevaplar verebiliriz.

Bağlı Ortaklık
Arkadaşlar Merhaba,

Size bir sorum olacak Çalıştığım şirket başka bir şirketin tamamını satın aldı(yani bağlı ortaklık)

Şirketin Sermayesi 1.200.000,00 TL ödenmiş sermayesi 300.000,00 TL Ödenmemiş sermayesi: 900.000,00 TL
Bu şirketin bağlı ortaklık kaydı
......................./.......................
245 1.200.000
246 1.200.000
...................../.......................

şeklinde yaptım.

Şirketin Satış sözleşmesinde 400.000 TL olarak yapılacaktır. şirketin normalde 900.000. TL ödenmemiş sermayesi var ödenmemiş sermayeyi ödemek kimin sorumluluğundadır. Bu surumla ilgili muhasebe kayıtları nasıl olmalıdır.
Not. 100.000 TL ödenmiş sermayaden fazla ödenmiştir.

Sayın msecgin88,

Satın aldığınız hisseleri satın alma bedeli ile 245 hesaba, tabi nasıl satın aldınızsa karşılığını o hesaba yazacaksınız ( kasa/senet/çek). Her satın alma satın alma bedeli ile kayda geçirilir. Bu tutarın şirketin sermaye toplamı ile de ilişkisi yoktur. Satın aldığınız kişiler arasına tüzel kişilik varsa onların fatura düzenlemesi gerekir, bu faturalar KDV'ne tabi olmayacaktır.

Son düzenleme:
Şirketiniz, diğer bir şirketin hisselerini, ortaklarından hisse devri (satın alma) alarak o şirketin sahibi olmuştur. Bu nedenle şirketiniz öncelikle o ortaklara borçlanır. Satış tutarının 400.000 TL.sini ortaklara, 900.000 TL., sini de bağlı ortaklara ödeyeceksiniz.
245 hesaba 1.200.000 B
245 Hesaba 100.000 B (şirketin sermayesinden fazla ödenen kısmı alt hesapta takip etmekte fayda var.)
246 Hesaba 900.000 A
336 Hesaba 400.000 A
Hisseleri alacak şirketin yönetim kurulu kararı alması gerekir. Ayrıca ortaklar arasında hisse devir sözleşmesi yapılması ve, o şirketin hisse devrini onaylayan yönetim kurulu kararı alması gerekir.

Şirketiniz, diğer bir şirketin hisselerini, ortaklarından hisse devri (satın alma) alarak o şirketin sahibi olmuştur. Bu nedenle şirketiniz öncelikle o ortaklara borçlanır. Satış tutarının 400.000 TL.sini ortaklara, 900.000 TL., sini de bağlı ortaklara ödeyeceksiniz.
245 hesaba 1.200.000 B
245 Hesaba 100.000 B (şirketin sermayesinden fazla ödenen kısmı alt hesapta takip etmekte fayda var.)
246 Hesaba 900.000 A
336 Hesaba 400.000 A
Hisseleri alacak şirketin yönetim kurulu kararı alması gerekir. Ayrıca ortaklar arasında hisse devir sözleşmesi yapılması ve, o şirketin hisse devrini onaylayan yönetim kurulu kararı alması gerekir.

Teşekkürler. Bende 245 alt hesap açma yerine 131 ortaklardan alacakları kullandım. 245 hesap ana hesap bazında baktığında sanki şirketin sermayesi 1.200.000 yerine 1.300.000 TL oluyor o yuzden sermaye artırımı yapmış gibi olur diye düşündüm . Bilmiyorum. Doğru düşünmüşmüyüm.

Hisse senetleri nominal değeri ile değil, maliyet (alış) bedeli ile değerlenir. Bu nedenle bahsettiğim şekilde yapılması gerekir. Nasıl ki borsada işlem gören hisse senedini alış bedeli ile kayıtlara alıyorsanız bu işlem de çok farklı değil.

Sayın msecgin88,

Bu başlığı sanırım iki kez açmışsınız. Diğer başlıkta bülent249 arkadaşımız da cevap vermiş, yalnız orada verilen cevap da bilgi de yanlış. Hisselerini satın aldığınız şirketin sermayesine göre kayıt yapamazsınız. Özellikle uyarırım. Diğer tarafta da ayrıca yazmayacağım.

Moderatörler iki başlığı birleştirebilirlerse daha iyi olur sanırım.

Sayın msecgin88,

Bu başlığı sanırım iki kez açmışsınız. Diğer başlıkta bülent249 arkadaşımız da cevap vermiş, yalnız orada verilen cevap da bilgi de yanlış. Hisselerini satın aldığınız şirketin sermayesine göre kayıt yapamazsınız. Özellikle uyarırım. Diğer tarafta da ayrıca yazmayacağım.
Sn.Simkeşyan doğru cevabı halen öğrenemedik)

Biz şirketin artık bir ortağıyız ve şirketin sermaye taahhüdü var sonuçta bu sermaye taahhüdünden den fazla ödeme yaptığında şirket bunu ortaklara borçlar hesabında tutmayacak mı bu şirket anonim değil limited şirket

Arkadaşlar Muhasebe kayıtları konusunda bide ben Öneride bulunmak isterim izninizle,

------
245 1.300.000 (b)
246 900.000(A)
102 400.000(A)
------
960 1.200.000(B)
991 1.200.000(A)
------

sizin cevabınızda şirketin sermayesi 1.300.000 ama şirketin asıl sermayesi 1.200.000 olması gerek sıkıntıda bu zaten sermaye 1.200.000 ödenmemiş sermaye 900.000 tl yanı ödenmesi gereken 300.000 TL olması gerekirken şirket 400.000 TL ödemiş fazladan ödenen 100.000 TL problem bu zaten

Sayın bulent249,

Öncelikle daha önce yazdıklarımı da buraya aktarayım ;

"Sayın msecgin88,

Öncelikle kaydınız yanlış. Şirketi satın almazsınız hisselerini satın alırsınız. Şirketin tüm hisselerini mi satın aldınız bunu da belirtmemişsiniz. Bu bilgileri tamamlarsanız daha doğru cevaplar verebiliriz.

Sayın msecgin88,

Satın aldığınız hisseleri satın alma bedeli ile 245 hesaba, tabi nasıl satın aldınızsa karşılığını o hesaba yazacaksınız ( kasa/senet/çek). Her satın alma satın alma bedeli ile kayda geçirilir. Bu tutarın şirketin sermaye toplamı ile de ilişkisi yoktur. Satın aldığınız kişiler arasına tüzel kişilik varsa onların fatura düzenlemesi gerekir, bu faturalar KDV'ne tabi olmayacaktır."

Hisse satın almak ödenmemiş sermayeye karşı sorumlu olmak anlamına gelmez. Bu konu AŞ'ler için farklı LTD'ler için farklıdır. İlk sorduğum soru bu çözümün temel noktasını oluşturuyordu. Hisselerin tamamı mı alındı diye. Peyder pey alınacağını söyledi arkadaşımız. Ben şirketin AŞ olduğunu tahmin ediyorum.

Esas mesele ödenen bedel değil alınan hisse adedidir. Durum hisse adedine göre çözümlenir. Hisseleri aldığınızda ödenmemiş sermayeyi taahhüt etmiş sayılmazsınız, çünkü ortaklar arasında dağılım değişecek ve yeni bir apel ( ödemeye çağrı ) durumu ortaya çıkacaktır. Bunların gerçekleşmesi için şirkete müracaat / hisselerin pay defterine kaydı / ve tahhüt işlemlerinin de gerçekleşmesi gerekir.

İşte bunlar sağlandığında ilk alımdaki;

245 / (100 / 102 / 121) hesap yanında
245 / 246 hesap gerçekleşir.

Buradaki bedel ise daha önce de söylediğim gibi ödenmiş ödenmemiş sermeyenin anlık durumu ile ilişkilendirilmez.

Sayın msecgin88,

245 hesapta şirketin hisse oranı gözükeceğini kim söylediyse yalan. Hissenin Alış değeri üzerinden kayıt yapılır. Sermaye tutarınıda nazım hesaplarda takip edersiniz.

Sayın msecgin88,

245 hesapta şirketin hisse oranı gözükeceğini kim söylediyse yalan. Hissenin Alış değeri üzerinden kayıt yapılır. Sermaye tutarınıda nazım hesaplarda takip edersiniz.

Sayın uğurcadir,

Doğru 245 hesapta hisse oranı gözükmez. Sadece aldığınız hisselerin maliyeti görünür. Ancak Nazım hesaplarda takip etmenin gereği de pek yok, eğer bir kısım hisse almışsanız ( bağlı değil iştirak) . Bilanço dipnotlarında bunlarla ilgili bilgi alanı var. Ayrıca artık "Bağlı Ortaklık" raporu da zorunluluklarımız arasında , orada çok daha ayrıntılı bilgi vermek zorundasınız. Yılsonu yaklaşıyor yeri gelmişken bu ve benzeri raporları da hatırlatayım dedim.

arkadaşlar konu 2013 yılında açılmış ama aklıma takılan bir şey var. sermayesi 2000 tl nominal bedelli ve 500 tl si ödenen bir şirketin tüm hisseleri başa bir tüzel kişi tarafından 1000 tl ye devralındığında 245 (b) 1000 tl 102(A) 1000 yaparsak,
daha sonra bağlı ortaklık adına ödenecek olan sermaye taahhüdünün kalan kısmı 1000 tl nasıl ödenecektir?
bir şekilde alım bedelinden hariç sermayesini tahakkuk etmek gerekir mi gerekirse kayıt nasıl olmalıdır?