Banka Döviz Kuru

mursey2001

Katkı Sunan Üye
Merhabalar

benim bildiğim ve buradaki bilgileri yorumladığım şekilde döviz hesabındaki gelen havale,giden havale vb. işlemler tcmb döviz alış kuru olarak biliyorum. başka muhasebeci arkadaş ise nakden elimize geçmeyen bankada döviz olarak işlem görmüş gelen giden kalemler efektis döviz satış kuru olacağını söylüyor. Bu konuda yardımcı olur musunuz? hangi sayılı kanun olduğunun bilgisini bilen var ise öğrenme şansım olabilir mi?

VUK md. 280 ile ilgili tebliğler ve özelgelere bakabilirsiniz. Söyleyen arkadaş ortaya karışık söylemiş. Efektif satış mı döviz satış mı onu anlayamadım ama döviz alış ile değerlemeniz gerekmekte. Yalnız banka ile aranızda bir anlaşma varsa ve bu anlaşmada böyle bir işlemde uygulanacak kur belirlenmişse belirlenmiş bu kuru kullanabilirsiniz.

Merhabalar

benim bildiğim ve buradaki bilgileri yorumladığım şekilde döviz hesabındaki gelen havale,giden havale vb. işlemler tcmb döviz alış kuru olarak biliyorum. başka muhasebeci arkadaş ise nakden elimize geçmeyen bankada döviz olarak işlem görmüş gelen giden kalemler efektis döviz satış kuru olacağını söylüyor. Bu konuda yardımcı olur musunuz? hangi sayılı kanun olduğunun bilgisini bilen var ise öğrenme şansım olabilir mi?

Sayın mursey2001

404 sıra no lu VUK Genel Tebliğinde;

130 Sıra Numaralı Vergi Usul Kanunu Genel Tebliği ile 27/12/1998 tarihli ve 23566 sayılı Resmî Gazete'de yayımlanan 217 Seri Numaralı Gelir Vergisi Genel Tebliğinde belirtildiği üzere değerleme günü itibariyle Maliye Bakanlığınca kur ilan edilmediği durumlarda T.C. Merkez Bankasınca ilan edilen kurların esas alınması gerekmektedir. Bu şekilde yapılacak değerlemelerde efektif cinsinden yabancı paralar için efektif alış kurunun (bulunmaması halinde döviz alış kurunun), döviz cinsinden yabancı paralar içinse döviz alış kurunun uygulanacağı tabiidir.

Ancak, vergi uygulamaları açısından, bankaların 31/12/2013 tarihi itibariyle yapacakları değerleme sırasında bu Tebliğ ile belirlenen kurlar yerine, T.C. Merkez Bankasınca belirlenen esaslara uygun olarak tespit ettikleri ve fiilen uyguladıkları alış kurlarını esas almaları gerekmektedir.

İyi Günler.

Efektif=banknot (basılı para), döviz ise hesabi kayıtlar içindir.
Kanunlarımızda döviz büfesi olarak geçen yerler aslında efektif alım/satım işlemi yapmaktadır.

cevaplarınız için çok tşk ediyorum.

söylediğiniz maddeleri gösterince onlar kur değerlemesi için,yıl içinde gelen , giden döviz havaleler için geçerli değil diyor. bunlar içinde geçerli değil mi?