Banka Hesap Ekstrelerinin Muhasebeleştirilmesindeki Zorluklar

Sayın tugcik,öğrenmek istediğiniz bu muydu?
Hiçbir fikrim yok derken bunu mu kastediyodunuz :)

Banka ekstreleri gerçekten çok zor ve karışık. Her bankanın kendine göre açıklaması ve keyfi uygulaması var maalesef.Mükellefin ekstresini vermek istememesi ayrı bir sorun.
Ben şunu sormak istiyorum.Mükellefin bir banka hesabı var. Bir de yatırım hesabı var. Bu hesabından yatırım hesabına aktarmalar yapıyor. Yatırım hesabından da (yada vadeli hesaptan) bu hesaba. Ekstresini aldım. Fakat yatırım hesabını göndermek istemiyor. Bazıları ayrı bir hesap yok diyor. Yatırım hesaplarını nasıl yapıyorsunuz. Bu hesabı işlemezsem banka ekstresi de yatırım hesapta eksik kalacak. Elimde işleyeceğim bir ekstre yok.Ne yapabilirim.

Mükellef yatırım işleri için ticari hesabından ayrı mevduat hs açtırması gerekir. Değilse yatırım hs yapılan tüm işlemlerin defter kayıtlarına aktarılması gerekir. Örn; yatırım fonu alıp sattı ise kar ticari kazanca eklenmelidir.

Ayrı bir yatırım hesabı var zaten. Ama onu vermek istemiyorlar. Birkaç kişide böyle bir durum var.Ne bankadan ne mükelleften ekstre alamıyorum. Vermek istemiyorlar.Bu durumda kim sorumlu?

İşte o yatırım hesabının bağlı olduğu mevduat hesabından çıkartılmalıdır.

Merhaba
Mükellefin aynı bankadan tl,euro ve usd hesabı var, euro ve usd’den tl’ye para devamlı gidiyor, sormak istediğim bu üç hesabı aynı fişte muhasebeleştirsem olur mu ? ayrı fiş no olarak işlenince banka hesabı alacak kalanı veriyor dönem içi tarihlerinde, ay sonunda bakiye tutuyor ama dönem içinde bazen alacak veriyor, bundan dolay sıkıntı olur mu ? Aslında fiş no sırasından kaynaklanıyor, 10’lu olarak bakiye tutuyor.