Bankadan Yapılan Ödemeler

aday

Katkı Sunan Üye
şirket çoğu açık hesap çalışıyor 380.000 tl gibi yüksek işlemleri dahi karşılıklı olarak kapatırken ya karşı firmanın banka hesabına elden nakit yatmış gibi gösteriyor yada karşı firmadan kendi banka hesabına elden nakit yatmış gibi gösteriyor sonuçda cari hesabı karşılıklı dengeliyorlar ama ben kendi banka hesap extrelerinden muhasebe kaydı yaparken hep nakit yatan görünüyor 100.000-500.000 tl gibi çok yüksek bedeller yada biz karşı tarafın bankasına direk elden yatırmışız cariden düşüyoruz hesabı kapatıyoruz ma her seferinde işlem banka aracılığıyla yapılmış gibi olsada sonuçda kasadan çıkıyor paralar ve aslında herşey resmi gibi çünkü gene kasadan bankaya para yatacak bankadan transfer olacak sizce bu şekilde işlem yapılması doğrumudur dün 500 000 tl adamların bankasına elden yatırdık kasa alacaklı 120 borçlu GÖRÜNÜRDE HERŞEy NORMAL SİZCE BİR PROBLEM ÇIKARMI BÖYLE DEVAM MI?

Ynt: Bankadan Yapılan Ödemeler

Bu işlem tamaman yanlıştır. Böyle saçma sapan şey olmaz. Tevsik genelgesine aykırıdır. Hem her işlem için ceza yersiniz hemde matrah farkı için incelemeye girersiniz. Bu aklı size kim verdi yokmu sizim meslek mensubunuz?

ÜSTADIM ben de anlatamıyorum ki adamların herşeyi yanlış çok iyi insanlar ama ben ne yaparsam yaapayım yeniliğe pek açık değiller ve anlatamıyorum benim sağlam deliillerle ve belgelerle adamların karşısına çıkıp sizlerin sayesinde dik durmam lazım ondan sizlere danışıyorum beni aydınlatırsanız memnun olurum saygılar

Tevsk sınırı ile ilgili 2 tane tebliğ var onları indir göster. Daha açık ne söylim.
Bu tür bir işlemin tespit edilmesi doğrudan inceleme sebebidir. Bu da çoook büyük dert demektir.

Banka dekontlarında yatıran olarak borçlunun adı var ise sorun yok ancak diğer durumlarda inandırıcı olmayacağından ceza kaçınılmaz olur.

bankaya yatırırken dekontlarda karşı firmanın adı ünvanı var zaten direl onlar bizim hesaba elden yatırmış oluyor ama aslında ya gerçekten elimize para saymışlaar bizde onlar bizim hesaba yatırmış gibi yapmışız ya da hesapları kapatmak için böyle bir yok seçmişiz ama sonuçda muhasebe işleminde 102 b/ 120 a oluyor sorun yok gibi lakin eft yada havale yok direk hesaba elden yatırılmış gibi

Aksinin ispatlanması yani sizin açıkça yazdığızın şekilde yapıldığının ispatlanması durumunda ceza yersiniz ancak bu zor bir ihtimal. Malum havale/eft bankalar masraf almaktadır. Borçlu "gittim borcum olanın bankasına parayı yatırdım." dedikten sonra ...

Sn. Turko

Ödemeyi yapan firma bu işlemi nasıl kayıt edecek?
Artık bankalar bu tür işlemi kurumlar için yapmıyorlar hesaba para yatırma yetki belgesi istiyorlar.
Bu tutar mal bedeli imiş zaten bu büyüklükte bir tutarın mutlaka banka sistemi içinde ödenmesi gerekiyor.

Dekontlar posta vs yöntemlerle karşı tarafa ulaştırılarak yapılmakta.

Dekontta " nakten yatan" veya " kendisi " gibi ibareler olur. Ödemeyi yapan firma bunu nasıl gizleyecek?

nguroy ' Alıntı:
Sn. Turko

Ödemeyi yapan firma bu işlemi nasıl kayıt edecek?
Artık bankalar bu tür işlemi kurumlar için yapmıyorlar hesaba para yatırma yetki belgesi istiyorlar.
Bu tutar mal bedeli imiş zaten bu büyüklükte bir tutarın mutlaka banka sistemi içinde ödenmesi gerekiyor.

Tarafsızlık ve belgelendirme kavramına göre,her kaydın,gerçek durumu yansıtan ve usulüne uygun olarak düzenlenmiş objektif belgelere dayanması ve her kayıtta işlemi tanımlayan açıklamalara yer verilmesi gerekir

Bu işlemin nasıl olacağını anlayamadım ben. Sadece tahsilat açısından düşünüyorsunuz. Yatıran firma nasıl kayıt yapacak?

O kadar büyük paralar kasaya nasıl giriş yapılmış? Bu şirkette fiktif işlem çok gibi. Başınız ağrıyabilir.