Başka Şirkete yaptırılan işin giderleştirilmesi

mursey2001

Katkı Sunan Üye
Herkese kolay gelsin. Hizmet veren bir şirketiz ve yurtdışından bir iş aldık bu işi başka bir şirkete yaptıracağız işi yapmak için giden çalışanlar o şirketin çalışanı ama onlarla alakalı uçak bileti vs. gideri biz karşılayacağız.Bu şirket bize yaptığı hizmetle alakalı fatura kesicek.Bizde işi aldığımız şirkete fatura kesicez tabi arada bizim kar farklarımız olacak.Benim sorum bu şirketle alakalı giderleri direk giderleştirebilirmiyiz yoksa harcanan giderler,bize kesilecek faturalar ve benim keseceğim faturaları farklı bir hesaptamı tutacağım.Şimdiden teşekkürler

Ynt: Başka Şirkete yaptırılan işin giderleştirilmesi

Direkt giderleştirebilirsiniz. Verdiğiniz hizmeti de fatura ederseniz.

740 hizmet maliyeti altında proje bazında giderleştirip akabinde projeniz bittiğinde hizmet maliyeti olarak işlem yapabilirsiniz..

Saygılarımla

Size iş yapan şirket elemanın masraflarını siz gider yazamazsınız. Faturalar ve uçak biletleri eleman hangi şirkette ise o şirkete gider yazılır.
Size iş yapan şirket de size fatura keser siz de onu yazarsınız.

Siz almış olduğunuz işi bir başkasına yaptırmaktasınız, bu nedenle gerek çalışan bazında yapılan giderler gerekse çalışanlarla ilgili ucak bileti vs. giderler işi yapan firma tarafından giderleştirilir.Kısaca yapılan iş ile ilgili her türlü gider işi yapan firma kayıtlarında gider olarak kayde düşer.. sizin ödemiş olmanız durumu değiştirmez sadece siz karşı taraf adına bir ödemede bulunmuş olursunuz dolayısıyla karşı taraftan alacağınız doğar..

Eğer gideri karşılayan siz iseniz fatura yine işi yapan firmaya kesilir sizin kaydınız ise ...

127 diğ.tic.alacaklar......(karşılanan tutar+x)

100/102 vs. hesaplar.......(karşılanan tutar+x)

işi yapan firma ise bu faturayı kayıtlarına..

7...../ grubu ilgili hesabı (karşılanan tutar)
191..... x

329 diğ. tic. borçlar (karşılanan tutar+x)

Anladığım kadarıyla yapacağım işlemi söyleyeyim.
1-ilk önce diğer şirketin elemanlarına ait uçak biletlerini ben 127 hesap olarak göstericem ama bu biletleri karşı firmaya vericem asıl onlar işleyecek.
2-Hizmet sonunda bana kesecekleri faturayı direk giderleştirip borcumdan 127 hesaptaki alacağımı mahsup edeceğim.
3-bende gerekli şirkete faturamı keseceğim ayrıca başka bi işlem yapmam gerekmez anladığım bu.

Doğru. 127 veya hangi hesapsa oraya ödeme yapabilirsin. Tevsik sınırına dikkat etmelisin.

Çok teşekkürler yardımlarınız için.