Bedelli Askerlikte Kıdem Tazminatı

bil_gin

Tanınmış Üye
Herkese iyi günler dilerim. Bedelli askerlik yapacak olan çalışanlara talep etmeleri halinde kıdem tazminatı ödeme zorunda mıyız?

saygılar;
bil_gin

Sayın bil_gin,

Yasa askerlik görevi nedeniyle iş akdini sona erdirecek çalışana kıdem tazminatı ödeneceğine hükmetmiş. Bedelli yada bedelsiz olması sonucu değiştirmiyor, dilekçesini çalıştığı kuruma "...... askerlik görevim nedeniyle..." diye veriyorsa ödeyeceksiniz. Ancak bedelli askerlik süresinin kısalığı nedeniyle getirilmiş bir istisnai durum var çalışan bu sürede görevini tamamlayıp işine geri dönecekse işten ayrılmış sayılmayıp sürenin "ücretsiz izin" sayıldığını söylüyor. Bu durumda çalışan askerlik görevi nedeniyle işten ayrılmış sayılmayacağı için kıdem tazminatı da ödenmeyecektir.

Üstad bu konuyu bir çok avukatla görüştüm. Çoğu kıdem ödeneceği konusunda hem fikir değil. Bedelli askerlik yasasındaki ücretsiz izinli olma durumundan dolayı kafalar karışık anladığım kadarıyla.

Açıkladım,

"Ücretsiz İzin" iş akdinin sona erdirilmemesi anlamına geliyor, iş akdi sona ermiyorsa kıdem tazminatı olmaz. İstisnai durum bu. Hem çalışmaya devam edip hem de tazminatınız alamazsınız o başka. Ama iş akdinizi sona erdirecekseniz ve gerekçe bedelli askerlikse, yasa askere gidiş şartlarını ayrıma tabi tutmamış. "Askere gidiyorum, işten ayrılıyorum" derse, kıdem ödenir.

Konuyu yeni gördüm.Daha evvel grupta tartıştığımız konu değil mi bu.
Son noktayı Kevork abi koymuştu galiba..

Konuyu yeni gördüm.Daha evvel grupta tartıştığımız konu değil mi bu.
Son noktayı Kevork abi koymuştu galiba..

Evet üstad ben biraz daha kurcalamadan rahat edemiyorum böyle konuları affınıza sığınarak :). Neden derseniz karşı görüşlerde bir hayli fazla bu konuda özellikle hukukçular kıdem tazminatı ödenmemesi konusunda görüş bildiriyorlar.

Evet üstad ben biraz daha kurcalamadan rahat edemiyorum böyle konuları affınıza sığınarak :). Neden derseniz karşı görüşlerde bir hayli fazla bu konuda özellikle hukukçular kıdem tazminatı ödenmemesi konusunda görüş bildiriyorlar.

Dediğim şartlarda ödeyin, çalışanın ilk hukuk müracaatında karar söylediğim gibi çıkar. İşten çıkışı "Askerlik" diye bildireceksiniz. Sonuç ?