Bankalar Hesabının Alacak Bakiye Vermesi

Selamlar, yıl içerisinde bankadan sürekli esnek hesap kullanılıyor fakat 3 aylık dönem sonunda esnek hesap kapatılıp hesap artıya geçiyor. Dönem sonu bittikten sonra tekrar esnek hesap kullanılıyor. Yani bankalar hesabı genellikle alacak bakiye veriyor sadece 3 aylık geçici vergi dönemlerinde hesap artıda. Bu tür durumlarda 300 hesabı nasıl kullanmalıyız?

Ben yıl içerisinde 300'e dokunmuyorum.BİLANÇO günü banka hesabı halâ alacaklı ise onu 300'e virmanlayarak bilançoya aktarıyorum.Açılış fişinden sonra tekrar 102'ye virmanlıyorum ve bu şekilde döngü devam ediyor.

Selamlar, yıl içerisinde bankadan sürekli esnek hesap kullanılıyor fakat 3 aylık dönem sonunda esnek hesap kapatılıp hesap artıya geçiyor. Dönem sonu bittikten sonra tekrar esnek hesap kullanılıyor. Yani bankalar hesabı genellikle alacak bakiye veriyor sadece 3 aylık geçici vergi dönemlerinde hesap artıda. Bu tür durumlarda 300 hesabı nasıl kullanmalıyız?
102 hesap borç bakiyesi vermez. Esnek hesaptan para kullanıldığında eş zamanlı olarak 102 B / 300 A şeklinde kayıt yapmalısınız. 300 hesapta "kredili mevduat hesabı" açabilirsiniz. İncelemelerde borç bakiyeli çalışan hesapların alacak bakiyesi veya tersi durumlarda tek düzene uymamaktan ceza tahakkuk ettiriliyor.

Yalnız elimize genelde esnek hesap ekstresi gelmez.Normal banka ekstresi gelir.Orda da banka hesabı sürekli eksi bakiyede çalıştığı görülür.
Eğer ekstrede "kredi kullanımı/kredi kapatma" vb açıklamasıyla mevduat ve kredi hesapları arasında aktarım yapıldıysa tabiki burada 300 devreye girer.

102 hesap borç bakiyesi vermez. Esnek hesaptan para kullanıldığında eş zamanlı olarak 102 B / 300 A şeklinde kayıt yapmalısınız. 300 hesapta "kredili mevduat hesabı" açabilirsiniz. İncelemelerde borç bakiyeli çalışan hesapların alacak bakiyesi veya tersi durumlarda tek düzene uymamaktan ceza tahakkuk ettiriliyor.

Sn.bülent249,

Geçici vergi dönemlerinde hesabın borç bakiye vermesi önemli değil yani değil mi? Dönem içerisinde sürekli esnek hesap (avans hesap) kullanılıyor. Sürekli 300 hesabı çalıştıracağım o halde.
Peki her bir işlem için mi 300 hesaba virman yapılmalı?

Sn.bülent249,

Geçici vergi dönemlerinde hesabın borç bakiye vermesi önemli değil yani değil mi? Dönem içerisinde sürekli esnek hesap (avans hesap) kullanılıyor. Sürekli 300 hesabı çalıştıracağım o halde.
Peki her bir işlem için mi 300 hesaba virman yapılmalı?
Doğrusu her işlem için yapılmasıdır, ancak takip ve iş yükü nedeniyle en azından her ayın sonunda yapılmalıdır. Yani ay sonunda hesaplar ters bakiye vermemelidir. Sadece bu hesaplar için değil diğer hesaplarda da ters bakiye olması durumunda ceza kesilebiliyor.