Bankadan Yapılan Eft ler

Merhaba;
banka hesaplarından herhangi bir ticari alışverişi olmayan hesaplara ufak meblağda olsa bazı eft.ler yapılıyor. bu tip eftlerin muhasebe kaydını hangi hesaplarda takip etmeliyim acaba iyi çalışmalar.....

Ynt: bankadan Yapılan eftl er

Bu hem usul açısından sakıncalı , hemde gv açısından şüphe uyandıran bir husus. Madem ticari alışveriş yok neden eft yapılıyor ?

Ynt: bankadan Yapılan eftl er

Merhaba,

Bu tür işlemler örtülü sermaye dağıtımı kapsamında değerlendirilebilir. Veya ortakların şirketten para çektikleri varsayımıyla. Faiz yürütülmesi mümkündür.

Yapmamak en doğrusu değil. Yapılmaması şarttır.

Saygılarımla,

Ynt: Bankadan Yapılan Eft ler

merhaba,
bence de sıkıntı yaratabilecek bir durum bu. eft yapılan hesap sahiplerinin işletme ile ilişkisine bakmak lazım. hesaplar ortaklara ait hesaplar ise burada bir kar dağıtımından söz edilebilir diye düşünüyorum. yok eğer işletme ile ilişkisi olmayan kişilere eft yapılmış ise bu defa da arada bir ticari ilişki olmadığından açıklanması sorun olabilir. en iyisi bu tür işlemlerin firma hesapları üzerinden yapılmaması...

iyi çalışmalar...

Selamlar..
Yorumlarınızı okudum..genelde olması gerekenden bahsetmişsiniz ama sorunun asıl cevabı hakkında bir yorum bulamadım..Sonuçta yanlışta olsa ortada yapılan bir işlem var ve bir şekilde kayıtlarda yapılmalı..Neticede 102 hesabını tutturmak gerek.Yapılan işlemler kanuna aykırıda olsa bu aşamada şu maddeler yapılabilir.
eft gönderilmişse (G.R.kişiye)
eft bedeli borçlu (100)
eft masrafı borçlu (K.K.E.G.)
eft genel toplam alacaklı (102)

Burada kasa gereksiz yere şişme yapacak..Buna da faiz yürütülür.Ama ilk etapta yapılacak şey tabiki bu işlemleri firmanın resmi bankasından yapmamaktır...Benim görüşüm bu..Saygılar...

Söylediğiniz olmaz. Yapılabilecek tek şey bunları KKEG hesabına alıp vergisini ödemektir.

durum mevzuat açısından son derece sakıncalıdır, yapılmaması gereken bir işlem olmak nedeniyle KKEG e atılmalıdır, artık inceleme konusu teşkil etmekte bu tür durumlar, ve devlet ortakların ne şekilde olursa olsun bu parayı kullandığını varsayıp adatlandırılmış faize tabi tutulması konusunda kati bir görüşü var, usülsüzdür

İbagdes
SMMM Stajyer

ticari ilişkisi olmaksızın 3. kişilere yapılan eft leri ortaklar üzerine çıkararak sonrasında karşılıklı adatlandırma yapılarak fatura kemelisiniz..

yanı

131 ) ortaklar
770 ) banka masrafı

102 )

olarak kayıt atabilirsiniz.

kolay gelsin

Kesinlikle KKEG olarak gözönünde bulundurulur.Vergiye eklenecek...