fonradar

Bankadan yatan ücretler

Ynt: bankadan yatan ücretler

Selamlar
Evet,hatta bordrolar da yetmez,ücret pusulalarınıda imzalatmalısınız.Saygılar.

Ynt: bankadan yatan ücretler

Bordro o derece gerekli değil de ücret hesap pusulasını muhakkak düzenleyip imzalatın, bir nüshasını da işçiye verin.

Ynt: Bankadan yatan ücretler

demiral ' Alıntı:
Arkadaşlar ben sizinle aynı kanıya sahip değilim maaşını bankadan yatırdığınız için çokta önemli değil. Eskiden olsa tamam derdimde şimdi o şekilde düşünmüyorum.

İyi çalışmalar...

Hesap pusulalarının imzalatılmasındaki amaç bir nüshasını işçiye verdiğimizi ıspat etmek.Yoksa maaş ödemesini taptığımızı kanıtlamak için imzalatmıyoruz.

Kolay gelsin.

Madde olduğu gibi duruyor, kimse dokunmamış uzun zamandır.

Ücret hesap pusulası
Madde 37 - İşveren işyerinde veya bankaya yaptığı ödemelerde işçiye ücret hesabını gösterir imzalı veya işyerinin özel işaretini taşıyan bir pusula vermek zorundadır.
Bu pusulada ödemenin günü ve ilişkin olduğu dönem ile fazla çalışma, hafta tatili, bayram ve genel tatil ücretleri gibi asıl ücrete yapılan her çeşit eklemeler tutarının ve vergi, sigorta primi, avans mahsubu, nafaka ve icra gibi her çeşit kesintilerin ayrı ayrı gösterilmesi gerekir.
Bu işlemler damga vergisi ve her çeşit resim ve harçtan muaftır.

merhaba,
yaklaşık 4-5 ay önce bir denetimden geçtim ve ücret pusulalarımız imzasızdı
onlar sormadan ben 2.nüshalarını personele veriyoruz imzaya gerek varmı dedim
tamam o zaman zaten maaşlarınızda bankadan yattığı için gerek yok ama siz bilirsiniz imzalı da olsa neden imzalattınız diye sorulmaz dediler.

Bordrodaki amaç ücretin ödenip ödenmemesine ilişkindir, ücret hesap pusulasında ki amaç ise ücretin hesap şekillerine ilişkindir. Denetimi ne yönden geçirdiğinize de bağlı. Alacak davasında imzasız bordro imzasız hesap pusulası sizi zor duruma düşürebilir, sadece kamu denetimini düşünmemek lazım.

Madde 37 - İşveren işyerinde veya bankaya yaptığı ödemelerde işçiye ücret hesabını gösterir imzalı veya işyerinin özel işaretini taşıyan bir pusula vermek zorundadır.

ayrıca burada işverenin imzasından bahsediliyor işçinin imzasından değil.

İşçinin imzası maaşı alımına ilişkin değil kendisine bunun verildiğinin ispatına ilişkindir. Aksi taktirde bunu işçiye verdiğinizi nasıl ispat edeceksiniz, işçi almadım derse ne olacak?

Maaşların bankadan yatırılması zorunluluğundan sonra denetmen veya müfettişler bu tarz evrakların üzerinde çokta durmamaktadırlar.Fakat üzerinde durmamaları bu tarz evrakların kullanılmasına gerek olmadığı anlamına gelmemektedir.Zaten maaşların bankadan ödenmesi ile denetmenin gözünde artı puan almış oldunuz. Sizdeki istisna belgeyi hazırlamanız ve imzalatmadan personele vermenizdir.Sonuçta belge hazırlanmış maaşta bankadan çekilmiş.Denetmen burada artık imzayı aramayabilir.Fakat her denetmende aramaz diye bir şey,takdir edersiniz ki yok. :)

Ücret hesap pusulası
Bu pusulada ödemenin günü ve ilişkin olduğu dönem ile fazla çalışma, hafta tatili, bayram ve genel tatil ücretleri gibi asıl ücrete yapılan her çeşit eklemeler tutarının ve vergi, sigorta primi, avans mahsubu, nafaka ve icra gibi her çeşit kesintilerin ayrı ayrı gösterilmesi gerekir.
Bu işlemler damga vergisi ve her çeşit resim ve harçtan muaftır.
[/quote]

bu kanunu neden yüklediğinizi öğrenebilirmiyim bir sakıncası yoksa ?

sadece imza atmış olması 2.nüshayı teslim aldığını gösterirmi peki ?

sn.twolf

tabikide her denetmen imza aramaz diye bir kural yok ama imza arar diye de bir kanun kural yok .

sadece imza attırırsam ben kendimi + garanti altına almış olurum.

eğer ki personellerinize haklarını ödüyorsanız anlaşmazlığa düşmez ve o zaman davalık sorunlarla uğraşmaz evrak imzasına da bu kadar takılmazsınız .

Sayın Derin_34 yazılarınızda bir gerginlik seziyorum,inşallah yanılıyorumdur.

Ben görüşümü yazdım, gerisi uygulayıcıya kalmış.

Herkese günaydın,
Tabiki burada hepimiz yorumlarımızı yazıyoruz.Burada yazılan herşey illa uygulanacak diye bir şartımız elbetteki yok.Sayın Derin_34,bu arada gerginliğe sebep olacak bir yorum göremedim.Eğer tarafımdan yazılan yanlış birşey varsa,yani gerginliğe sebep benim yazdıklarımsa,çok merak ediyorum, sizi rahatsız edecek ne yazmışım?

günaydın ,

"ya yanılmıyorsanız ? " diye cevap vermem gergin olduğumu göstermez . tabikide gergin değilim olmam içinde bir neden yok.
herkesin bir görüşü var saygı duyuyorum ama doğru olan 1 tane .

Peki ben yanlış anladım diyelim o zaman.Herkes te kendi doğrusunu uygulamaya devam etsin.Saygılar.

denetmenler çoğunlukla sözleşmelere bakıyorum dikkat edin sözleşmeleri rasgele bir tanesini okuyorlar
ve hesap pusulasına bakıyor ve rasgele bir personele soruyorlar hesap pusulası aldınmı gibi sorular soruyorlar ;)