Başka İşyerine Nakil

ceres

Tanınmış Üye
merhaba,

aynı işverenin, ortağı olduğu başka sektöre ait işyerine işçi nakli olur mu ?

Ynt: Başka İşyerine Nakil

aralarında protokol var ise işçinin tüm haklarını devretmek şartı ile nakil olur. ancak normal giriş ve çıkış protokolü izlenir.

çıkışını alacak haklarını alacak sonra yeniden giriş yapacak işverenlerin amacı burda genelde işçiyi kullanmaktır aman dikkatli olun yıllık izin kıdem vb haklarınızı alıın öyle çıkın sakın sana haklarınla beraber geçeceksin deyip kazık atmasınlar

parlak1980 ' Alıntı:
merhaba,
aynı işverenin, ortağı olduğu başka sektöre ait işyerine işçi nakli olur mu ?

Nakil konusu genelde aynı işletmenin-işverenin il imücavir alan yada Türkiye sınırları içinde değişik işyerleri şubeleri olarak tanımlanır .İşcinin aynı işverenin ( x tüzel kişiliğin) ortağı olduğu başka işyerine ( y tüzel kişiliğe) geçişini nakil olarak değil,üçlü ilişkiye dayalı,"geçici-ödünç iş ilişkisi"kurulmayacaksa ,hizmet akdi devri olarak değerlendiriyorum.
Olayı grup şirketleri çerçevesinde düşünürsek,organik bağ ilişkisi olsada,bu durum nakil olarak tanımlanmamalı ,sgk açısından iş kolu değişikliği olduğu için çıkış-giriş işlemleri yapılmalıdır.
Sözleşmenin devrinde devralan hizmet süresinin tamamından sorumludur.

aday ' Alıntı:
çıkışını alacak haklarını alacak sonra yeniden giriş yapacak işverenlerin amacı burda genelde işçiyi kullanmaktır aman dikkatli olun yıllık izin kıdem vb haklarınızı alıın öyle çıkın sakın sana haklarınla beraber geçeceksin deyip kazık atmasınlar
Sn.aday;
neredeyse iletilerinizin 80% de , (çoğu zaman) genelleme de yaparak, işverenler tu kakadır tarzı yaklaşımınız var.
Neden bu önyargı? Bu tavır?
( isme bak hizaya gel, biri X, biri Y, al birini vur ötekine ... gibi söylemleriniz de yanında bonus olaraka karşımıza çıkıyor)
5 parmağın hepsi aynı değil!
Yada;
At sahibine göre kişnermiş !

sayın keremcem bende bir zamanalr işverendim muhasebe bürosunda da çalıştım değişik şekilde ilişkilerimde oldu özel sektörde çok büyük bir firmada çalıştım inanın o firmada çalışanların duası hem firma sahibine hem çalışana hemde vtana millete hayırlı ve bereketli geliyor onun dışında irili ufaklı pek çok yerlerde çalıştım çok yerler gezdim çok insanlar tanıdım ben haktan hukuktan adaletten yanayım kısacası sezarın hakkı sezara işçi işveren devlet arasında dengeleri sağlayan saç ayağıdır muhasebe ve bizler ona göre hareket etmeliyiz elbette heşey dört dörtlük olmuyor istediğimiz gibide olmuyor zira şartlar ağır.Piyasada o kadar çok patronla ve işçiyle bir arada bulundum ki maalesef üzülerek söylüyorum insanlar kim olursa olsun genel olarak çoğunluk kendi nefsine göre çıkarına göre olayları yorumluyor ve bu beni üzüyor.Ancak patronlar yani işverenlerne yazık ki çok fazla tecrübeliler laf cambazlığı yapıp işçiden en yüksek verimi alıp en düşük maliyetle şutingen yapma konusunda.Bunun için beni yadırgamayın lütfen işverenlerin ekserisi ki burda ki değerli meslekdaşların çoğu kendileride bilir bunu kendi çıkarına göre hareket eder.Necip Fazıl ne demiş; ALLAH'IN 10 pulunu bekleye dursun 10 kul,1 kişiye tam 9,9 kişiye 1 pul.Kurt bize yapmaz bu taksimi kuzulara şah olsa yaşasın kefenimin kefili karaborsa.işverenle işçi beraber yükselmeli örneğin işveren 5 adım atarken işçide 1 adım atmalı ama bize maalesef işveren 15 adım atar işçi ya yarım atar yada geri geri gider.Evet işverenlerinde haklı oldukları yanlar var ama lütfen abartmasınlar çevremde üzülerek gördüğüm o kadar gariban işçiler var ki işveren 40 yıllık işçisini bile bir hiç yüzünden çok rahat ezip geçebiliyor.İşverenlerin düzeni maalesef işçinin posasını çıkartmaya kurulu genel olarak.Ama en başta da belirttiğim gibi çok değerli şirketlerimizde işverenlerimizde elbeltte var ve olacaktırda.işçisine 100 tl yol parası vermemek için 100 takla atan işveren bir taraftan şirketlerinden birisini batırıyor ve onu öne sürüyor ama anlıypruz ki o şirket zaten kredi çekmek ve başka amaçlar için kullanılmış 100 tl işçiye verilmiyor yol parası olarak hatta istersen çıkabilrisin deniyor ama diğer taraftan 10.000.000 tl ye 2 adet büyük inşaaat işyeri yapılıyor oordaki yüzlerce sektörede paraları çatır çatır peşinen yatırılıyor ve buna benzer pek çok örnek var ki saymakla bitmez işverenler işi büyütme kendileri büyüme derdinde

işçi daima işverene özgüvenle bağlanır beni çıkartmaz ahde vefa var der ona toz kondurmaz ama ne yazık ki bu şekilde sırtı sıvazlanıp güvenilen işçi işveren tarafından en ufak bir menfaat çatışmasında haksız duruma rahatlıkla düşülebilir.benim demek istediğim işçiler elbette işvereni sevsin saysın işini güzzel yapsın uzun yıllar çalışsın lakin sırtının sıvazlanmasına ve şekerlemeli laflara çok da fazla bel bağlamasın aşırı güvenip sonradan hayal kırıklığına uğramasın ve işverenin eline mümkün mertebe koz vermesin kozlar kendi elinde olsun

aday ' Alıntı:
ben ymm değilim smmm yim kimseye hakaret etmemek kalp kırmamak kırıcı olmamak lazım her meslekte çok değerli emektar üstatlar olduğu gibi sıradan insanlarda vardır yeminlilerde alkolik olup akşama doğru işe gelip önüne ne koyarsan imzalayan olduğu gibi üstadın üstadı ordünaryus diyebileceğimiz çok değerli büyüklerimizde var smmm lerdede aynı şekilde çok değerli meslekdaşlar olduğu gibi işe yaramazda çok ama bu hakareti gerektirmez memnuniyetsizlik ve şikayet var ama hakaret yok
aday ' Alıntı:
çocukca konuşup kendinize güldürmeyin lütfen belliki daha çok genç ve toysunuz uslubunuzu takının kendinize gelin çok şükür ezilmedik de kimseyi ezmeyizde siz soru sorun biz elimizden geldiği kadaar yardımcı olmaya çalışalım ama biraz da kendi mantığımızı kullanalım maliyenin denetmenlerin en çok üzerinde dudukları şey vergi kaçırıyormusunuz usulsüzlük varmı haksızlık var mı ona bakarlar bunu bizzat kendileri söylüyor burda 770 in altına açılan alt hesabın bile adını soruyorlar maalesef uygun hesabı kendiniz açabilirsiniz vb burda kuruşdan dolayı fart var sizde kafanızı meşgul ediyorsunuz birde çok işgüzarlar var ona gerek yok efendim kuruş varmış da çok önemliymiş efendim çapraz kontrolde çıkarmış dünyanın denetimini incelemesini geçirdim gölgenizden bile korkar olmuşsunuz tedbirli olmak güzel detaylara önem verip herşeyi kuralına uygun yapmakda güzel ama çok daha önemli can alıcı noktalar dururken hemen işgüzarlık yapmaya kalkıyoruz çoğumuz soru sormaya değmeyecek soruları sormayalım önce arştıralım sonra kendimiz fikir yürütelim en son işin içinden çıkamazsak burdan soralım
aday ' Alıntı:
Eyvah eyvah siz bu durumda sanırım dumanovski oldunuz özel usulsüzlükden hapı yuttunuz kesin ceza gelir diyecem ama vicdanım el vermiyor ay ne yapsak ki şimdi.Kardeşim sen dalga mı geçiyorsun kafa mı buluyorsun daha 2.mesajın bu sorsana 10 puanlık uzmanlık sorusuda burdan versin meslekdaşlar cevabı
aday ' Alıntı:
faturaları yırttığınıxa göre sanırım siz herşeyi bilen patronsunuz ya da orda çaycısınız ama yok hayır çaycı asla faturaların nüshasını yırtmaz kardeşim her tüccar önce faturayı öğrenir kaç nüshadır nasıldır içeriliği nedir diye siz hangi akla hizmet faturayı yırtıyorsunuz sorunuza gelince karşı taraf fatuurayı iptal etmiyorsa sizde ona fatura kesersiniz ben de işledim dersiniz olur biter sıkıntı yok çözüm çok
Ve daha pek çok benzer içerikli , forum yönetimince de uygunsuz bulunup ÇÖP KUTUSU bölümünde görülebilen mesajlarınız yazılarınız....
En baştaki belirttiğiniz amacla, altındaki örneklerini sergilediğiniz davranış biçimi,
RESMEN HAKARET EDİYORSUNUZ, ( ki benim de adımın geçtiği bir iletiniz vardı, .... al birini vur ötekine şeklinde biten)
Bildiğinizi paylaşıyor olmanız, insanlara hakaret edebilecek yorumlar yapmanıza imkan tanımaz,
forum yönetiminin de buna izin vermemesi gerektiğini düşünüyorum.

Ne yapmaya çalışıyorsunuz acaba bazılarını büyük puntoyla yazmışsınız amacınız nedir ben ortada büyütülecek bir konu göremiyorum değerli vaktinizi daha faydalı işlere harcasanız ya amacınız nedir altta kalmamak nefsinize hizmet edip üste çıkmak ve benim de ban yemem mi acaba.Konuyu buralara taşımaya hiç gerek yok ama gerçekten de çok yazık sizin gibi bilgili birinden mesleki konularda bilgi almak isteriz tartışmak değil ben haklı olduğum konuda teessüflerimi bildiririm arkadaşım bunlar gücünüze gitmesin patron kalkıpta çöpe fatura atıyorsa yırtıyorsa müsade edinde 2 çift lafımız olsun ya da fazlasıyla hakeden tipse ben ne yapabilirim ki,kalkıp burda son derece önemsiz boş soru soran işgüzarlar varken neden teessüflerimizi bildirmeyelim hem ben ağır hakaretlerde bulunmuyor biilakis bana anında cevap mahiyetinde çok ağır ifadeler kullanılıyor ve ben sadece gerçekleri söylüyorum ve kimseyle laf yarışına girmek istemiyorum ama ne yazık ki doğru söyleyeni 9 köyden kovarlarmış
lütfen istirham ediyorum burda akşama kadar birbirimize laf yetiştirme yarışına girmeyelim ve konuyu kapatalım karşılıklı ben haklı sen haksız ve aşağlama yarışına girmeye gerek yok bilgilerimizi paylaşalım yeter benden şikayetciolan site yönetimiyle irtibata geçsin burdan yazmasın lütfen konu kapanmıştır herkese saygılar

Noluyor arkadaşlar neyi paylaşamıyorsunuz?
Lütfen herkes daha dikkatli olsun. Burayı ego savaşı alanı haline getirmeyelim lütfen.