Bedelli Askerlik Ve Tazminat

Evet normalde böyle düşünür,böyle yaparız tamam.
Madem istisnai durumlar hakkında paylaşım yapıyoruz,
örneğin işci bahsekonu belgeyi işverene ibraz etti ve işyerinden ayrıldı;(genelde istisnalar hariç ,bu sevk belgesi alındıkdan 5-7 nihayet 10 gün sonra askerlik vazifesine başlanılır)
-işveren tazminatı hemen(3-5 gün içinde) ödemedi ve takip etti anlaşıldı ki çalışanımız askerlik vazifesine henüz başlamamış,2 ci celp dönemine kalmış,bu arada işci tazminatı talep etti,işveren bu durumda hemen ödemeli mi?

Şahsi düşüncem;
Uzatmak istemiyorum ama paylaşım adına diyelim ki;İşci bir süre(2-3 ay)öncesinde,askerlik vazifemi yerine getireceğimden sözleşmemi feshediyorum deyip/bildirip, iş yerinden ayrıldı,ortada sevk-sülüs belgesi yok,askerlik vazifesine de başlamadı,işveren de tazminatı ödemedi,(diğer noktalara girmiyorum)ancak 3 ay sonra 2 ci celp dönemi sevk belgesini aldı,bu belge ile birlikte tazminatın ödenmesini noter kanalıyla işverenden talep etti,bu durumda nasıl ki işveren ödemek zorunda(ödemese de dava konusu olduğunda ödeyecek)
Farklı olaylar gibi görülse de,yukarıda bahsettiğim durumun sonucunun,olay işci tarafından dava konusu edilir ve bu arada işci başka bir işe de girmemişse,benzer şekilde 2 ci celp dönemi ödenmesi gerekeceğini düşünüyorum.
Sn.sarıbalta nın olayı değil,"x"örnek olay dan bahsediyorum

Ancak Şeref Bey gerçekten bence farklı olaylar.
Birinde suiniyet yok. Gecikme var (kişinin elinde olmayan nedenlerden)
İkincisinde ise bir haksız kazanç, kandırma, gabin, sebebsiz zenginleşme ve sonuçta kasıtlı bir davranış var.
Bence çok farklılar.
Nizam bey sn.sarıbaltanın olayı ile mukayese edersek tabiki size katılıyorum ama ben "x"örnek olaydaki "...bahsekonu belge"yani sevk-sülüs belgesi olan ve işverene ibraz ederek ayrılan işci ile sevk belgesini ibraz etmeden ayrılan bu iki işcinin durumunu mukayese etmiştim.

Sonuç olarak her 3 durumda da çalışanın iradi beyanı (beyanı destekleyici belge ile) işlem yapıyoruz. Askerlik nedeni ile ayrılan iradi beyanına aykırı hareket ederse işvereni aldatmış oluyor diğer iki durumda tekrar çalışan işvereni aldatmış olmuyor. Benim anlayamadığım nokta bu.

Forumdaki daha önce yazılanlar ve bu başlıkta yazılanlara göre İşverenin aldatılması durumu.

1-.......sn.sarıbaltanın olayı
2-"...bahsekonu belge"yani sevk-sülüs belgesi olan ve işverene ibraz ederek ayrılan işci ile
3-....sevk belgesini ibraz etmeden ayrılan bu iki işcinin durumunu mukayese etmiştim.
1 de,evet sorun çıkma ihtimali çok yüksek,(bu olayda işcinin tekrar çalışıp çalışmadığının önemi yok)
2 ve 3 de,belirtilen olaylarda ise bu kimselerin mevcut işyerinden ayrıldıkdan sonra başka işveren yanında çalışmadıklarını da düşünerek tazminat noktasında sorun çıkmaz diyorum,bu ara sürede başkaca yerde tekrar çalışmaya başlarlar ise bu çalışmanın önem arzedip dikkate alınacağı düşüncesindeyim ama böylesi dava hangi taraf aleyhine olur/olacak bilemiyeceğim.

bende ayni durumdayim ve benzer bir durum da benim sirketimde var. 6 senelik calisaniyim;2 defa el degistirdi. Onceki firma bedelli gidenlere cikis-giris yaparak tazminatlarindan yararlanmalarini sagladi fakat yeni isveren bu konuda calisanlara duyarsiz kaliyor. bu konuda yapabilecegim tek sey buna benzer bir "usulsuzluk" :/ ,tahmini :15bin- alabiliyorum. 30000 tlyi dusununce sirket olarak aldatildigini dusunebilir ama benim alacagin rakam bedelliyi karsilamiyor bile. bu konuda yorumunuz var mi ?

Sn Saribalta, avukatla gorusebildiyseniz bilgilendirmenizi bekliyoruz. Ayrica, bu konuya bende farkli bir boyut katacagim. Benimde durumum ayni. Kasim ayinda tecilimi bozdurdum ve subat ayinda askere gidecegim kesinlesti. Sonrasinda bedelli cikinca da dusunceler degisti. Gecen gun askerlik subesine ugradim ve sordum. Sülüsümü alip kidem tazminati icin isyerine verdikten sonra bedelli yapabilir miyim? Sülüs ümü aldiktan sonra bedelli yapmamda bir sakinca var mi? Soyle bir riskten bahsettiler: dagitim yerleri 25 ocakta belli olacak ve sülüs sonraki gunden itibaren alinabiliyor. Ancak bedellinin son gunu 13 subat. Sulusu alip bedelliye basvurdugumda birligime teslim olup olmadigim yazisi yazacaklarmis. Bu surede birlikten birlige degisebiliyormus. Yani son basvuru tarihini gecirme ihtimalim varmis.. Bu konuya dikkat cekmek istedim ve bilgisi olan kimse varsa yorumlarini bekliyorum.. (Sülüsü tabiki dilekceme eklemek icin alacagim)

Sn Saribalta, avukatla gorusebildiyseniz bilgilendirmenizi bekliyoruz. Ayrica, bu konuya bende farkli bir boyut katacagim. Benimde durumum ayni. Kasim ayinda tecilimi bozdurdum ve subat ayinda askere gidecegim kesinlesti. Sonrasinda bedelli cikinca da dusunceler degisti. Gecen gun askerlik subesine ugradim ve sordum. Sülüsümü alip kidem tazminati icin isyerine verdikten sonra bedelli yapabilir miyim? Sülüs ümü aldiktan sonra bedelli yapmamda bir sakinca var mi? Soyle bir riskten bahsettiler: dagitim yerleri 25 ocakta belli olacak ve sülüs sonraki gunden itibaren alinabiliyor. Ancak bedellinin son gunu 13 subat. Sulusu alip bedelliye basvurdugumda birligime teslim olup olmadigim yazisi yazacaklarmis. Bu surede birlikten birlige degisebiliyormus. Yani son basvuru tarihini gecirme ihtimalim varmis.. Bu konuya dikkat cekmek istedim ve bilgisi olan kimse varsa yorumlarini bekliyorum.. (Sülüsü tabiki dilekceme eklemek icin alacagim)

Buna ne yorum yapılabilir. Düpedüz KANDIRMA değil mi?. Siz bunu yapsanız bile işveren dava açıp haksız yere ödediği paraları iade talep edebilir..

bende ayni durumdayim ve benzer bir durum da benim sirketimde var. 6 senelik calisaniyim;2 defa el degistirdi. Onceki firma bedelli gidenlere cikis-giris yaparak tazminatlarindan yararlanmalarini sagladi fakat yeni isveren bu konuda calisanlara duyarsiz kaliyor. bu konuda yapabilecegim tek sey buna benzer bir "usulsuzluk" :/ ,tahmini :15bin- alabiliyorum. 30000 tlyi dusununce sirket olarak aldatildigini dusunebilir ama benim alacagin rakam bedelliyi karsilamiyor bile. bu konuda yorumunuz var mi ?

Ne yorum bekliyorsunuz. Söylenecek tek şey. sizin de bir şekilde işverenle anlaşmanız. Parayı alıp işyerinden ayrılmayı mı düşünüyorsunuz?

Malum bedelliden yararlanan k.tazminatı alamaz,çünkü böylesi durum,iş sözleşmesinin feshini gerektirmez,gerekmediği halde k.tazminatının ödenmiş olması başkaca bir durum olup, işveren takdirindedir.

Buna ne yorum yapılabilir. Düpedüz KANDIRMA değil mi?. Siz bunu yapsanız bile işveren dava açıp haksız yere ödediği paraları iade talep edebilir..
Katılıyorum.
Evet böyle bir ihtimal var.
Bu ihtimal işverenin takdirine bağlı,istemezse de araştırmaz soruşturmaz talet etmez,etmeyebilir...illaki talep eder,etmelidir diye bir hüküm de yok ama böylesi durumda talep etmesine mani bir durumda yok,peki dava konusu olursa alabilir mi,bence yüksek ihtimal evet,dolayısıyle bu yola başvuran bu ihtimali göz önünde bulundurmalı,ihtiyatlı olmalıdır.

Katılıyorum.
Evet böyle bir ihtimal var.
Bu ihtimal işverenin takdirine bağlı,istemezse de araştırmaz soruşturmaz talet etmez,etmeyebilir...illaki talep eder,etmelidir diye bir hüküm de yok ama böylesi durumda talep etmesine mani bir durumda yok,peki dava konusu olursa alabilir mi,bence yüksek ihtimal evet,dolayısıyle bu yola başvuran bu ihtimali göz önünde bulundurmalı,ihtiyatlı olmalıdır.

Ya belki biraz sert bir benzetme olacak ama sayın yorumcuları tenzih ederek söylüyorum. Şöyle bir örnek verilebilir.

Ben diyelim bir marketten 5 tl lik alışveriş yaptım, 10 tl verdim ama kasiyer yanlışlıkla 100 tl üstü verdi. Şimdi bunu alıp cebime atmak benim hakkım mı?

Peki yonetici yaza kadar bekle tazminatini vereyim yoksa anlasmali olarak vermem diyor.. Bu durum çalişani ZORA KOYMAK/umursamazlik degil mi? Yonetici cikarlarina gore hareket edince bisey yok, isci yapinca kandirma! Bence tazminat hakkinin dogmamasi zaten oldukca sacma. Kendi hakkini talep ediyor isci.
Benim asıl sorum birlikten yazinin kac gunde geleceği. Bilgisi olan varsa yorumlarini bekliyorum.

Peki yonetici yaza kadar bekle tazminatini vereyim yoksa anlasmali olarak vermem diyor.. Bu durum çalişani ZORA KOYMAK/umursamazlik degil mi? Yonetici cikarlarina gore hareket edince bisey yok, isci yapinca kandirma! Bence tazminat hakkinin dogmamasi zaten oldukca sacma. Kendi hakkini talep ediyor isci.
Benim asıl sorum birlikten yazinin kac gunde geleceği. Bilgisi olan varsa yorumlarini bekliyorum.

Arkadaşım bir dakika bu tazminat niye veriliyor ?. Askere gidiyorsun . çalışamıyacaksın , işini kaybedeceksin. Bunları telafi etmek için devlet çalışana bir hak sağlamış.
Bedelli ile askerlik yapan kıata gidip teslim olacak mı?. Askerlik yapmak için işinden ayrılacak mı? Bu sorulara cevap ver kafanda sonra haklımı değil mi düşün?
Sizin yönetici yine çok insaflı anlayışlı imiş. Vermiyorum tazminatı , keyfin bilir ister istifa eder tazminatsız gidersin, ister işte burda iş gelir adam gibi çalışırsın deseydi haksız mı olacaktı?????

Kıdem tazminatı şartların oluşması halinde doğar.
Bu çerçevede askerlik,kadın işcinin evlilik,yaşlılık,emeklilik,ölüm,işci yönünden M.24/II de belirtilen hallerin gerçekleşmesi vs.ile birlike diğer bazı durumlar sebebiyle bu hak doğar.
Bahsekonu şartlar oluşmamışsa bu hak doğmayacak,dolayısıyle doğmayan hak karşısında,işcinin talebi de olamayacak,olsa bile kabul görmeyecek,diğer ifadeyle hukuken korunmayacaktır.
Şartları oluşmadan,hadi ben gidiyorum verin benim tazminatımı diyemeyiz,ancak ve ancak iş sözleşmesinde,bu noktaya ilişkin özel hükümler düzenlenmiş veya işveren kendi takdiri ile ödemek isterse,bu takdirde mümkün olabilir.

Son düzenleme: